1.5

Sekretna Misja Kobiet (marzec – listopad 2016) chciała wesprzeć kobiety w Afryce. Rozwiązać ich intymny problem i przekazać jak najwięcej nowych kompletów bielizny (majtek i staników) w różnych rozmiarach dla kobiet w różnym wieku, ponieważ właśnie o to poprosiły. Sekretna Misja Kobiet jest związana z projektem “Pomoc dla Afryki” i ogromnym wyzwaniem: budową… tamy!

Kilka danych statystycznych dotyczących życia kobiet w Burkina Faso:
Średnia wieku kobiet w Burkina Faso: 17,2 lat
Średnia długość życia kobiet: 56,8 lat
Średni wiek matki, która rodzi pierwszy raz: 19,4 lat
Śmiertelność matek przy porodzie: 300 śmierci na 100 000 żywych urodzeń
Śmiertelność niemowląt: 76,8 śmierci na 1 000 żywych urodzeń
Dane pochodzą z The World Factbook, prowadzonej przez CIA w USA.
Chcemy pomóc około 350 kobietom, w tym pierwszemu samodzielnemu stowarzyszeniu kobiet w Pobe Mangao. To wioska pomiędzy Saharą a dżunglą, która należy do jednego z najbiedniejszych krajów Afryki – Burkina Faso. Według obyczajów w tej części świata to kobiety i dzieci ponoszą największy trud utrzymania rodziny i domu.

Kobiety w Burkina Faso są obarczone wszystkimi obowiązkami związanymi ze zdobywaniem pieniędzy na utrzymanie siebie, domu i dzieci. Pracując w polu i w domu posługują się najprostszymi narzędziami, nie mają energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji. Muszą dostarczać do domu wodę, którą wraz z dziećmi noszą kilkanaście kilometrów. Do jej wypompowania mają tylko swoje siły. Są całkowicie poddane swoim mężom. Z ciężkiej pracy nie zwalnia ich nawet zaawansowana ciąża. W tych warunkach utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej jest trudne. Sekretna Misja Kobiet sprawi, że do potrzebujących kobiet trafi nowa bielizna.

Centrum Misji i Ewangelizacji zwróciło się w marcu 2015 r. z apelem o pomoc:
Zwracamy się do wszystkich kobiet, które mogą zakupić po jednym komplecie bielizny w swoim rozmiarze i za naszym pośrednictwem przekazać go do Afryki. Namawiamy do podwojenia swoich możliwości i… zacieśniania kobiecych przyjaźni! Chcemy, by każda z pań, która weźmie udział w akcji zaproponowała to samo swojej koleżance, mamie lub siostrze. Bieliznę przekażemy do Burkina Faso (Afryka Zachodnia) z nadzieją, że obdarowanym da komfort i większe poczucie niezależności, a obdarowującym – poczucie solidarności i zainteresowanie losem kobiet w Afryce.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Kup nowy komplet bielizny (majtki i stanik/koszulka w Twoim rozmiarze)
Poproś o to samo drugą kobietę (niech kupi stanik i majtki w swoim rozmiarze)
Przekaż go nam, my przekażemy dar do Afryki

JAKA BIELIZNA JEST POTRZEBNA?
Tylko i wyłącznie nowa
Uszyta z bawełny lub innej naturalnej i przewiewnej tkaniny
Wygodna – nie kupujmy bielizny z wielowarstwowych tkanin, ze sztucznymi dodatkami (metalowymi, silikonowymi itp.), stringów i mocno wyciętych majtek

PROSIMY, BIELIZNĘ WYŚLIJ DO:
Centrum Misji i Ewangelizacji
ul. Misyjna 8
43-445 Dzięgielów

ZOBACZ EFEKTY I ZASIĘG AKCJI liczbysmk_2015

Na przełomie września i października 2015 roku wysłałiśmy do Burkina Faso bieliznę w trzynastu 20-kilogramowych paczkach wraz z listem:
Drogie Kobiety z Pobe Mengao, wolontariusze Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa usłyszeli od kilku z Was prośbę o bieliznę. Centrum zachęciło kobiety w Polsce do kupienia i ofiarowania Wam bielizny. Przy okazji tej zbiórki dużo w Polsce mówiło się o Waszej trudnej sytuacji, potrzebach i Waszej sile.
Podziwiamy Was i przekazując bieliznę, chcemy zapewnić, że jesteście dla nas ważne. Życzymy Wam odwagi i mamy nadzieję na zmianę Waszej sytuacji.
Z serdecznymi pozdrowieniami i modlitwą,
Polki

5 listopada paczki dotarły do Pobe Mengao
Wszystkie, które wysłałyśmy. Wszystko, co przekazały Polki z całego kraju. Pierwsze słowa z Afryki,  od Mamouny – przewodniczącej lokalnej organizacji samopomocowej kobiet dla kobiet: Dzisiaj bielizna dotarła na miejsce. Wszystkie 13 paczek. Bądźcie pewne, że kobiety z Pobe Mengao Was błogosławią. Chciałabym byście tutaj były i mogły zobaczyć jaką radość sprawiłyście kobietom z Pobe Mengao. Niech Bóg Was błogosławi obficie!

15 listopada bielizna trafiła do rąk wszystkich mieszkanek Pobe Mengao
W centrum wioski znajduje się plac, na którym zbierają się wszyscy mieszkańcy jeśli jest do omówienia sprawa istotna dla całej społeczności. Tym razem zebrały się tu wszystkie mieszkanki Pobe Mengao, aby podzielić się bielizną zebraną i nadesłaną z Polski. Mamouna zapewniała: Wszystkie kobiety ogromnie się cieszą z tego co dla nas zrobiliście. Bardzo się dzisiaj cieszyliśmy rozdając bieliznę. Starczyło dla wszystkich.

 


Nasi partnerzy