Wyobraź sobie, że dostajesz list od nieznanego dziecka. Wiesz jednak, że opiekują się nim nasi streetworkerzy czyli pedagodzy, zajmujący się dziećmi, dla których ulica, podwórko są niestety stałym miejscem spędzania czasu. A jednak właśnie list, który otrzymujesz od takiego dziecka sprawia, że Ty też możesz coś zmienić w jego życiu! W tych listach Jarek, Mariusz, Kuba, Julka, Marysia, czy Ania piszą o swoich marzeniach… Piszą do „Dzieciątka”, bo tak na Górnym Śląsku nazywa się małego Jezusa, przynoszącego prezenty na Wigilię, ale to Ty możesz spełnić te dziecięce marzenia! Jeśli chcesz, jak Dzieciątko przynosić dary i radość napisz do Grupy Pedagogów Ulicy UNO (mail: uno@cme.org.pl) lub skontaktuj się telefonicznie (tel. 693 92 73 73).

W 2017 r. zgłosiło się 117 Ofiarodawców!

Niektórzy z Państwa zadeklarowali przygotowanie więcej niż jednego prezentu, a to oznacza, że swój wymarzony, świąteczny prezent otrzyma 135 dzieci!
Zgłoszenia nadesłały osoby indywidualne, całe rodziny, grupy szkolne, studenckie, pracownicze, parafialne. Bardzo dziękujemy!
Prezenty trafią do dzieci z programu Rozwiń Skrzydła, Szkoła Mobilna, a nadwyżka oraz do rodzeństw naszych podopiecznych, czyli rodzin, które są obecnie w najtrudniejszej sytuacji.

Terminarz akcji – w zakładce „List do Dzieciątka 2017”.

Dodatkowe informacje

List do Dzieciątka 2017

Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia po raz siódmy zaprasza Państwa do włączenia się w akcję spełniania dziecięcych marzeń. Dlaczego List do Dzieciątka? Ponieważ na Górnym Śląsku gwiazdkowe prezenty od zawsze przynosiło Dzieciątko, a nie Mikołaj! Mikołaj swoje 5 minut ma 6 grudnia. Zależy nam na umocnieniu tej starej, śląskiej tradycji.

List do Dzieciątka ma prostą ideę: poprosimy dzieci, z którymi pracujemy w bytomskich dzielnicach Bobrek,  Rozbark i Karb, aby napisały list do Dzieciątka. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie były to tylko listy życzeń, ale prawdziwe, osobiste refleksje, w których dzieci podzielą się swoimi pragnieniami.

Dziecięce marzenia przekażemy osobom i grupom, które przygotują dla nich prezenty. W całej akcji nie chodzi o przekazanie środków finansowych, a o samodzielne zakupienie, zapakowanie i przekazanie prezentu dla konkretnego dziecka. Zachęcamy również ofiarodawców do przygotowania kartki lub listu z życzeniami dla dziecka i jego rodziny. Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, spotkamy się z dziećmi przy choince. Spędzimy czas jak w gronie rodzinnym, jedząc wigilijne przysmaki, śpiewając kolędy,  rozmawiając o Bożym Narodzeniu i wręczając przygotowane prezenty.

Zwracamy się z ogromną prośbą o dołączenie do akcji poprzez przygotowanie prezentu dla dzieci, z którymi Grupa Pedagogów Ulicy UNO pracuje na co dzień. W sytuacji, gdy zgłosi się więcej darczyńców niż jest podopiecznych, będzie można przygotować prezenty dla rodzeństwa oraz dzieci, z którymi GPU UNO jest w stałym kontakcie.

Osoby, które są zainteresowane wsparciem tej akcji, prosimy o kontakt: uno@cme.org.pl, tel. 693 92 73 73.  Koszt/wartość prezentu: do 100 zł.

Grupa Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu

 

WAŻNE DATY „Listu do Dzieciątka 2017”

25 października – inauguracja akcji
25 października − 14 listopada: dzieci piszą listy a ofiarodawcy zgłaszają swój udział
8−21 listopada: przekazujemy listy ofiarodawcom
8 listopada − 7 grudnia: czas na przygotowanie prezentu
8 grudnia: ostateczny termin dostarczenia prezentów do siedziby GPU UNO w Bytomiu przy ul. Matki Ewy 1
19 grudnia: spotkanie wigilijne z podopiecznymi, podczas którego dzieci otrzymają prezenty

Żeby Wigilia była z darem

„List do Dzieciątka” ma prostą ideę: pedagodzy proszą dzieci, z którymi pracują na co dzień w bytomskich dzielnicach – Bobrek i Rozbark, aby napisały list do Dzieciątka. Potem listy przekazywane są chętnym osobom i grupom, które przygotują prezenty dla małych autorów listów. Nie chodzi więc o przekazanie pieniędzy, lecz o samodzielne zakupienie, zapakowanie i  przyniesienie prezentu dla konkretnego dziecka.

Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, pedagodzy spotkają się z dziećmi przy choince. Ten czas będzie spędzony tak, jak powinien wyglądać w gronie rodzinnym. Dzieci będą jeść wigilijne przysmaki, śpiewać kolędy, rozmawiać o Bożym Narodzeniu. Dostaną także prezenty przygotowane przez uczestników akcji „List do Dzieciątka” – przygotowane przez Ciebie!

Głos pedagoga ulicy

Mimo, że często pracujemy z dużą grupą dzieci i młodzieży staramy się do każdego podejść indywidualnie ponieważ każde jest dla nas ważne! Czas Świąt Bożego Narodzenia dla mnie jest czasem refleksji, zwolnienia tempa, przemyśleń, czasu spędzonego w gronie rodziny i przyjaciół, w ciepłym domu. Dzieci z bytomskich dzielnic Bobrek i Rozbark są częścią mojego życia, małego świata. To wspaniały moment, aby dać sobie coś więcej niż tylko to, co mamy na co dzień – obecność. Po raz kolejny będzie to spełnienie jakiegoś marzenia. Mojego – aby, nasi podopieczni byli szczęśliwi w Święta Bożego Narodzenia, ich – o drobiazgu, który sobie umyśliły. Cieszę się, że możemy otworzyć się na innych, zaprosić i zaangażować w tę akcję. Włączyć ich – Was – w ten nasz wspólny świat. Jeden list to jeden prezent, jedno dziecko to jedno spełnione marzenie, jeden mały człowiek i jeden dorosły. Wszystko to prowadzi do dwóch uszczęśliwionych ludzi.

Dziękujemy, że z Nami jesteście w ten świąteczny czas!

Natalia Konior, pedagog ulicy z Bytomia

Twój ruch!

Grupa Pedagogów Ulicy UNO zwraca się do Państwa z ogromną prośbą o dołączenie do akcji. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt:
e-mail: uno@cme.org.pl
tel. 693 92 73 73

Koszt prezentu: do 100 zł


Nasi partnerzy