1.5

Burkina Faso w Afryce Zachodniej jest krajem rozwijającym się, biednym. Ma niewiele surowców naturalnych, słabo rozwinięty przemysł, 80 % ludności zajmuje się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Co roku kilkaset tysięcy Burkińczyków migruje do państw sąsiednich w poszukiwaniu pracy. Kraj jest często nawiedzany przez długotrwałe susze. Centrum Misji i Ewangelizacji organizuje pomoc dla Burkina Faso od 2007 roku. Ty też możesz pomóc!

Dodatkowe informacje

Wspieraj tę misję!

Módl się za chrześcijan w Burkina Faso.

Przedstaw charytatywny projekt „Pomoc dla Afryki” w swoim zborze, grupie, parafii. Przeczytaj wywiad z koordynatorką projektu i „Niewidziane” – literacką relację z wyprawy do Burkina Faso Artura Pałygi, dramatopisarza i dziennikarza. Zaglądaj na bloga „Afryka – wczoraj, dziś, jutro”. Zobacz program TV Bielsko o misji w Burkina Faso.)

Zorganizuj wystawę zdjęć z Burkina Faso. Wystawa składa się z ok. 60 antyram przedstawiających codzienne trudne życie Burkińczyków.

Podziel się swoim talentem. Ręcznie wykonane drobiazgi są sprzedawane na kiermaszach, z których dochód zasila konto projektu „Pomoc dla Afryki”.

Wspieraj projekt finansowo wpłacając pieniądze na konto Funduszu „Pomoc dla Afryki”:
Bank Spółdzielczy w Cieszynie 66 8113 0007 2001 0003 9909 0002
W tytule proszę wpisać „darowizna – Afryka”
O wykorzystaniu pieniędzy decyduje komisja ds. finansowego wspierania projektów „Pomoc dla Afryki”.

Zrealizowane projekty

Apel o pomoc od mieszkańców miejscowości Pobe Mengao (północno-zachodnia część Burkina Faso) dotarł do Centrum Misji i Ewangelizacji poprzez dr. Lucjan Buchalik, etnologa, afrykanistę, dyrektora Muzeum Miejskiego w Żorach: W Pobe Mengao po raz pierwszy pojawiłem się w 1997 roku, od tego czasu bywam tam raz, a czasem i dwa razy w roku. Nie wiem, co jest w tej społeczności, ale działa na mnie jak magnes. Najpierw przyciągała mnie jej gościnność, potem fascynacja naukowa, a teraz chęć pomagania. Cieszę się niezmiernie, że nie tylko ja chcę im pomagać, że angażują się w to kolejne osoby.

Najbliższym i największym zadaniem Centrum będzie odbudowa zniszczonej tamy w Pobe Mengao.

 

Dotychczas zrealizowane projekty Centrum Misji i Ewangelizacji dla Afryki (od 2008 roku):

1.     Zakup podręczników i pomocy szkolnych dla dzieci ze szkoły podstawowej w Pobe Mengao.

2.     Sfinansowanie dożywiania i utrzymania 90 sierot – uczniów szkół w Pobe Mengao.

3.     Sfinansowanie sprzętu do warsztatu krawieckiego w wiosce Namsiguya oraz budowa murowanego budynku warsztatu.

4.     Produkcja torebek jako rodzaj wspierania lokalnej inicjatywy wśród kobiet – praca dla 20 kobiet z wioski Pobe Mengao.

5.     Projekcja filmu „Jezus” w języku moore w kilku wioskach.

6.     Zakup 213 Biblii dla chrześcijan z zaprzyjaźnionych wiosek (106 w języku francuskim i 107 w języku moore).

7.     Przeprowadzenie lekcji edukacyjnych we wszystkich klasach gimnazjum w Pobe Mengao na temat AIDS.

8.     Przeprowadzenie lekcji angielskiego.

9.     Warsztaty z pierwszej pomocy.

10.     Opłacenie aktów urodzenia dla 210 najuboższych dzieci ze szkół w Pobe Mengao.

11.     Budowa szkoły i studni w Pobe Mengao w ramach projektu wspólnie realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju i CME, współfinansowanego przez MSZ – zrealizowane w 2011 roku.

12.     W 2012 roku Komisja ds. finansowego wspierania projektów „Pomoc dla Afryki” przeznaczyła 1150 Euro na dożywienie mieszkańców wioski Pobe Mengao oraz zakup lokalnych wyrobów rękodzielniczych.

13.     Podczas spotkania komisji w marcu 2013 roku zdecydowano o przeznaczeniu części funduszy na zaproszenie przedstawiciela afrykańskiej społeczności na Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Spędził on ponad 2 tygodnie w Polsce (27.06-15.07.2013), podczas których uczestniczył w wielu spotkaniach z potencjalnymi osobami wspierającymi „Pomoc dla Afryki” i w Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie.

14.     W 2014 roku Komisja ds. finansowego wspierania projektów „Pomoc dla Afryki” wsparła projekt hodowli owiec, złożony przez stowarzyszenie kobiet z Pobe Mengao „Dofre Hanse”. Projekt zakładał wsparcie 15 uczestniczek projektu. Każda z kobiet otrzymała 2 owce wraz z wsparciem szkoleniowym i technicznym dotyczącym hodowli. Pieniądze na projekt hodowlany przekazano podczas wyprawy 3 wolontariuszy CME, która odbyła się w dniach 21 lipca – 4 sierpnia 2014 i miała na celu przede wszystkim zbadanie stanu zniszczonej tamy w Pobe Mengao i możliwości jej reparacji.

15.     W marcu 2014 wsparliśmy również organizację wydarzenia o charakterze kulturalnym – zjazdu chórów „Noc uwielbienia”, w której wzięło udział 6 chórów chrześcijańskich.

16.     Sekretna Misja Kobiet – ogólnopolska akcja na rzecz pozyskania bielizny dla Burkinek (marzec – listopad 2015).

17.     Najbliższym i największym zadaniem Centrum będzie odbudowa zniszczonej tamy wodnej.

Wywiady, relacje

Blog AFRYKA - WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

Dziennik prowadzi koordynatorka projektu „Pomoc dla Afryki” w Centrum Misji i Ewangelizacji, na co dzień – doktor chemii i pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Siostra Lidia wielokrotnie była w Burkina Faso. Ma stały kontakt z mieszkańcami Pobe Mengao i potrafi bardzo ciekawie opowiadać o tym miejscu Polakom. Podczas prelekcji swoją opowieść ilustruje zdjęciami, zaszczepia w ludziach chęć niesienia pomocy ubogim w Afryce, których życie jest bardzo ciężkie.
Bądź na bieżąco!

Kontakt

Na TE w Dzięgielowie

Co roku tematyka związana z działaniami projektu „Pomoc dla Afryki” jest obecna na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie. Koordynatorka projektu prowadzi seminarium poświęcone różnym aspektom życia w Burkina Faso. Uczestnicy TE mogą osobiście zaangażować się w pomoc — uczestniczą na miejscu w warsztatach rękodzielniczych. Stworzone przedmioty wystawiane są na sprzedaż, z której dochód przeznaczany jest na pomoc dla Burkinek i Burkińczyków.

TED 2017

 

 

 

Sekretna Misja Kobiet

Sekretna Misja Kobiet (marzec - listopad 2016) chciała wesprzeć kobiety w Afryce. Rozwiązać ich intymny problem i przekazać jak najwięcej nowych kompletów bielizny (majtek i staników) w różnych rozmiarach dla…

więcej informacji

Nasi partnerzy