Jesteśmy? – to pytanie towarzyszyło nam podczas tegorocznej Pamiątki Reformacji. W kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu 31.10.2021 r. Na Nocy z Lutrem zebrało się ponad 500 uczestników. Rozważaliśmy znaczenie wspólnoty i bezcenną wartość każdego człowieka.
Po krótkim i zabawnym wstępie trójki młodych prowadzących, przywitał nas gospodarz ks. Dariusz Lerch, serdecznie dziękując osobom pomagającym w organizacji całego spotkania i wszystkim uczestnikom za przybycie. Po modlitwie na scenę weszli ponownie nasi młodzi ustrońscy parafianie: Karol Czyż, Kamil Podżorski i Krzysiek Biedrawa, którzy w swobodny i przyjazny sposób prowadzili to całe wydarzenie. Chłopcy czynnie aktywizowali zebranych do uczestnictwa w nabożeństwie, zadając im różne pytania i zagadki. Na przykład w czasie pokazu cieni, w którym każdy slajd przedstawiał inną funkcję kościelną, zadaniem uczestników było ich zidentyfikowanie. Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na wartość całego zboru, jak i wielu budujących go pojedynczych osób, co było wprowadzeniem do głównego tematu tego reformacyjnego wydarzenia. Każdy z nas jest ważny i każdy w pewnym stopniu tworzy wyjątkową i niepowtarzalną społeczność. Jesteśmy Kościołem, w którym jest wiele osobowości. Ja + Oni = My.
Wieczorne kazanie wygłosił ks. Marcin Ratka-Matejko. Na wstępie przedstawił odpowiedzi do przeprowadzonej wcześniej ankiety: “Co łączy Cię z innymi ludźmi w Kościele?”. Skłoniło nas to do refleksji na temat całej społeczności, a także jej funkcjonowania, które niekoniecznie w pełni jest wykorzystywane. Omawiany fragment biblijny wskazywał na nasze wybranie, ponieważ otrzymaliśmy niezwykły przywilej bezpośredniego kontaktu z Bogiem, dzięki czemu każdy człowiek jest inny i wyjątkowy. Zostaliśmy wykupieni, za najwyższą możliwą cenę – nasze grzechy zostały nam odpuszczone przez śmierć Chrystusa na krzyżu. W tym wszystkim nie możemy zapominać, że naszym powołaniem jest bycie świadectwem dla otaczającego nas świata. Powinniśmy być tymi, którzy wskazują swoim życiem na Boga i Jemu oddają chwałę, są jak światło w ciemności, z której Jezus Chrystus nas wyrwał.
Kolejnym punktem programu było wspólne uwielbianie Boga poprzez śpiew, w czym poprowadził nas zespół Soli Deo Gloria (SDG). Następnie o zbliżających się wydarzeniach dla młodzieży poinformowała nas Kasia Wesner-Macura z CME. Centrum i Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży ks. Tymek Bujok pomagali nam w organizacji tego wydarzenia. Następnie głos zabrał ks. bp Adrian Korczago. Poruszył on trudny temat czasów pandemii, a po wspólnej modlitwie “Ojcze nasz” wszystkich pobłogosławił.
Jednak koniec nabożeństwa nie oznaczał końca całego wydarzenia. Na parafii czekały już panie z koła diakonijnego “Samarytanin”, które częstowały wszystkich chętnych zrobioną przez siebie pyszną i gorącą zupą dyniową. Oprócz wspólnego posiłku (słodkości też były!), mogliśmy jeszcze razem spędzić czas w sali gier, gdzie czekały na nas całe stosy planszówek. A uczestnicy, którzy chcieli się jeszcze poruszać, mogli na placu kościelnym razem tańczyć dobrze znaną młodym “Belgijkę” i nie tylko. Dla uwiecznienia całego wydarzenia można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy foto ściance.
Kasia Gomola