1.5

Kojąca zieleń mazurskich lasów i łąk, zachwycająca biel pierzastych chmur i smukłych żagli na tle błękitu nieba, spokój i urok zjawiskowego jeziora Czos, to sceneria sprzyjająca wyciszeniu, refleksji.

Foto: Patryk Karbowski

chevron-right chevron-left

Słowa wyjęte ze wstępu tegorocznego informatora Tygodnia Ewangelizacyjnego w Mrągowie (18-25 sierpnia 2019) okazały się trafione, prawdziwe. Dzięki pięknej pogodzie, wysiłkowi organizatorów (CME i miejscowej parafii) i otwartości uczestników, dni spędzone w Mrągowie były czasem refleksji, czasem zastanawiania się nad sensem i celem życia, spoglądania w głąb siebie, przypatrywania się własnym relacjom z ludźmi i z Bogiem.

Do głębokich refleksji w oparciu o Jezusowe błogosławieństwa z Kazania na Górze zachęcał w czasie popołudniowych spotkań ewangelizacyjnych ks. prof. Marek Jerzy Uglorz. Mówił m.in.: „Ziemię na własność może posiąść jedynie cichy umysł, który ufa i nie boi się. Cichy umysł modli się: „Bądź wola Twoja”, ponieważ wie, że z ręki uśmiechniętego Taty/miłującej Mamy nie może otrzymać skorpiona. Cichy umysł to cecha ludzi pokornych, takich jak Mojżesz czy Jezus, którzy zdobywają ziemię, aby ją przekazać innym, ponieważ nie boją się nowych doświadczeń i nie rezygnują z działania tylko dlatego, że muszą zachować się inaczej, aniżeli oczekuje tego większość.”

Interesujący cykl seminaryjny „REFORMAcja –ANIMAcja” prowadził w ciągu TE dr hab. Jerzy Sojka. Każdego dnia uczestnicy spotkań seminaryjnych oglądali jeden z odcinków animowanego filmu „Luter”, co było punktem wyjścia do rozmów o historii Marcina Lutra i Reformacji, a także o teologii, która stała za reformacyjnymi wydarzeniami XVI wieku.

Film autorstwa wybitnych węgierskich twórców: reżysera-animatora Zsolta Richly oraz scenarzysty, pisarza i poety Janosa Lackfi (z polskim dubbingiem w reżyserii Jerzego Latosa), stwarzał możliwość niejako przeniesienia się w realia XVI wieku i „przypatrywania się” procesom, które sprawiły, że Kościół powrócił do źródeł, został zre-formowany, od-nowiony.

Poruszającym przeżyciem był wieczorny koncert muzyki żydowskiej Leny Piękniewskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artystka wykonała utwory z autorskiego albumu „Kołysanki na wieczny sen”, które wcześniej prezentowała m.in. podczas „Tzadik Festival” w Poznaniu i w trakcie Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się program dla dzieci „Wspaniały świat roślin”, przygotowany przez grupę wolontariuszy pod kierunkiem Edyty Kral. Dzieci każdego poranka zapraszane były do udziału w warsztatach twórczości, grach i zabawach, a w czasie popołudniowych spotkań w namiocie poznawały inspirujące historie zawarte w świecie roślin, podziwiały wspaniałość Bożego stworzenia, odkrywały sekrety lasu i ogrodu.

Wielką wartością tygodni ewangelizacyjnych w Mrągowie jest fakt, że w zajęciach dla dzieci uczestniczy kilkadziesiąt miejscowych maluchów, co jest wynikiem prowadzonej w ciągu całego roku przez gospodarzy mrągowskiej parafii – ks. Piotra Mendrocha i jego żony, Danuty Mendroch – pracy duszpasterskiej i charytatywnej, co sprawia, że stale tworzone są, podtrzymywane i rozwijane dobre, ciepłe więzi z całymi rodzinami, mieszkańcami Mrągowa.

Pastor i jego żona otaczają serdeczną opieką wszystkich uczestników TE, wspierają ich w tym zadaniu w czasie sierpniowych dni Mariola i Roman Fengerowie, doradcy rodzinni z CME, którzy prowadzą rozmowy, organizują wieczorne spotkania dla stałych uczestników przyjeżdżających z daleka, nocujących w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym.

Nad całością – w wymiarze programowym i organizacyjnym – czuwa diakon Paweł Gumpert Obst, dyrektor CME, który prowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi w trakcie głównych spotkań ewangelizacyjnych, jest gospodarzem tych spotkań, a przed południem każdego dnia organizuje wycieczki do ciekawych miejsc Warmii i Mazur, m.in. do zamków w Rynie i Lidzbarku Warmińskim, do Wilczego Szańca, Giżycka, Mikołajek. Wyprawy te są też dobrą okazją do poznawania historii i współczesności mazurskich parafii ewangelickich.

Nieodłącznym elementem mrągowskich TE jest wspólny śpiew, w którym prowadzą uczestników zespoły wolontariuszy: w czasie głównych spotkań ewangelizacyjnych dla dorosłych młodzi muzycy i soliści zespołu CME, i… jeszcze młodsi artyści w czasie spotkań dla dzieci.

Mrągowskie Tygodnie Ewangelizacyjne od ponad 20. lat stanowią dla mieszkańców Mazur i dla przyjeżdżających tu – głównie ze Śląska – gości piękne, wartościowe zakończenie wakacji. Tegoroczny TE, zgodnie z biblijnym hasłem roku “Szukaj pokoju i dąż do niego” /Ps 34,15 BE/ zachęcił uczestników do tworzenia stref pokoju wszędzie tam, gdzie atmosfera zależy od każdego z nas: w domu, rodzinie, sąsiedztwie, szkole, pracy, Kościele.

Marek Cieślar

 

 

 

 

 

 

 


Nasi partnerzy