1.5

W trakcie trzech dni intensywnych ćwiczeń (22–24.09.2017)  prowadzonych przez 12 młodych dyrygentów, ponad trzystu śpiewaków przygotowało 15 piosenek opracowanych w czterogłosie.

Utwory pięknie zabrzmiały na koncercie finałowym, w niedzielę w wiślańskim amfiteatrze. Licznie zgromadzona publiczność (ok. 1300 osób) reagowała entuzjastycznie na brawurowo wykonywane pieśni. Wśród wykonawców dominowała młodzież, najmłodszą solistką była dziewięcioletnia Hania Gabzdyl, w chórze śpiewały też kilkupokoleniowe rodziny, nie brakowało więc dojrzałych głosów.  Chórowi towarzyszył zespół profesjonalnych muzyków, kierowany przez  Mateusza Walacha, który przygotował aranżacje wszystkich utworów. Były wśród nich trzy tradycyjne pieśni ewangelickie, w tym hymn „Warownym grodem jest nasz Bóg” – w ten sposób nawiązano do jubileuszu 500 lat Reformacji i trwającego w województwie śląskim Roku Reformacji.

Organizatorzy tj. Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej tego Kościoła wyrazili swoją wdzięczność Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe, miastu Wisła za udostępnienie amfiteatru a Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wiśle oraz miejscowej parafii ewangelickiej za udostępnienie sal i pomieszczeń na próby i noclegi.

– Dla uczestników warsztatów były to trzy dni intensywnych ćwiczeń, doskonalenia głosów, ale przede wszystkim czas radowania się Bożą obecnością i możliwością wspólnego wielbienia Boga muzyką i pieśnią – powiedział ks. Marcin Podżorski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który koncert poprowadził.

Marek Cieślar

Zdjęcia: Foto Soul

Warsztaty prowadzili:

Marta Cienciała
Pochodzi z Hażlacha. Ukończyła PSM I stopnia w Cieszynie w klasie fortepianu. Równolegle uczęszczała do Szkoły Artystycznej w Czeskim Cieszynie, gdzie uczyła się gry na gitarze i śpiewu. Obecnie jest studentką wokalistyki jazzowej na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Jest wokalistką  w Orkiestrze Kameralnej Jean – Claude’a Hauptmanna, a na co dzień śpiewa w Nysa Gospel Choir. Prowadzi chórek dziecięcy „Gloria” z Hażlacha oraz warsztaty wokalne dla dzieci.

Dorota Podżorska
Pochodzi z Wołczyna, od kilkunastu lat mieszka w Skoczowie. Ukończyła PSM w Kluczborku, w klasie pianina ( I stopień). Od kilkunastu lat pracuje w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Prowadzi parafialny chórek dziecięcy „Nadzieja”, Zespół Dzwonków oraz chór młodzieżowy „DlaNiego”. Jest też parafialną organistką

Karina Reske
Pochodzi z Orzesza. Ukończyła PSM I i II stopnia w klasie fortepianu. Obecnie jest studentką 2. roku Edukacji Muzycznej i Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Śpiewała i grała w zespole „BD” przy Parafii w Orzeszu, a od 2 lat jest członkiem zespołu CME. Śpiewa też w chórze Akademii Muzycznej, zespole przy parafii we Wrocławiu i prowadzi zajęcia rytmiki w przedszkolu i żłobku.

Gosia Rymorz
Pochodzi z Bładnic. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze specjalnością muzykoterapii. Prowadzi młodzieżowy chór „Laudate” w Bładnicach, chórek dziecięcy w Wiśle – Malince oraz Orkiestrę Misyjną w Wiśle. Na co dzień  pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, w szczególności grę na pianinie i gitarze oraz rytmikę.

Dorota Twardzik
Pochodzi z Ustronia. Ukończyła Ognisko Muzyczne w zakresie gry na flecie poprzecznym. Jest wokalistką i współprowadzącą zespół Soli Deo Gloria z Ustronia. Od dwóch lat bierze udział w szkoleniu dla muzyków i liderów uwielbienia Misji CSM (kierunki: instrumentalistyka i wokalistyka).

Ela Zwias
Pochodzi z Goleszowa. Jest absolwentką PSM I i II stopnia w Cieszynie. Pierwszy stopień ukończyła w klasie skrzypiec, a drugi na wydziale rytmiki. Jedna z dwóch dyrygentek dziecięcego chórku „Junior” z Dzięgielowa. Wokalistka orkiestry kameralnej „Artis” pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna. Studentka pierwszego roku Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku biologia. Dodatkowo, prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci w Krakowie.

Jakub Gazda
Pochodzi z Ustronia. Ukończył PSM w Cieszynie I i II stopnia w klasie trąbki. Muzyk, aranżer w zespole SDG z Ustronia. Na co dzień student Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku Automatyka i Robotyka.

Leszek Kaleta
Pochodzi z Trzyńca, obecnie mieszka w Czeskim Cieszynie. Jest absolwentem Uniwersytetu Ostrawskiego w dziedzinie Edukacji muzycznej oraz Konserwatoria muzycznego  im. Leoša Janáčka v Ostrawie na kierunku Śpiew solowy- klasyczny. Od kilku lat interesuje się szkolnictwem muzycznym. Jest nauczycielem wokalu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Współpracuje z młodymi utalentowanymi wokalistami po obu stronach Olzy.

Tomasz Marek
Pochodzi z Krakowa. Ukończył PSM  II stopnia w Warszawie w klasie altówki. Od najmłodszych lat grywał w różnych zespołach kameralnych (szkoła/rodzina); współtworzył zespół muzyki żydowskiej „Chawerim”, prowadził chór akademicki na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Obecnie jest katechetą w górnośląskich parafiach, mieszka z rodziną w Żorach.

Ks. Marek Michalik
Pochodzi z Hażlacha. Ukończył PSM w Cieszynie, w klasie trąbki (I stopień) . Prowadził m.in. chór męski w Zamarskach, Akademicki Chór na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Zespół młodzieżowy w Wiśle. Obecnie jest proboszczem parafii w Wiśle Czarne.

Mateusz Sitek
Pochodzi z Hażlacha, ukończył PSM w Czeskim Cieszynie w klasie wokalu i w klasie fortepianu, prowadził chór szkolny w Gimnazjum w Kończycach Wielkich, śpiewał w chórach szkolnych Anthony’s Voices, LOTE/GTE, chórze Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi parafialny zespół młodzieżowy w Hażlachu, na co dzień student 2 roku Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kierunku Odnawialne źródła energii

Janek Stebel
Pochodzi z Chorzowa. Ukończył PSM I st. w Rudzie Śląskiej w klasie skrzypiec. Śpiewał m.in. w „Teatrze Rozrywki: w Chorzowie, w Zespole CME, oraz chórze gospel „Z Miłości”. Obecnie prowadzi dwa zespoły młodzieżowe: „Falstart” z Chorzowa oraz „Be Happy” z Pierśćca.

Aranżacje muzyczne

Mateusz Walach
Pochodzi z Bielska-Białej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kompozycji i aranżacji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej. Pracuje przy licznych projektach muzycznych jako kompozytor, dyrygent, aranżer. Jest założycielem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective.

Zespół w składzie
Szymon Nidzworski – sax
Przemek Hanaj – gitara
Jacek Długosz – gitara
Marzena Cybulka – bass
Łukasz Srokowski – perkusja
Mateusz Walach – instrumenty klawiszowe


Nasi partnerzy