Programy wszystkich trzech letnich Tygodni Ewangelizacyjnych są gotowe i publikujemy je na naszych stronach. O propozycjach 68. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie (od 1 do 9 lipca) można przeczytać m.in. TUTAJ.
Jeszcze w tym samym miesiącu, lipcu, odbędzie się Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie (TEZ). Zaczynamy w sobotę, 15 lipca Śniadaniem dla mężczyzn (nadal można się zapisać). W niedzielę w “Święto Kościoła w środku Polski” − inaugurowane nabożeństwem z Wieczerzą Pańską − będzie można wstępnie przekonać się w jaki sposób Jerzy Sojka (doktor teologii ewangelickiej, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP) chce opowiadać o wpływach Reformacji na życie społeczne, ekonomiczne i kulturalne w Polsce, Europie i na świecie.
Drugim prowadzącym seminaria w Zelowie będzie dr Paweł Matwiejczuk (historyk, muzealnik, teolog ewangelicki), który swoje seminarium poświęcił historii, polityce (również tej współczesnej!) i religii.
− Celem seminarium jest konfrontacją z „narodową” ikonografią XX i XXI wieku, a także próba odpowiedzi na pytanie o kształtowanie się mitów założycielskich II, III i „IV” RP. Punktem wyjścia jest pytanie: kim naprawdę była alegoryczna „Polonia” lat 1918–1939? Kim jest „Polonia” dziś – oglądana w świetle mitów założycielskich lat 1989–2017 i jakie dzierży Ona atrybuty religijne? Podsumowanie służyć będzie refleksji nad miejscem ewangelicyzmu w oficjalnej „narracji patriotycznej” − wyjaśnia Piotr Matwiejczuk, odnosząc się do treści swojego seminarium 20 lipca, które zatytułował „Czy ewangelicyzm (o)broni się przed mitem Polaka katolika?”.
Trzecim zelowskim seminarzystą będzie Tomasz Żółtko (muzyk, kompozytor, poeta, teolog i publicysta), który spotyka się z dziećmi, by pomyśleć i porozmawiać na temat tego „Kim jestem?” i „Co mnie określa?”.
Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie to również wieczorne koncerty połączone ze zwiastowaniem Słowa Bożego. W tym roku ewangelistą będzie Marek Cieślar (dziennikarz, politolog, autor wielu audycji radiowych). Uczestnicy koncertów i spotkań ewangelizacyjnych z pewnością wyniosą wiele wartościowych i praktycznych przemyśleń – odpowiedzi na sytuacje i relacje życia codziennego oraz role społeczne, rodzinne, czy zawodowe, w których występują. Jedno z zagadnień, z którym zmierzy się ewangelista, w cyklu “Emocje, myśli, owoce – czyli całkiem nowe EMO”, to reakcja na krytykę.
− Gdy ktoś nas krytykuje, zazwyczaj bronimy się, oburzamy, krew nam uderza do głowy, trzęsiemy się ze złości, kontratakujemy, albo się… załamujemy. Czy z tego wszystkiego może wyniknąć coś dobrego? Księga Przypowieści przekonuje, że… tak! − mówi Marek Cieślar.
Wykonawcy, artyści „Koncertów z newsem” na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Zelowie to: schola „Laudate dominum”, zespół muzyki żydowskiej “Klezmak”, Filip Król, Tomasz Żółtko, zespół “Zelowskie dzwonki” oraz “Piątkowa grupa muzyczna” z Dzięgielowa.
Organizatorami TEZ 2017 są: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie, Kościół Ewangelicko-Reformowany i Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.