1.5

Nasza Grupa Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu realizuje zadanie „Zorganizowanie i przeprowadzenie pracy środowiskowej w formie animacji podwórkowej dla dzieci i młodzieży” w ramach projektu wspierającego bytomskie rodziny pod hasłem “Asystent z Rodziną – razem silniejsi!”.

Projekt prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu, a w realizację zadania zaangażowanych jest siedmiu animatorów i streetworkerów, którzy  spotykają się z dziećmi trzy razy w tygodniu w określonych dniach i godzinach. Działania prowadzone są od kwietnia do  października tego roku, w trzech bytomskich dzielnicach: Centrum, Szombierki i Bobrek, dla ok. 150 dzieci.

Zajęcia w Centrum odbywają się na podwórku przy muszli koncertowej w parku miejskim:

  • poniedziałki (16.00–20.00)
  • piątki (16.00–20.00)
  • soboty (11.00–15.00)

Zajęcia w Szombierkach odbywają się na podwórku przy ul. Witosa 26 :

  • poniedziałki (15.00–19.00)
  • piątki (15.00–19.00)
  • soboty (11.00–15.00)

Zajęcia w Bobrku odbywają się na pl. Drzymały i podwórku przy ul. Olszewskiego:

  • poniedziałki (14.30–18.30) – pl. Drzymały
  • środy (16.00–20.00) – ul. Olszewskiego
  • soboty (10.00–14.00) – ul. Olszewskiego

Animacje prowadzone są dla dzieci i młodzieży z Bytomia, w szczególności tych, których rodzice szkolą się w projekcie „Asystent z Rodziną – razem silniejsi!”. Do zabaw mogą jednak przyłączać się również inne dzieci.

Spotkania mają charakter profilaktyczno-animacyjny. Animatorzy mają głowy pełne pomysłów, ale także do dyspozycji dzieci jest sprzęt sportowy, gry planszowe i karciane oraz tablice edukacyjne Szkoły Mobilnej.  Różnorodność propozycji – gry zespołowe, konkursy, zawody sportowe, zabawy integracyjne, indywidualny kontakt – ma służyć rozwijaniu u dzieci umiejętności kreatywnego myślenia, uczenia się, nabywaniu kompetencji społecznych i obywatelskich. Dzieci mogą poznać na czym polega zdrowa rywalizacja, są zachęcane do aktywnego spędzania wolnego czasu, mają okazję do rozwijania swoich talentów, umiejętności koncentracji, spostrzegawczości, a wszystko to pod okiem i z pomocą wykwalifikowanych pedagogów.

Koordynatorem działań jest Katarzyna Kukucz, streetworkerka z Grupy Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Nasi partnerzy