1.5

Podsumowanie Kursu Duszpasterskiego w Dzięgielowie 2018/2019 – pisze Urszula Broda, prowadząca zajęcia.

 

Piątka uczestników kursu rozpoczęła spotkania 13 października 2018 r. To oni, bohaterzy Kursu: cztery kobiety (jedne młodsze, drugie dojrzalsze wiekiem) i … jeden mężczyzna. Niezła mieszanka. Niezły mix.

144 godzin lekcyjnych bycia razem. Nie zawsze było miło, nie zawsze było łatwo, ale zawsze było warto. Kurs to 9 weekendów pracy, a w każdy  weekend 7 sesji. Każda sesja to 90 min. odpowiedzialności za to, co wnoszę, z czym się chcę zmierzyć, co chcę zmienić. Dawka nauki prawie jak na studiach podyplomowych, prawie, bo nauka na Kursie to w  98% doświadczanie siebie, siebie w relacji do drugiej osoby, siebie w relacji do grupy, siebie w relacji z Bogiem. Całkiem inny tryb pracy. Tryb eksploracji rzeczywistości, w której się znajdujemy za każdym razem, gdy spotykamy się z kimś drugim ….  Co dzieje się we mnie? Co dzieje się między nami? Co czuje i czego potrzebuje mój rozmówca?  Co sprawia, że tak reaguję? Co sprawia, że ty tak reagujesz?

Każdy z grupy zgodził się na stworzenie specyficznych warunków pracy na Kursie. W kontrakcie znalazło się zobowiązanie do wzajemnego szacunku, akceptacji i zgoda na podejmowanie ryzyka, by być sobą, by siebie w pełni wyrażać i by podejmować ryzyko nowych zachowań. Nic nie było głupie, wszystko było ciekawe – tak jak ciekawie „wymyślony” przez Pana Boga jest każdy człowiek i jak zaskakujące jest każde spotkanie …. z Nim,  z innymi, z samym sobą. Zyskiem jest każdy wgląd, każda refleksja, każda konkluzja, każda zmiana. Każde odkrycie tego, co do tej pory było zakryte, nieświadome ….

Każdy wniósł siebie, swoje zasoby, swoje emocje, swoje przekonania i mógł – jak w lustrze – zobaczyć jak postrzegają to pozostali… to atut grupy. Każdy wyniósł owoc swojej pracy, nowe spojrzenie, nową perspektywę, nową świadomość, nową motywację, nowe postanowienie …..

Trochę o tym, napisali sami oni:

“Kurs Duszpasterski to dla mnie przygoda, która odmieniła moje postrzeganie świata. Przez rok, wraz z innymi uczestnikami, tworzyliśmy niepowtarzalną grupę, w której nauczyłam się wrażliwości na drugiego człowieka, refleksji nad swoim zachowaniem, i przede wszystkim zyskałam świadomość, że niczego tak naprawdę nie muszę…”

“W czasie Kursu spojrzałam inaczej na komunikację, duchowość, emocje, przekonania, potrzeby swoje i innych. Ułatwia mi to teraz nawiązywanie zdrowych relacji z ludźmi, a w konsekwencji jestem bardziej użyteczna w budowaniu Kościoła Pana Jezusa”.

“Na Kursie nauczyłem się jak nawiązywać kontakty z ludźmi i być bardziej otwartym, a zarazem znać swoje granice. Kurs polecam osobom, które szukają zmian w swoim życiu”.

“Kurs był dla mnie wyjątkowym spotkaniem z samą sobą, z innymi i z Bogiem. Czasem było wzruszająco, czasem radośnie, jeszcze innym razem emocje zaskakiwały tak bardzo, że ze zdumieniem odkrywałam w sobie zasoby, o których nie miałam pojęcia. Dziś odczuwam ogromną wdzięczność za możliwość poznawania siebie w towarzystwie osób, które dały mi akceptację w atmosferze bezpieczeństwa. Droga nie była łatwa, ale kończę Kurs w poczuciu pełni, bogactwa, które jest we mnie, spokojna i bardziej pewna siebie”.

Czy w przyszłym roku szkolnym spróbujesz i Ty?


Nasi partnerzy