Nowe technologie i umiejętności komunikacyjne dają możliwości, od których zależy coraz więcej dziedzin naszego życia. CHOT – Chrześcijański Obóz Technologiczny to pomysł pasjonatów nowych technologii. To oni głównie prowadzą warsztaty na CHOT. To obóz z charakterem! Ćwiczymy głowy i umiejętności, a  jeśli zima dopisuje – także ciała. Wspólnie odkrywamy, że jako chrześcijanie mamy różne talenty i że każdy jest potrzebny w Kościele.

UWAGA! Przed nami CHOT 2018! (zobacz zakładkę)

Dodatkowe informacje

Główne zasady

Tygodniowy obóz w Wiśle Czarne przeznaczony dla młodzieży od 12 roku życia. Odbywa się zawsze w terminie ferii zimowych dla uczniów z województwa śląskiego.
Ma charakter otwarty – już w trakcie wypełniania zgłoszenia na obóz uczestnik wybiera w jakich warsztatach chce brać udział.

Rodzaje warsztatów

Przykładowe warsztaty:
Tajniki druku 3D

Druk 3D to rozwijająca się prężnie dziedzina technologiczna. Prowadzący warsztaty przedstawią tajniki tejże dziedziny, pokażą na co trzeba zwracać szczególną uwagę podczas projektowania elementów do druku. Będą prezentować i uczyć na czym polega drukowanie 3D. Na warsztatach tych będą drukowane różne przedmioty głównie z plastiku. Jeżeli znudził Cię druk na papierze, zacznij przygodę z drukiem przestrzennym.

Maszyna numeryczna CNC (frezarka)
Computerized Numerical Control (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Termin używany w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów. Te ciekawe warsztaty, które po raz pierwszy znalazły się w programie CH.O.T. nauczą Cię przygotowania plików „zrozumiałych” dla frezarki CNC, na której wykonamy wiele fajnych rzeczy. Zdobędziesz podstawowe umiejętności obsługi frezarki CNC, które mogą zaowocować w przyszłości, a teraz przyniosą Ci dużo frajdy. Zobacz film.

Warsztaty z realizacji dźwięku (nagłośnienia)
Lubisz słuchać dobrej muzyki? W swojej parafii, zborze zajmujesz się nagłośnieniem? Twój zespół nie brzmi tak jakbyś chciał? Ciągle masz mało sprzętu? Sala w której nagłaśniasz składa się głównie z pogłosu? Pokażemy ci jak przy małym budżecie zrobić dobry dźwięk. Dowiesz się jak polepszyć właściwości sali, jak ustawić głośniki, jak dobierać sprzęt, by wszystko grało ze sobą idealnie. Zobacz film:)

Elektronika i programowanie mikrokontrolerów
Arduino jest bardzo prostym, wręcz prymitywnym komputerem, który może stać się sercem najróżniejszych majstrowanych w zaciszu własnego domu gadżetów. Za pomocą Arduino można dosłownie w kilka minut zrobić sobie automatyczny sterownik rolet w oknach, domową stację meteo (z dostępem przez internet), sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, czy chociażby cyfrową stację lutowniczą. Upraszczając – za pomocą Arduino można zrobić dosłownie wszystko!

oraz warsztaty kulinarne, komunikacyjne itd.

CHOT 2018

ZAPRASZAMY MŁODZIEŻ (12+) – DZIEWCZYNY I CHŁOPAKÓW
W programie m.in. warsztaty technologiczne, ale przede wszystkim bycie ze sobą przy kakao,
filmach i planszówkach! Chcemy się rozwijać i dobrze bawić!

Termin
28 stycznia–4 lutego 2018 (Zaczynamy kolacją o godzinie 18.00, a kończymy obiadem
o godzinie 13.00)

Miejsce
Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Wiśle-Czarnem

Koszty
z noclegiem – 650 zł
opłata za sam cykl warsztatowy – 250 zł

Zgłoszenia i przedpłata
w wysokości 100 zł do 8 stycznia 2018 r. na konto
ING Bank Śląski oddział Cieszyn 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138
tytułem: CHOT + imię i nazwisko uczestnika

Więcej informacji i kontakt
Katarzyna Wesner-Macura, kierownik obozu: katarzyna.macura@cme.org.pl, tel. 691 978 383

Uwaga!
Jeśli masz pomysł na jakieś ciekawe warsztaty lub chciałbyś, chciałabyś się podzielić
swoją pasją z nastolatkami – nie zastanawiaj się, skontaktuj z nami. Na propozycje czekamy
do końca września 2017 roku.

Organizatorzy
Centrum Misji i Eeangelizacji
Fablab
Parafia ewangelicka w Wiśle-Czarnem

Pomóż nam promować CHOT 2018 – rozpowszechniaj plakat i ulotkę
plakat chot2018
plakat chot2018_1
ulotka chot2018

CHOT 2017

Jak przebiegał Chrześcijański Obóz Towarzyski 2017 w Wiśle Czarnem, czyli nasz sposób na zimowe ferie można przekonać się czytając relacje jego uczestników. Zapraszamy do lektury!

Od 15 do 22 stycznia tego roku w Wiśle Czarnym odbył się CHOT, którego uczestnicy brali udział w warsztatach technologicznych i integracyjnych.
Obóz rozpoczął się od kolacji po której odbyły się zajęcia integracyjne. Następnego dnia po porannej modlitwie rozwiązywaliśmy zadania logiczne. Po obiedzie udaliśmy się na zajęcia w uprzednio wybranych grupach, które wspierały się i wykonywały z góry założone zadania np. Druk 3D zaopatrywał inne grupy w plastikowe części, formy i modele, a grupa CNC wyrzeźbiła w drewnie elementy do gry planszowej. Wszystkim osobom ich zajęcia się podobały się tak bardzo, że niektórzy przychodzili do sal w czasie wolnym. W następnych dniach jeździliśmy na  nartach, byliśmy na długim spacerze.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z obozu i nabytych umiejętności i z pewnością przyjedziemy za rok.
M.B. i M.A.

Ferie to czas, kiedy mamy możliwość odpoczęcia od trudów nauki. Jednak 15 stycznia w Wiśle Czarnem zjechała się grupa ludzi żądnych wiedzy nawet w wolnym czasie. Do wyboru mieli dużo zajęcia z budowy i programowania robotów, projektowania i druku 3D, obsługi frezarki CNC oraz składania śnieżnego ścigacza Ice Racer, tworzenia reformacyjnej gry planszowej, a także gotowania. Efekty pracy ostatniej grupy każdy z uczestników miał okazję zobaczyć, a nawet skosztować podczas kolacji.
Grupy wspierały się nawzajem. Szczególnie pomocne okazały się osoby z druku 3D, które projektowały i drukowały elementy potrzebne wszystkim innym zespołom.
Podczas obozu był również czas na integrację. Do południa były wypełnione wyjazdami na narty, wyjściami na sanki oraz rozgrywkami w różne gry towarzyskie, które umożliwiały lepsze poznanie się nawzajem.
Wieczorne społeczności miały na celu lepsze poznanie siebie samego, odkrycie swoich mocnych stron oraz celu, do którego realizacji jesteśmy stworzeni.
WW KF JW

Superowe zajęcia, miłe opiekunki, smaczne obiady, fajne zabawy i koledzy. Podsumowując: Było super.
M i A

Obóz jak co roku, był bardzo przyjemnym doświadczeniem. Była to świetna okazja żeby spotkać wielu kolegów o podobnych zainteresowaniach. Na obozie nie dało się nudzić, gdyż wychowawcy wymyślali dla nas ciekawe aktywności.
Na warsztatach dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Wszystkie warsztaty współpracowały ze sobą z różnych powodów:
osoby uczęszczające na zajęcia z druku 3D drukowały potrzebne części  do Ice Racera i gry planszowej oraz foremki dla warsztatów kulinarnych. Nie należy zapominać o brakujących płytkach LOFI dla warsztatów o wdzięcznej nazwie „Elektronika/Programowanie”. Warsztaty tworzące Ice Racera zajęły się wyfrezowaniem planszy do gry tworzonej przez warsztaty „Gra o Królestwo”. Warsztaty kulinarne zajęły się tworzeniem pysznych kolacji dla całego obozu.
Wyjazd na obóz był bardzo dobrą decyzją, jestem z tego bardzo zadowolony.
B.O.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce /Wisła Czarne/ odbył się obóz CHOT. Obóz zapowiadał się niepozornie, ale pozory mylą. W czasie obozu odbywały się różne warsztaty na których poznawaliśmy ciekawych ludzi. Na obiady chodziliśmy do restauracji gdzie były najlepsze, najpyszniejsze i najsmaczniejsze obiady. Przy śniadaniach poruszaliśmy bardzo interesujące tematy, tak samo przy kolacji. Po śniadaniu śpiewaliśmy wraz z zespołem „Janek”  i słuchaliśmy o. Szustaka.
R.G.

Pobudka zazwyczaj ok. 8.00, śniadanie i społeczność, gdzie grają same talenty. Po społeczności kto chciał i umiał jechał na narty, a międzyczasie czasie cała reszta grała w różne gry. Po powrocie z nart jedliśmy smaczne obiady w pobliskim lokalu.
Warsztaty wybieraliśmy w pierwszym pełnym dniu obozu. Mieliśmy do wyboru np. frezarkę CNC połączoną z Ice Racer’em, gdzie budowaliśmy śnieżny pojazd z napędem spalinowym; warsztaty z elektroniki i programowania gdzie programowaliśmy własną apkę do robota a drugi zespół elektroniczny budował roboty. Warsztaty trwały od 3,5 do 4 godzin. Następnie jedliśmy kolacje robioną przez nasze warsztaty kulinarne. Następnie pół godzinna przerwa i wieczorna społeczność, gdzie pracowaliśmy w grupach przydzielonych pierwszego pełnego dnia obozu. O 22.30 była dobranocka, na której losowaliśmy kartę i do niej układaliśmy historię. Godzina 23.00 cisza nocna (jednak to się nie sprawdza, w sumie…. Sami zobaczycie, przyjeżdżając tu). Wszystkim się bardzo podobało.
Rafał Gabryś i Kamil Szturc

Ostatni tydzień spędziłyśmy na jednej z edycji CHOT’a. Każdy z nas robi coś innego na różnych warsztatach, które w pewien sposób się ze sobą łączą. Podzieliliśmy się na pięć grup warsztatowych na podstawie naszych zainteresowań. Pomimo tego, że jesteśmy każdy na innych zajęciach wiele czasu spędzamy razem. Bo kto by nie poszedł chętnie na zjeżdżalnie z górek na „dupolotach”. Dzięki z jednej z grup na kolacje za każdym razem dostajemy coś innego. Dzięki drukarką 3D inne grupy są zaopatrywane w części potrzebne do ich projektów. Na koniec tygodnia będzie można zobaczyć dość ciekawy efekt naszych prac. Dzięki wspólnemu mieszkaniu w szkole do późnego wieczora możemy wspólnie spędzać czas na grach i zabawach. Pomimo dużej swobody czas nie przelatuje nam pomiędzy palcami lecz jest on ciekawie wykorzystywany. Jak można szybko poznać innych ludzi, ich mocne strony? Należy podzielić się na dwie grupy i dostać 30 zadań do wykonania w 45 min. Podejmowanie decyzji na szybko zmusiło nas do interakcji pomiędzy uczestnikami. Co jeszcze wieczorami? To czas na poznanie siebie, swoich mocnych stron, tego co lubimy a czego nie lubimy. Na co wydalibyśmy pół miliona, jeśli mielibyśmy, w celach edukacyjnych? W tym momencie nasi wychowawcy musieli się wykazać wielką cierpliwością. Nie jest nam tak łatwo otworzyć się przed inną, obcą osobą. A jednak udało się, i nie tylko my jesteśmy pomysłowi ale kadra także.
Zazwyczaj na takich obozach jedzenie jest średnie. Ale jak wcześniej już pisałyśmy warsztaty kulinarne wykazały się sporym zainteresowaniem i to dzięki nim każdego dnia mieliśmy coś innego. A obiady jedliśmy w pobliskim lokalu, gdzie także było przepysznie. Takie sytuacje skłaniają nas do wyjścia poza naszą strefę komfortu, poza nasze granice i ciepłe łóżko. Nabywamy nowe doświadczenia i umiejętności w miłej atmosferze. Myślę, że te znajomości zastaną z nami na długo. Umiejętności nabyte tutaj przydadzą się w przyszłości. Tydzień oderwany od rzeczywistości, tego co robimy normalnie. Intensywny tydzień nabywania umiejętności. Po nim każdy wróci do domu. I mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś to powtórzymy i otworzymy się przed innymi.
Zofia i Agata

Trzecia edycja CHOT już za nami.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, przede wszystkim instruktorom: Łukaszowi Brandtowi z Rabbit Form (Druk 3D); Krzysztofowi Olkowi z DRÄXLMAIER ( elektronika i programowanie), który oprowadził zajęcia w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu; ks. Markowi Michalikowi („Ice Racer – lodowy ścigacz”, warsztaty połączone z projektowaniem i obsługą frezarki CNC, który jest pasjonatem z FabLab Wisła,  inżynierowi Mateuszowi Minkusowi  (warsztaty „Gra o Królestwo”) oraz Tomkowi Rymiszowi i Marcie Londzin (warsztaty kulinarne).
To dzięki Wam ten obóz jest taki niezwykły!
DZIĘKUJEMY!

Katarzyna Wesner-Macura, kierownik obozu.

CHOT 2015

 


Nasi partnerzy