1.5

Wyobraź sobie, że dostajesz list od nieznanego dziecka. Wiesz jednak, że opiekują się nim nasi streetworkerzy czyli pedagodzy, zajmujący się dziećmi, dla których ulica, podwórko są niestety stałym miejscem spędzania czasu. A jednak właśnie list, który otrzymujesz od takiego dziecka sprawia, że Ty też możesz coś zmienić w jego życiu! W tych listach Jarek, Mariusz, Kuba, Julka, Marysia, czy Ania piszą o swoich marzeniach… Piszą do „Dzieciątka”, bo tak na Górnym Śląsku nazywa się małego Jezusa, przynoszącego prezenty na Wigilię, ale to Ty możesz spełnić te dziecięce marzenia!

Jeśli chcesz, jak Dzieciątko przynosić dary i radość – wypełnij formularz zgłoszeniowy.
W razie jakichkolwiek pytań napisz do Grupy Pedagogów Ulicy UNO (mail: barbara.posluszna@cme.org.pl) lub skontaktuj się telefonicznie (tel. 519 048 502).
W 2022 r. wymarzony, świąteczny prezent otrzymało 56 dzieci! Zgłoszenia nadesłały osoby indywidualne, całe rodziny, grupy szkolne, studenckie, pracownicze, parafialne. Bardzo dziękujemy!
Prezenty trafiły do dzieci z programu UnosMocni – program pedagogiki podwórkowej dla dzieci z bytomskich dzielnic Bobrek, Karb, Łagiewniki.

W tym roku też chcemy spełniać dziecięce marzenia. Pomożesz nam?

Możesz również dodatkowo wesprzeć akcję finansowo wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto z dopiskiem LIST DO DZIECIĄTKA lub klikając wybraną kwotę „cegiełki” w formularzu zgłoszeniowym.

List do Dzieciątka 2018
Foto: Darek Przeczek

chevron-right chevron-left

Dodatkowe informacje

List do Dzieciątka 2019 - zasady

    1. Organizatorem akcji „List do Dzieciątka” jest Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia – jednostka lokalna Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
    2. Celem akcji jest pielęgnowanie tradycji bezinteresownego obdarowywania drugiego człowieka w oparciu o wzajemne zaufanie: Dziecka i Darczyńcy, zwanego w akcji Dzieciątkiem.
    3. Akcja trwa od 30 września do 18 grudnia 2019 r.
    4. Prezenty przygotowane w ramach akcji otrzymają podopieczni placówki wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej, uczestnicy programów Grupa Mocy oraz Szkoła Mobilna, które są realizowane w ramach projektu unijnego „Podwórka bez przemocy – program z zakresu pedagogiki podwórkowej w rejonie Bobrka, Rozbarku i Śródmieścia”.
    5. List od dziecka wysyłany jest skanem lub pocztą tradycyjną wg deklaracji w formularzu zgłoszeniowym.
    6. Ze względu na dobro podopiecznych oraz ochronę danych osobowych, Organizator przekazuje Darczyńcy jedynie podstawowe informacje, które pomogą mu w przygotowaniu odpowiedniego prezentu dla dziecka (m.in.: imię, wiek, płeć, rozmiar noszonych ubrań lub butów).
    7. Koszt prezentu: 100 zł. Prosimy trzymać się tej kwoty znacznie jej nie zawyżając lub nie zaniżając, budzi to bowiem dyskomfort u dzieci, które porównują swoje prezenty z innymi podczas spotkania wigilijnego.
    8. Prezent można przygotować indywidualnie lub grupowo.
    9. Prezent należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera do siedziby Grupy Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu, mieszczącej się w budynku „Cisza Syjonu” przy ul. Matki Ewy 1 (dzielnica Miechowice).

    Pełny adres: Grupa Pedagogów Ulicy UNO, ul. Matki Ewy 1, 41–923 Bytom.

    • Osoby ze Śląska Cieszyńskiego mogą zostawić prezent w biurze Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, ul. Misyjna 8, w godzinach od 8.00 do 16.00, koniecznie z adnotacją „List do Dzieciątka” oraz swoim imieniem i nazwiskiem. Ostateczny termin dostarczania prezentów do miejsc zbiórki to 6 grudnia 2018 r.
    • Osobiste dostarczenie prezentu do siedziby w Bytomiu należy poprzedzić kontaktem telefonicznym 693 927 373 w celu ustalenia terminu i godziny spotkania (możliwe dostarczenie prezentów także wieczorami i w weekendy)
    1. Zgłoszenie przystąpienia do akcji następuje po wypełnieniu formularza (szukaj poniżej) oraz po zapoznaniu się i zaakceptowaniu zasad tegorocznej edycji.

Żeby Wigilia była z darem

„List do Dzieciątka” ma prostą ideę: pedagodzy proszą dzieci, z którymi pracują na co dzień w bytomskich dzielnicach – Bobrek, Rozbark i Śródmieście, aby napisały list do Dzieciątka. Potem listy przekazywane są chętnym osobom i grupom, które przygotują prezenty dla małych autorów listów. Nie chodzi więc o przekazanie pieniędzy (choć dodatkowo można wpłacić „cegiełkę”), lecz o samodzielne zakupienie, zapakowanie i  przyniesienie prezentu dla konkretnego dziecka.

Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, pedagodzy spotkają się z dziećmi przy choince. Ten czas będzie spędzony tak, jak powinien wyglądać w gronie rodzinnym. Dzieci będą jeść wigilijne przysmaki, śpiewać kolędy, rozmawiać o Bożym Narodzeniu. Dostaną także prezenty przygotowane przez uczestników akcji „List do Dzieciątka” – przygotowane przez Ciebie!

 

 

Idea akcji 2019

Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia po raz dziewiąty zaprasza Państwa do włączenia się w akcję spełniania dziecięcych marzeń. Dlaczego „List do Dzieciątka”? Ponieważ na Górnym Śląsku wigilijne prezenty od zawsze przynosiło Dzieciątko, a nie Mikołaj! Umacniamy tę starą, śląską tradycję!

„List do Dzieciątka” ma prostą ideę. Prosimy dzieci, z którymi pracujemy w bytomskich dzielnicach Bobrek, Rozbark i Śródmieście, aby napisały list do Dzieciątka. Zachęcamy podopiecznych placówki wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej, by napisali o sobie kilka słów i podzielili się w listach swoimi marzeniami, które następnie przekazujemy osobom i grupom, które przygotują dla nich prezenty.

W całej akcji chodzi o samodzielne zakupienie, zapakowanie i przekazanie prezentu konkretnemu dziecku. Zachęcamy również ofiarodawców do przygotowania kartki lub listu z życzeniami dla dziecka i jego rodziny.

Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, spotkamy się z dziećmi przy choince. Spędzimy z nimi czas, jak w rodzinnym gronie, jedząc wigilijne przysmaki, śpiewając kolędy, rozmawiając o Bożym Narodzeniu i wręczając przygotowane prezenty.

Zwracamy się z ogromną prośbą o dołączenie do akcji poprzez przygotowanie prezentów dla dzieci, z którymi jako pedagodzy ulicy pracujemy na co dzień. Koszt/wartość prezentu: 100 zł. . Prosimy trzymać się tej kwoty znacznie jej nie zawyżając lub nie zaniżając, budzi to bowiem dyskomfort u dzieci, które porównują swoje prezenty z innymi podczas spotkania wigilijnego.

Osoby, które są zainteresowane wsparciem tej akcji, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (poniżej, ostatnia zakładka w „Dodatkowe informacje”) lub o kontakt: uno@cme.org.pl, tel. 500 347 426 lub 693 927 373.

Organizację akcji oraz świątecznego spotkania można także wesprzeć finansowo, wpłacając darowiznę na konto:
Bank Spółdzielczy w Cieszynie 93 8113 0007 2001 0003 9909 0001
lub
ING Bank Śląski oddział Cieszyn 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138,
w tytule przelewu wpisując: LIST DO DZIECIĄTKA.

 

Terminarz akcji 2019

30 września – inauguracja akcji

1−31 października – dzieci piszą listy, a ofiarodawcy zgłaszają swój udział w akcji

4−8 listopada – przekazanie skanów/listów ofiarodawcom

9 listopada − 6 grudnia – czas na przygotowanie prezentów

6 grudnia – ostateczny termin dostarczenia prezentów do siedziby GPU UNO w Bytomiu przy ul. Matki Ewy 1 lub CME w Dzięgielowie przy ul. Misyjnej 8.

18 grudnia – spotkanie wigilijne z podopiecznymi, podczas którego dzieci otrzymają prezenty

 

Nasi partnerzy