1.5

Dlaczego ptaki śpiewają?

Czy chciałbyś, chciałabyś spotkać Boga i móc z Nim porozmawiać na każdy z interesujących cię tematów? Myślę, że nieraz takie pragnienie może się pojawić.

Wiadomo jednak, że twarzą w twarz staniemy przed Nim dopiero w wieczności, a teraz możemy szukać wiedzy i poznania Boga w Biblii, w otaczającej nas przyrodzie, w życiu ludzi wierzących. Każda z tych
form poznawania jest inna i wprowadza na różne poziomy wiedzy. Najbardziej wiarygodne jest Słowo i to,
czego można nauczyć się z niego o Bogu Ojcu, Jezusie
– Synu Bożym i Duchu Świętym.

Zastanów się przez chwilę nad tym, w jaki sposób Bóg w Jezusie pokazał nam siebie. Przeczytaj poniższe teksty i pomyśl o Jezusie i…

miłości
Ewangelia Jana 15,10-16 – nie ma większej miłości niż ta, kiedy człowiek życie kładzie za drugiego człowieka.

Bożym zainteresowaniu stworzeniem 
1 Tymoteusza 2,1-6 – zbawienie jest darmo dla każdego kto przyjmie Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela; Bóg nie traktuje nas autorytarnie, przecież jako stworzenia moglibyśmy być postawieni przed faktem dokonanym.

zaproszeniu
Ewangelia Jana 4,1-5 – Jezus powrócił do nieba, by przygotować nam mieszkanie.

Jezus mówił o sobie, że On i Ojciec są jednością. Zastanów się, w jaki sposób poniższe teksty obrazują Boga i twoją relację z Nim:
• Ewangelia Jana 14,6-7a
Droga: do czego, jaka, jakie obowiązują na niej zasady?
Prawda: w odniesieniu do czego, kto jest źródłem, czy współczesnemu człowiekowi (tobie) łatwo jest to zaakceptować?
Życie: po co, jaki ma sens, dlaczego nie jest łatwo i przyjemnie, jakie będzie potem?
• List do Rzymian 1,19-21
Wiedza – czego dowiedziałeś się wczoraj?
Uwielbianie Boga – w jaki sposób realizowałeś to dzisiaj?
Dziękowanie – jak zrobiłeś to dwa dni temu?

Kiedy wstaję rano i patrzę na budzącą się do życia przyrodę, mam niezwykłą okazję, by zastanowić się nad tym, jak Bóg stworzył świat. Dlaczego ptaki teraz intensywniej śpiewają? Po co kwiaty? Dlaczego grzeją promienie słońca? Jak to się dzieje, że istnieje porządek we wszechświecie? Wszystko w przyrodzie jest doskonałe. To, jak organizmy żywe są przystosowane
do środowiska, w którym żyją, jak ich współistnienie, nawet to w formie antagonistycznej nie prowadzi do wyniszczenia, ale zawsze zachowuje równowagę, jest obrazem Boga, który nie tylko zaplanował świat, ale też czuwa nad jego istnieniem. W Biblii czytamy, że „na początku było Słowo (…) i przez Niego wszystko powstało, co powstało”. Nie było nic – w sensie dosłownym!, a dopiero potem Bóg stworzył świat, który zapisaliśmy w tablicy Mendelejewa. Jezus-Słowo dał początek wszelkiemu porządkowi ukazując nam Boga wszechmądrego i dobrego w swych zamysłach. Ten porządek został zaburzony przez grzech człowieka, a pomimo to Bóg znalazł wyjście z tej trudnej dla nas sytuacji – posłał na śmierć Jezusa jako „ubłaganie za grzechy nasze”. Nieustannie daje nam możliwość odnajdywania swoich cech w osobie Jezusa-Boga-Człowieka, który jak my żył na Ziemi wśród ludzi.

„Ludzie to Boża metoda” – to hasło wskazuje, że można zbliżyć się do Pana, obcując z ludźmi wierzącymi. Nigdy nie wolno nam jednak pokładać nadziei w tym, że ludzie zapewnią nam życie mądre, dobre i pełne szczęścia.

Dawcą tego wszystkiego, co jest potrzebne człowiekowi na Ziemi, jest Bóg objawiony w Jezusie i obecny przez Ducha Świętego. Nasze zadanie jest proste – uwierzyć w to i prowadzić życie w posłuszeństwie Bożym zasadom – czego z całego serca życzę każdemu.

Maria Czudek

Czytaj także

zobacz listę wszystkich artykułów

Nasi partnerzy