1.5

To warsztaty, dla tych którzy lubią śpiewać i muzykować z innymi. Słowa pieśni co roku są różne, ale przesłanie zawsze to samo – to przesłanie miłości!

chevron-right chevron-left

Dodatkowe informacje

Warsztaty muzyczne w 2019i, piosenki

Zaśpiewaliśmy:

  1. Wstań i chodź
  2. Pan zmartwychwstał, prawdziwa to wieść
  1. Przyjdź Królestwo Twe
  2. Symfonia serc
  3. Czy jest godny?
  4. Mogę tylko marzyć
  5. Na Jezusie nasz wzrok
  6. Psalm 46
  7. Nie cykali się
  8. Nie nam
  9. Nadejdzie dzień
  10. Świat potrzebuje Cię
  11. Nie boję się

Prowadzący warsztaty

Lidia Barczuk
Pochodzi z Raciborza. Ukończyła PSM I i II stopnia w Cieszynie w klasie fletu poprzecznego oraz Uniwersytet Śląski w Cieszynie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze specjalnością zespoły instrumentalne w muzyce popularnej oraz prowadzenie zespołów muzycznych. Przez kilka lat pełniła obowiązki dyrygenta chóru mieszanego “Sela” z Wisły Nowej Osady. Obecnie od pięciu lat prowadzi Orkiestrę Misyjną z Wisły. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.

Marta Cienciała

Pochodzi z Hażlacha. Ukończyła PSM I stopnia w Cieszynie w klasie fortepianu. Równolegle

uczęszczała do Szkoły Artystycznej w Czeskim Cieszynie, gdzie uczyła się gry na gitarze i

śpiewu. Jest absolwentką wokalistyki jazzowej oraz obecnie studentką edukacji muzycznej w jazzie i muzyce estradowej w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Jest solistką w muzycznych projektach Jean-Clauda Hauptmana i Orkiestry Kameralnej „Artis”, a na co dzień śpiewa w Nysa Gospel Choir. Prowadzi chórek dziecięcy „Gloria” z Hażlacha a także grupowe warsztaty wokalne i indywidulane lekcje śpiewu. Od roku bierze udział w szkoleniach dla muzyków i liderów uwielbienia Misji CSM.

Justyna Gazda
Pochodzi z Ustronia. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Cieszynie w klasie skrzypiec. Obecnie jest studentką II roku studiów magisterskich Filologii francuskiej i angielskiej w zakresie tłumaczenia konferencyjnego w Poznaniu. Przez wiele lat związana z zespołem SDG z Ustronia jako współprowadząca, wokalistka i instrumentalistka. Brała udział w szkoleniu dla muzyków i liderów uwielbienia Misji CSM (kierunki: wokalistyka i instrumentalistyka).

Dorota Podżorska
Pochodzi z Wołczyna, od kilkunastu lat mieszka w Skoczowie. Ukończyła PSM w Kluczborku, w klasie pianina ( I stopień). Od kilkunastu lat pracuje w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Prowadzi parafialny chórek dziecięcy „Nadzieja”, Zespół Dzwonków oraz chór młodzieżowy „DlaNiego”. Jest też parafialną organistką

Karina Reske
Pochodzi z Orzesza. Ukończyła PSM I i II stopnia w klasie fortepianu. Obecnie jest studentką 2. roku Edukacji Muzycznej i Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Śpiewała i grała w zespole “BD” przy Parafii w Orzeszu, a od 2 lat jest członkiem zespołu CME. Śpiewa też w chórze Akademii Muzycznej, zespole przy parafii we Wrocławiu i prowadzi zajęcia rytmiki w przedszkolu i żłobku.

Gosia Rymorz
Pochodzi z Bładnic. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze specjalnością muzykoterapii. Prowadzi młodzieżowy chór “Laudate” w Bładnicach, chórek dziecięcy w Wiśle – Malince oraz Orkiestrę Misyjną w Wiśle. Na co dzień  pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, w szczególności grę na pianinie i gitarze oraz rytmikę.

Jakub Gazda
Pochodzi z Ustronia. Ukończył PSM w Cieszynie I i II stopnia w klasie trąbki. Muzyk, aranżer w zespole SDG z Ustronia. Na co dzień student Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku Automatyka i Robotyka.

Leszek Kaleta
Pochodzi z Trzyńca, obecnie mieszka w Czeskim Cieszynie. Jest absolwentem Uniwersytetu Ostrawskiego w dziedzinie Edukacji muzycznej oraz Konserwatoria muzycznego  im. Leoša Janáčka v Ostrawie na kierunku Śpiew solowy- klasyczny. Od kilku lat interesuje się szkolnictwem muzycznym. Jest nauczycielem wokalu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Współpracuje z młodymi utalentowanymi wokalistami po obu stronach Olzy.

Tomasz Marek
Mieszka z rodziną w Żorach. Z muzyką związany od najmłodszych lat, i choć na co dzień nie śpiewa w chórze, to dobrze wie co to radość ze wspólnego muzykowania (tym bardziej – na chwałę Najwyższego). Ukończył PSM II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie w klasie altówki. Prowadził chór studencki na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, współtworzył zespół muzyki żydowskiej oraz parafialny zespół młodzieżowy. Na co dzień – katecheta zabierający Biblię i gitarę na każdą lekcję religii.

Ks. Marek Michalik
Pochodzi z Hażlacha. Ukończył PSM w Cieszynie, w klasie trąbki (I stopień) . Prowadził m.in. chór męski w Zamarskach, Akademicki Chór na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Zespół młodzieżowy w Wiśle. Obecnie jest proboszczem parafii w Wiśle Czarne.

Mateusz Sitek
Pochodzi z Hażlacha, ukończył PSM w Czeskim Cieszynie w klasie wokalu i w klasie fortepianu, prowadził chór szkolny w Gimnazjum w Kończycach Wielkich, śpiewał w chórach szkolnych Anthony’s Voices, LOTE/GTE, chórze Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi parafialny zespół młodzieżowy w Hażlachu, na co dzień student 4 roku Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kierunku Odnawialne źródła energii

Janek Stebel
Pochodzi z Chorzowa. Ukończył PSM I st. w Rudzie Śląskiej w klasie skrzypiec. Śpiewał m.in. w „Teatrze Rozrywki: w Chorzowie, w Zespole CME, oraz chórze gospel „Z Miłości”. Obecnie prowadzi dwa zespoły młodzieżowe: „Falstart” z Chorzowa oraz „Be Happy” z Pierśćca.

Aranżacje muzyczne

Mateusz Walach
Pochodzi z Bielska-Białej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kompozycji i aranżacji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej. Pracuje przy licznych projektach muzycznych jako kompozytor, dyrygent, aranżer. Jest założycielem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective.

W czasie koncertu finałowego zagra zespół w składzie:

Wojtek Zięba – sax

Przemek Hanaj – gitara

Mateusz Głuszak – gitara

Marzena Cybulka – gitara basowa

Michał Dziewiński – perkusja

Mateusz Walach – instrumenty klawiszowe

Warsztaty muzyczne 2019 - zgłoszenia

Rejestracja uczestników została zakończona. Chętni mogą się zapisywać, ale będą na liście rezerwowej. W celu wpisania się na tę listę prosimy o kontakt z Katarzyną Wesner-Macurą – katarzyna.macura@cme.org.pl.

Do zobaczenia i usłyszenia w Wiśle!

Warsztaty muzyczne 2019 - program, info

27 września, piątek
Od 16.30 rejestracja
18.00-18.30 Rozpoczęcie i rozśpiewanie
18.30-20.00 Próby w grupach
20.15-21.30 Próba wspólna

28 września, sobota
08.30-09.00 Rozpoczęcie i rozśpiewanie
09.00-10.15 Próby w grupach
10.25-11.25 Próba wspólna
11.25-11.55 Przerwa na kawę
11.55-12.55 Próby w grupach
12.55-13.45 Próba wspólna
13.45-15.00 Przerwa obiadowa
15.00-16.10 Próby w grupach
16.15-17.30 Próba wspólna
17.30-18.00 Przerwa na kawę
18.00-19.30 Próba wspólna

29 września, niedziela
10.00-11.30 Próby w grupach (szkoła)
11.30-12.00 Przerwa na kawę
12.00-13.30 Próba wspólna z zespołem (amfiteatr)
13.30-14.45 Obiad
14.45-17.15 Próba generalna (amfiteatr)
18.00 – KONCERT FINAŁOWY

 

Koszt uczestnictwa: 40,00 zł
Chętni mogą dokupić posiłki i nocleg.

Masz pytanie – pisz: katarzyna.macura@cme.org.pl

POMÓŻ PROMOWAĆ WYDARZENIE!

POBIERZ PLAKAT >> PLA

Warsztaty muzyczne 500+

W trakcie trzech dni intensywnych ćwiczeń (22–24.09.2017)  prowadzonych przez 12 młodych dyrygentów, ponad trzystu śpiewaków przygotowało 15 piosenek opracowanych w czterogłosie.

Utwory pięknie zabrzmiały na koncercie finałowym, w niedzielę w wiślańskim amfiteatrze. Licznie zgromadzona publiczność (ok. 1300 osób) reagowała entuzjastycznie na brawurowo wykonywane pieśni. Wśród wykonawców dominowała młodzież, najmłodszą solistką była dziewięcioletnia Hania Gabzdyl, w chórze śpiewały też kilkupokoleniowe rodziny, nie brakowało więc dojrzałych głosów.  Chórowi towarzyszył zespół profesjonalnych muzyków, kierowany przez  Mateusza Walacha, który przygotował aranżacje wszystkich utworów. Były wśród nich trzy tradycyjne pieśni ewangelickie, w tym hymn “Warownym grodem jest nasz Bóg” – w ten sposób nawiązano do jubileuszu 500 lat Reformacji i trwającego w województwie śląskim Roku Reformacji.

Organizatorzy tj. Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej tego Kościoła wyrazili swoją wdzięczność Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe, miastu Wisła za udostępnienie amfiteatru a Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wiśle oraz miejscowej parafii ewangelickiej za udostępnienie sal i pomieszczeń na próby i noclegi.

– Dla uczestników warsztatów były to trzy dni intensywnych ćwiczeń, doskonalenia głosów, ale przede wszystkim czas radowania się Bożą obecnością i możliwością wspólnego wielbienia Boga muzyką i pieśnią – powiedział ks. Marcin Podżorski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który koncert poprowadził.

Marek Cieślar

 

Warsztaty prowadzili:

Marta Cienciała
Pochodzi z Hażlacha. Ukończyła PSM I stopnia w Cieszynie w klasie fortepianu. Równolegle uczęszczała do Szkoły Artystycznej w Czeskim Cieszynie, gdzie uczyła się gry na gitarze i śpiewu. Obecnie jest studentką wokalistyki jazzowej na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Jest wokalistką  w Orkiestrze Kameralnej Jean – Claude’a Hauptmanna, a na co dzień śpiewa w Nysa Gospel Choir. Prowadzi chórek dziecięcy „Gloria” z Hażlacha oraz warsztaty wokalne dla dzieci.

Dorota Podżorska
Pochodzi z Wołczyna, od kilkunastu lat mieszka w Skoczowie. Ukończyła PSM w Kluczborku, w klasie pianina ( I stopień). Od kilkunastu lat pracuje w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Prowadzi parafialny chórek dziecięcy „Nadzieja”, Zespół Dzwonków oraz chór młodzieżowy „DlaNiego”. Jest też parafialną organistką

Karina Reske
Pochodzi z Orzesza. Ukończyła PSM I i II stopnia w klasie fortepianu. Obecnie jest studentką 2. roku Edukacji Muzycznej i Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Śpiewała i grała w zespole “BD” przy Parafii w Orzeszu, a od 2 lat jest członkiem zespołu CME. Śpiewa też w chórze Akademii Muzycznej, zespole przy parafii we Wrocławiu i prowadzi zajęcia rytmiki w przedszkolu i żłobku.

Gosia Rymorz
Pochodzi z Bładnic. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze specjalnością muzykoterapii. Prowadzi młodzieżowy chór “Laudate” w Bładnicach, chórek dziecięcy w Wiśle – Malince oraz Orkiestrę Misyjną w Wiśle. Na co dzień  pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, w szczególności grę na pianinie i gitarze oraz rytmikę.

Dorota Twardzik
Pochodzi z Ustronia. Ukończyła Ognisko Muzyczne w zakresie gry na flecie poprzecznym. Jest wokalistką i współprowadzącą zespół Soli Deo Gloria z Ustronia. Od dwóch lat bierze udział w szkoleniu dla muzyków i liderów uwielbienia Misji CSM (kierunki: instrumentalistyka i wokalistyka).

Ela Zwias
Pochodzi z Goleszowa. Jest absolwentką PSM I i II stopnia w Cieszynie. Pierwszy stopień ukończyła w klasie skrzypiec, a drugi na wydziale rytmiki. Jedna z dwóch dyrygentek dziecięcego chórku „Junior” z Dzięgielowa. Wokalistka orkiestry kameralnej „Artis” pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna. Studentka pierwszego roku Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku biologia. Dodatkowo, prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci w Krakowie.

Jakub Gazda
Pochodzi z Ustronia. Ukończył PSM w Cieszynie I i II stopnia w klasie trąbki. Muzyk, aranżer w zespole SDG z Ustronia. Na co dzień student Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku Automatyka i Robotyka.

Leszek Kaleta
Pochodzi z Trzyńca, obecnie mieszka w Czeskim Cieszynie. Jest absolwentem Uniwersytetu Ostrawskiego w dziedzinie Edukacji muzycznej oraz Konserwatoria muzycznego  im. Leoša Janáčka v Ostrawie na kierunku Śpiew solowy- klasyczny. Od kilku lat interesuje się szkolnictwem muzycznym. Jest nauczycielem wokalu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Współpracuje z młodymi utalentowanymi wokalistami po obu stronach Olzy.

Tomasz Marek
Pochodzi z Krakowa. Ukończył PSM  II stopnia w Warszawie w klasie altówki. Od najmłodszych lat grywał w różnych zespołach kameralnych (szkoła/rodzina); współtworzył zespół muzyki żydowskiej „Chawerim”, prowadził chór akademicki na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Obecnie jest katechetą w górnośląskich parafiach, mieszka z rodziną w Żorach.

Ks. Marek Michalik
Pochodzi z Hażlacha. Ukończył PSM w Cieszynie, w klasie trąbki (I stopień) . Prowadził m.in. chór męski w Zamarskach, Akademicki Chór na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Zespół młodzieżowy w Wiśle. Obecnie jest proboszczem parafii w Wiśle Czarne.

Mateusz Sitek
Pochodzi z Hażlacha, ukończył PSM w Czeskim Cieszynie w klasie wokalu i w klasie fortepianu, prowadził chór szkolny w Gimnazjum w Kończycach Wielkich, śpiewał w chórach szkolnych Anthony’s Voices, LOTE/GTE, chórze Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi parafialny zespół młodzieżowy w Hażlachu, na co dzień student 2 roku Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kierunku Odnawialne źródła energii

Janek Stebel
Pochodzi z Chorzowa. Ukończył PSM I st. w Rudzie Śląskiej w klasie skrzypiec. Śpiewał m.in. w „Teatrze Rozrywki: w Chorzowie, w Zespole CME, oraz chórze gospel „Z Miłości”. Obecnie prowadzi dwa zespoły młodzieżowe: „Falstart” z Chorzowa oraz „Be Happy” z Pierśćca.

Aranżacje muzyczne

Mateusz Walach
Pochodzi z Bielska-Białej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kompozycji i aranżacji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej. Pracuje przy licznych projektach muzycznych jako kompozytor, dyrygent, aranżer. Jest założycielem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective.

Zespół w składzie
Szymon Nidzworski – sax
Przemek Hanaj – gitara
Jacek Długosz – gitara
Marzena Cybulka – bass
Łukasz Srokowski – perkusja
Mateusz Walach – instrumenty klawiszowe

2016

Stu pięćdziesięciu wokalistów i muzyków stworzyło koncert finałowy 5. Warsztatów muzycznych w Cieszynie. Po 16 godzinach prób (15–17 kwietnia) z 10 dyrygentami, na zakończenie tego niezwykłego spotkania, utalentowani muzycznie młodzi ludzie wykonali 14 utworów dla ponad 400 osób zgromadzonych 17 kwietnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Chór oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Walacha wykonał polskie utwory chrześcijańskie w czterogłosie.

– Cieszyńskie warsztaty muzyczne to impreza, która kosztuje mnie najwięcej sił, ale jednocześnie daje chyba najwięcej satysfakcji. Uczestnicy dopytują, kiedy kolejne warsztaty, zgłaszają się tłumnie i entuzjastycznie podchodzą do całego projektu. Dają z siebie dużo, ale robią to z uśmiechem na ustach – podsumowuje ks. Marcin Podżorski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W czasach, gdy coraz trudniej działać razem, a każdy chce realizować indywidualne pomysły, warsztaty muzyczne co roku przyciągają młodych ludzi i wpisują się już w tradycję muzyczną miasta. Uczestnicy podkreślają, że w czasie prób panuje bardzo miła przyjacielska atmosfera i że wspaniale śpiewa się publiczności, dla której koncert jest nie tylko muzycznym, ale również duchowym przeżyciem.

– W 2010 roku wiele osób zastanawiało się, czy to w ogóle możliwe: opracować kilkanaście piosenek w 3 dni. Nie zapomnę momentu, gdy udało się złożyć pierwszą piosenkę – zapewne nie tylko mnie przeszedł dreszczyk podekscytowania. I tak po 5. już edycji czekam na następną – 500-lecie Reformacji. Może zbierze się 500 chórzystów? To by było coś! – mówi Justyna Szalbot, która bierze udział w warsztatach od początku.

Warsztaty muzyczne w Cieszynie zorganizowało Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Projekt współfinansowany był ze środków Powiatu Cieszyńskiego.

Joanna Rączkowiak
Zdjęcia: Natalia Iskrzycka, wolontariuszka CME

2015

2013


Dyrygenci
Paweł Branc, Jakub Gazda, Justyna Gazda, Ewa Kurczyk, ks. Marek Michalik, Lidia Niemczyk, Dorota Podżorska, Tadeusz Polok, Gosia Rymorz, Janek Stebel

Zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Walacha.

Bilety w cenie 12 zł i 10 zł do nabycia w księgarni WARTO w Cieszynie i na godzinę przed koncertem w teatrze.

Projekt dofinansowany z dotacji Urzędu Miejskiego w Skoczowie w ramach Otwartego Konkursu Ofert 2013 oraz ze środków Powiatu Cieszyńskiego.

Nasi partnerzy