1.5

Właściwie nie noc, a wieczór z Lutrem miał w tym roku szczególny wymiar. Spotkaliśmy się 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra! Spotkanie trwało tylko kilka godzin, ale przyniosło mnóstwo impulsów, wrażeń, pobudzało do stawiania ważnych pytań i szukania twórczych odpowiedzi.

Głównym punktem programu był spektakl teatralny ks. Grzegorza Olka Czy sole mogą zwietrzeć? Brawurowa, skrząca się od humoru refleksja nad treścią i znaczeniem reformacyjnych “soli” – tak można by opisać obraz w dwu aktach, odegrany przez kilkunastu aktorów-amatorów. Solus Christus, sola fide… Tylko Chrystus, tylko wiara, tylko Pismo, tylko łaska … kolejne reformacyjne sole były “wprowadzane” we współczesne realia, sytuacje, dialogi i to powodowało, że mogliśmy się zastanawiać na ile zasady, hasła Reformacji porządkują nasze życie dzisiaj i w ogóle jaka jest ich percepcja we współczesnym świecie.

Przed spektaklem dwie wybrane losowo drużyny wzięły udział w konkursie, przeprowadzonym w konwencji “Familiady” i już wtedy okazało się, że wiedza o dorobku i znaczeniu Reformacji musi być stale poddawana aktualizacji, jej przesłanie nieustannemu przewartościowywaniu, a częste wybuchy śmiechu i oklaski, owacje, zarówno podczas konkursu jak i  spektaklu, świadczyły o trafności obserwacji, refleksji, pytań, stawianych właściwie od początku spotkania.

Już w otwierającym spotkanie wywiadzie, który z biskupem Diecezji Cieszyńskiej przeprowadził ks. Marcin Podżorski, pojawiły się niebanalne pytania. Biskup Adrian Korczago poruszył ważne sprawy, miał też sposobność skomentowania na gorąco obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji.

Wiele było entuzjastycznego śpiewu z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Mateusza Walacha, pięknie zabrzmiały utwory znane wielu uczestnikom spotkania z wrześniowych Warsztatów Muzycznych 500+. Tak jak wiślański amfiteatr również cieszyński teatr im. Adama Mickiewicza wypełniły piękna muzyka i radosny śpiew dedykowany Bogu.

Był to piękny, poruszający wieczór.  Organizatorami spotkania byli Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Duszpasterz młodzieży diecezji cieszyńskiej.

Marek Cieślar

 

Wypowiedzi kilku młodych uczestników:

Było naprawdę cudownie!  Świetne zakończenie tego roku! Było klimatycznie, radośnie, zabawnie, ale i pouczająco; cieszę się że przyszłam.
Laura

“Ja chcę mleka!” – jakbym słyszała moją małą siostrę! Przesłanie tej scenki można odnieść do każdej płaszczyzny naszego życia. Najważniejszą sferą powinna być nasza relacja z Bogiem, więc zamiast powierzchownej i niewymagającej wysiłku relacji powinniśmy się w nią zagłębić poprzez Pismo.
Ela

„Nie mam laptopa, nie jestem jeszcze proboszczem”… Ta sztuka powinna być dalej grana w teatrach!

Mnie najbardziej do myślenia dał fragment “tylko wiara”. Mam wrażenie, że trafił w samo sedno. Całość była zupełnie inna niż się tego spodziewałam, ale oczywiście na plus. Na długo zapamiętam tę “Noc z Lutrem”.
Wiola

 

ZOBACZ FOTO


Nasi partnerzy