1.5

Sobotnie popołudnie (i setki możliwość jak je spędzić), minus 10 stopni na dworze (dobry powód, by nie wychodzić z domu), a kościół Zbawiciela na placu ks. Marcina Lutra w Bielsku-Białej wypełniony po brzegi nastolatkami – tegorocznymi konfirmantami – i ich rodzicami. To robi wrażenie!

W sobotę, 24 lutego odbył się drugi Diecezjalny Zjazd Konfirmantów po raz pierwszy połączony ze spotkaniem rodziców konfirmantów. Nad przygotowaniem tego wydarzenia od grudnia pracowała grupa zebrana przez Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży – ks. Marcina Podżorskiego, w jej skład weszli: ks. Marcin Ratka-Matejko (parafia Skoczów), ks. Piotr Sztwiertnia (parafia Goleszów), ks. Oskar Wild (parafia Ustroń), Elżbieta Danel-Firla (członek diecezjalnej komisji ds. młodzieży) i Katarzyna Wesner-Macura (animator młodzieży z Centrum Misji i Ewangelizacji). W tym roku hasłem zjazdu było stwierdzenie: WIERZĘ! I cały sobotni dzień krążył wokół Wyznania Wiary.

chevron-right chevron-left

Zaczęliśmy od spotkania w Auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja; następnie młodzież podzielono na 18 grup (każdej przydzielono „opiekuna” czyli o kilka lat starszego kolegę lub koleżankę zaangażowanych w życie Kościoła).  Kilka chwil na poznanie się i dołączenie do zamkniętej grupy na facebooku (nasze spotkanie odbywało się równolegle w dwóch światach – tym realnym i w wirtualnym). Grupy ruszają na stacje, nad tym punktem programu od stycznia pracowało 24 księży, każda grupa odwiedza 6 stacji: Stworzenie, Bóg-człowiek, Śmierć i zmartwychwstanie, Niebo, Duch Święty, Kościół. To zaskakujące, jak wiele można przekazać/doświadczyć w dziewięć minut – tylko tle czasu młodzi mogli spędzić na poszczególnych stacjach. Po intensywnej pracy czas na… pizze.

O godz. 14.30 na auli rozpoczęło się spotkanie dla rodziców które poprowadził biskup diecezjalny biskup dr Adrian Korczago. W tym samym czasie młodzież nie próżnowała – każda grupa dostała listę 30 zadań, które musiała wykonać w 75 minut. Śpiewali, fotografowali, szukali informacji… mróz, wiatr i śnieg nie powstrzymały konfirmantów, efekty pracy wrzucili na facebooka – grupa jest dostępna tylko dla konfirmantów więc nie zdradzę efektów ich pracy.

Chwila na zagrzanie się ciepłą herbatą i młodzież oraz ich rodzice udają się na ostatni punkt programu zjazdu. Kilka pieśni i Słowo na podsumowanie ks. Marka Michalika – przewodniczącego synodalnej komisji ds. młodzieży, reklama imprez młodzieżowych a na koniec błogosławieństwo i pieśń „Bo nikt nie ma z nas, Tego co mamy razem….”

Katarzyna Wesner-Macura


Nasi partnerzy