Grupa Pedagogów Ulicy

UNO

UNOsNajlepi

Festiwal UNOsNajlepi od 2022 roku zastąpi znany już lokalnie Festiwal Zabawy. Dlaczego taka nazwa? Ponieważ w tym projekcie postanowiliśmy odnieść się nazw, słów, terminów używanych w regionie, w którym działamy. Jesteśmy przekonani, że razem możemy bawić się najlepiej, dlatego organizujemy najlepiej jak potrafimy ten czas na bytomskich podwórkach!

UNOsNajlepi to dwa dni zupełnie darmowych atrakcji dla dzieci z bytomskich podwórek. Dwa dni w każdej dzielnicy, czyli na Bobrku, Karbiu i w Łagiewnikach. W praktyce wychodzi nam zawsze sześć dni w sierpniu wypełnionych warsztatami, konkursami, animacjami. Jest też miejsce na sport, plastykę, ekologię i recykling oraz turnieje, planszówki, zawody, spektakle, duże i mniejsze atrakcje. Każdego roku z innym tematem przewodnim. To czas – bezpiecznego i ciekawego – odkrywania przez dzieci swoich talentów i rozwijania zainteresowań. Na co dzień spotykamy te dzieci i wiemy, że często jest to dla nich jedyna atrakcja w ciągu wakacji, na którą czekają przez cały rok. A czeka naprawdę sporo dzieci, bo każdego dnia nasz festiwal odwiedza około 300 młodych ludzi.

Mamy dla kogo. Robimy! Bo…

… nasze Festiwale wspierają integrację lokalnych społeczeństw, integrują Romów i Polaków, pokazują rodzicom jak kreatywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem, dzieci uczą się odpowiedzialności za swoje podwórko (wspólnie z nimi sprzątamy teren przed i po Festiwalu), ale przede wszystkim jest to dla nich czas wspaniałej zabawy. Festiwal tworzą z nami wolontariusze a także nasi podopieczni objęci projektem, którzy przygotują część materiałów a także sami prowadzą wybrane warsztaty.

Festiwal Zabawy to nasz pomysł na to, by pokazać dzieciom dobre sposoby spędzania czasu w ich własnym, często skromnym środowisku. Dobra zabawa to nie wyszukane, drogie i super nowoczesne urządzenia, lecz dobry pomysł, ruch na świeżym powietrzu, kolor, zadowolone dzieci dookoła i dorośli, którzy inspirują i podpowiadają, jak dobrze, twórczo i bezpiecznie spędzać czas. Oczywiście udział jest darmowy. Dorośli to Grupa Pedagogów Ulicy UNO, czyli jednostka Centrum Misji i Ewangelizacji, która działa w Bytomiu oraz wolontariusze. Przez cały rok pedagodzy pracują tylko z kilkudziesięcioma dziećmi, aby im pomagać w rozwoju. Pozostają jednocześnie w kontakcie z ich rodzinami, które często borykają się z problemami społecznymi i ekonomicznymi. Festiwal Zabawy jest natomiast dla wszystkich dzieci, mieszkających w dzielnicach, w których działają pedagodzy. Ta akcja jest jak zastrzyk z witaminami – dodaje sił i inspiruje do dobrego!

W 2020 ROKU FESTIWAL ZABAWY ZOSTAŁ ODWOŁANY Z POWODU EPIDEMII.

Dołącz do naszej ekipy, zostań festiwalową witaminą i podziel się swoim czasem lub pasją!

DZIECI CZEKAJĄ NA CIEBIE!

KOGO POSZUKUJEMY?

Festiwal Zabawy 2021

Festiwal Zabawy 2020 (odwołany z powodu epidemii Covid-19)

Festiwal Zabawy 2019

Festiwal Zabawy 2018

Festiwal Zabawy 2017

Festiwal Zabawy 2016

Festiwal Zabawy 2015

Festiwal Zabawy 2014

Festiwal Zabawy 2013

Festiwal Zabawy 2012