1.5

Tradycją naszego Kościoła są coroczne zjazdy młodzieży, które za każdym razem odbywają się w innym miejscu naszego kraju. Tym razem Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej odbył się w Pszczynie – od 8 do10 października – i wzięło w nim udział ponad 500 osób. Całość wydarzenia skupiona była wokół tematyki buntu, który został przedstawiony jako potrzebny do budowania swojej tożsamości, ale i nierzadko jako wyrządzający krzywdę.

Pierwszy dzień

Piątkowy wieczór był okazją do przywitania się i przekazania przesłania: „Buntuj się, ale pamiętaj o innych”. Uczestników przywitali ks. dr Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Mirosław Czyż, proboszcz parafii ewangelickiej w Pszczynie, pani Barbara Bandoła, starosta pszczyńska i ks. Tymoteusz Bujok, Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży. Ks. Paweł Meler, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży diecezji wrocławskiej podzielił się rozważaniem Słowa Bożego opartego na przypowieści o synu marnotrawnym.

Co najbardziej spodobało się uczestnikom i co szczególnie zapamiętali z tego dnia? „Super było wreszcie się spotkać, a nawet potańczyć!”, „Czułam się prawie jak na studniówce!” – to jeden z wielu komentarzy tanecznego przedsięwzięcia, czyli OZME Dance Party. Nawet, jeżeli ktoś nie był miłośnikiem tanecznych drygów, to mógł również znakomicie bawić się, zajadając czekoladowe fondue i spędzając czas z koleżankami i kolegami z różnych parafii.

Drugi dzień

Sobota rozpoczęła się od rozważania przygotowanego przez ks. Łukasza Stachelka, Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży diecezji mazurskiej. Przesłaniem tego dnia było hasło: „Buntuj się, ale pamiętaj, że nie zawsze będzie tak, jak planujesz”. We wspólnym śpiewie poprowadził uczestników zespół E&K+M. Po wspólnym „dzień dobry” rozpoczęła się gra miejska. Uczestnicy, wędrując po pszczyńskich ulicach, mieli do wykonania wiele interesujących konkurencji i co najważniejsze, świetnie się przy tym bawili. Niektórzy szczerze stwierdzili, że mając przed sobą perspektywę przemierzenia wielu kilometrów, niezbyt ochoczo rozpoczynali zabawę, lecz po przystąpieniu do pierwszych zadań całkowicie zostali do niej wciągnięci. Byli także tacy, którzy uważali, że najciekawsze było dzielenie się wynikami zadań, gdyż kreatywność niektórych grup i ich poczucie humoru nie miały granic. Popołudnie było czasem seminariów, warsztatów, można było także odwiedzić stoisko księgarni Warto, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz organizacji Open Doors.

Sobotni wieczór to zawsze ważny moment w czasie Zjazdu i miejsce na główne przesłanie. Tym razem brzmiało ono: „Buntuj się, ale pamiętaj, że Kościół należy do Jezusa” i zostało przekazane w formie spektaklu pt. „Znowu razem” – w reżyserii warszawskiego aktora Jerzego Latosa – przygotowanego przez grupę młodych artystów w wieku 11–17 lat, którzy już latem spotkali się na obozie #MŁODZI luteranie i rozpoczęli prace nad nim. W odpowiedzi na zjawisko różnorodności, które występuje także w Kościele, w sposób niezwykle obrazowy przedstawiono potrzebę jedności i współpracy w gronie wyznawców, pomimo częstych różnic światopoglądowych. Po spektaklu odbył się koncert zespołu NSA.

Mając w weekendowym planie wiele aktywności, w tym także basen, spacery, zwiedzanie słynnego zamku i zagrody żubrów, trudno było o nieprzespane noce. Niemal co drugi uczestnik wspomina, że liczył się z tym, że nie będzie spał, bo kto śpi na OZME (?!), „ale po takich dniach, nawet na szkolnej podłodze, zasypiało się bez najmniejszego problemu”.

Trzeci dzień

W niedzielę odbyło się nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią świętą. Oprawę muzyczną zapewnił parafialny zespół The Bridge, a kazanie oparte na przypowieści o zgubionej owcy wygłosił ks. Tymoteusz Bujok. Po nabożeństwie wykonano wspólne zdjęcie na tle zamku w Pszczynie i uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów.

 

Przez ten cały weekend przy OZME pracowało prawie 120 osób. I choć nie sposób wszystkich wymienić i wszystko opisać, to na pewno był to czas duchowych przeżyć, świetnej zabawy, nawiązywania nowych relacji i znakomitej integracji, a przede wszystkim doświadczania Bożego błogosławieństwa.

Z wdzięcznością i modlitwą

Tymoteusz Bujok

Organizatorzy Zjazdu:

  • Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
  • Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Pszczynie, Diecezją Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Gminą Pszczyna i Powiatem Pszczyńskim.

Zadanie było współfinansowane z budżetu Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego.


Nasi partnerzy