1.5

Drugi weekend festiwalu Cithara Sanctorum Silesia to dwa piękne koncerty w Cieszynie i w Bielsku-Białej

W sobotę 18.09 w Kościele Jezusowym w Cieszynie w programie “Kancjonał i improwizacje” wystąpił Wyższobramski Chór Kameralny pod kierunkiem Piotra Sikory oraz Maciej Bator organista z Kościoła Pokoju w Świdnicy. Usłyszeliśmy chóralne opracowania pieśni Trzanowskiego znajdujące się w Śpiewniku Ewangelickim oraz organowe improwizacje na ich temat. Chór stworzył niezwykłą atmosferę, pięknie interpretując melodie sprzed wieków, które zyskiwały nowy kontekst i ciekawe barwy w pełnych inwencji improwizacjach organowych. Nie obyło się też bez propozycji wspólnego śpiewu wykonawców i publiczności na co licznie zebrana publiczność odpowiedziała chętnie i pełnym głosem, korzystając z dostępnych na koncercie śpiewników.

W niedzielę 19.09 w kościele Marcina Lutra w Bielsku-Białej odbył się koncert, na którym gościł rodzinny zespół z Poznania Cithara Sanctorum, występując z programem… Cithara sanctorum w całości poświęconym pieśniom Trzanowskiego w opracowaniu na głosy z towarzyszeniem ciekawego instrumentarium. Dziękujemy rodzinie Polaszków za odwiedzenie naszego festiwalu!

Koncerty były pięknymi wydarzeniami, dziękujemy publiczności za liczne przybycie i ciepły odbiór i już dzisiaj zapraszamy za tydzień do Cieszyna i Bielska-Białej na finałowy weekend festiwalowy wypełniony ciekawymi spotkaniami i wspaniałą muzyką: 25.09 w Kościele Jezusowym wystąpi Maja Miro-Wiśniewska (w programie medytacyjna improwizacja instrumentalna oparta na tematach ze zbioru Pieśni Chwał Boskich z xvi w. i Cithary sanctorum Jerzego Trzanowskiego), 26.09 spotkanie ze Zbigniewem Machejem, tłumaczem Trzanowskiego, w Muzeum Historycznym (w Zamku Sułkowskich) w Bielsku-Białej oraz koncert w kościele Zbawiciela na Bielskim Syjonie, w programie muzyka renesansowa oparta na kanwie tekstów z Żywota człowieka poczciwego Mikołaja Reja.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Cieszyna, Miasta Bielska-Białej oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej

Strona wydarzenia: http://kulturalnyszlak.pl/cithara-sanctorum-silesia/

Patronat honorowy:
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski
Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek
Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz


Nasi partnerzy