1.5

Półkolonie z językiem angielskim, współorganizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji, to zajęcia, które amerykańscy wolontariusze prowadzą dla dzieci w Polsce, czyli okazja do zetknięcia się z żywym językiem angielskim. Program półkolonii to również zajęcia artystyczne, plastyczne i rekreacyjno-sportowe, na których dzieci doskonalą sprawność językową i są naturalnie motywowane do nauki języka.

Koordynator
ks. Tymoteusz Bujok
tymoteusz.bujok@cme.org.pl


Przy organizacji półkolonii Centrum Misji i Ewangelizacji współpracuje, od 2009 roku, z Lutheran Church Missouri Synod (LCMS).  Projekt adresowany jest on do wszystkich polskich parafii luterańskich, które są gotowe na zorganizowanie w czasie wakacji półkolonii dla dzieci ze szkół podstawowych. Przyjmując grupę Amerykanów parafia uzyskuje także dodatkową motywację do zaangażowania parafian we własnym środowisku, umożliwiając rozwój ich zdolności i podnoszenia kwalifikacji.

Foto: Benjamin Helge

 

Rok 2019

chevron-right chevron-left

Rok 2018

chevron-right chevron-left

 

Dodatkowe informacje

Półkolonie w Brennej 2017

W parafii Brenna-Górki pracowało czterech amerykańskich wolontariuszy. Od 24 do 28 lipca prowadzili zajęcia z języka angielskiego, w których brało udział 33 dzieci. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Codzienny program obejmował: lekcję języka angielskiego, lekcję biblijną, zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy. Każdego dnia spotkanie rozpoczynało się w kościele śpiewem, modlitwą, czytaniem tekstu biblijnego. Dzieci ponownie gromadziły się razem na zakończenie swoich zajęć, aby podzielić się tym, czego nauczyły się w danym dniu. Służbę gości z USA wspierało trzech tłumaczy oraz kilku wolontariuszy z parafii. W piątek, 28 lipca odbyło się dodatkowe spotkanie dla rodziców uczestników. Prowadzący zajęcia podsumowali je krótko, a dzieci przedstawiły po trosze to, czego uczyły się w minionych dniach. Spotkanie zakończono wspólnym piknikiem.

 

Biblijna przygoda roku! Radom 2017

Godzina 6.00. Na stole piętrzą się góry kanapek, w garnkach gotuje się mleko na kakao, z kuchni dolatują wspaniałe zapachy i  głośne śmiechy – to Ekpia Poranna przygotowuje śniadanie na Półkolonie English Camp. A jest co robić, trzeba nakarmić 36 dzieci, 5 wolontariuszy z Ameryki i wolontariuszy z Polski.

Tegoroczne Półkolonie rozpoczynają się, w poniedziałek 7 sierpnia, punktualnie o godz. 8.00. Ten poranny czas przeznaczony jest na zapoznanie się ze sobą uczestników i oczywiście na dobudzenie się, a organizują go Kornelia i Klaudia. Natomiast „witaniem dzieci” na progu radomskiej parafii zajmują się Anielka i Ulcia.

Śniadanie rozpoczyna się modlitwą, już po angielsku, którą prowadzi uśmiechnięty pastor Mike. God is good, God is great and we thank you for the food. Aaaaaaaamen !

Po śniadaniu wszyscy udajemy się do kościoła, który na czas półkolonii zmienia się nie do poznania (wokół ołtarza latają kolorowe motyle). To czas na Celebrate! – Telling a Bible story in English. Tłumaczenia historii biblijnych podjęła się p. Marlena – nasza organistka.

Po wspólnych zajęciach w kościele jest czas na zajęcia w grupach. W tym roku podzieliliśmy się na trzy grupy. Grupą najmłodszą opiekowały się Debi i Sally a tłumaczem była Kornelia. Grupa średnia znalazła się pod opieką energicznej LaVern i Terrego. Tu tłumaczem na przemian zajmowały się Iwonka i Sara. Zaś najstarszą grupą dowodził pastor Mike a tłumaczyła Mira. Praca w grupach polegała na powtórzeniu i rozszerzeniu omawianej historii biblijnej. W grupach najmłodszych było sporo prac plastycznych, natomiast najstarsi poznawali także różne zawiłości angielskiej gramatyki.

Pracę w grupach kończy historia misyjna, która opowiadana była w kolorowym kościele. Historię Mary Slessor – Kalabryjskiej Misjonarki opowiadali dwaj pastorzy: pastor Mike po angielsku i ksiądz Wojtek po polsku.

Godzina 12.00 to czas obiadu, który zjadaliśmy w pobliskiej restauracji MamaLeo.

Po obiedzie jest czas na zajęcia popołudniowe. Organizacją tych zajęć zajęła się diakon Kasia. Przygotowała wiele niespodzianek: w poniedziałek warsztaty lukrowania pierników, we wtorek warsztaty majsterkowe w Castoramie, w środę kino i film pt.: Mała wielka stopa, w czwartek warsztaty Bezpieczny dom w Straży Pożarnej a w piątek warsztaty robienia cukierków w Słodkiej Robótce. W popołudniowych zajęciach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórzy odkryli swoje talenty…

Po twórczym, popołudniowym programie jest czas na podwieczorek. Codziennie coś pysznego przygotowuje Team Popołudniowy: drożdżówki, zapiekanki, kisiel z bitą śmietaną, budyń z sosem czekoladowym…

Półkolonie English Camp kończą się o godz. 15.30. Teraz pozostaje jeszcze ogarnąć parafię, przygotować się na kolejny dzień i pójść na lody. Naszym Gościom z Ameryki bardzo zasmakowały naturalne lody, których w ostatnim czasie jest „wysyp” w Radomiu, tak że postanowili „Wyjście na lody” zrobić stałym punktem dnia.

W paru słowach podsumowując English Camp można powiedzieć, że półkolonie to sporo pracy organizacyjnej i logistycznej przed i dużo pracy w trakcie ale to niesamowicie fajna praca. Półkolonie English Camp to nie tylko frajda dla dzieci ale i dla wszystkich, którzy angażują się w ich przygotowanie. Dziękujemy Centrum Misji i Ewangelizacji i The Lutheran Chuch – Missouri Synod za możliwość zorganizowania English Camp w naszej parafii. To była Biblijna Przygoda 2017 roku!

Katarzyna Rudkowska


Nasi partnerzy