1.5

Przewodnik dla moderatora grupy wsparcia dla osób po stracie bliskiej osoby powstał jako efekt warsztatów prowadzonych przez dr Natalię Kacianovą ze Szkoły Biblijnej w Martinie na Słowacji. W warsztatach brała udział grupa uczestników projektu Towarzyszenie w żałobie w międzykulturowym i międzyreligijnym kontekście, realizowanego w ramach projektów partnerskich Grundtviga.

Przewodnik przeznaczony jest dla osób prowadzących grupy fizycznego, emocjonalnego i duchowego wsparcia dla osób, które przeżywają stratę bliskiej osoby, np. współmałżonka, partnera, rodzica, dziecka, przyjaciela. Takie grupy dają przestrzeń do wspólnego przeżywania i przezwyciężania bólu, cierpienia, smutku oraz poszukiwania nadziei. W spotkaniach uczestniczyć może każdy niezależnie od wieku, płci, wyznania, przekonań i filozofii życia. Jedynym warunkiem jest to, aby od straty bliskiej osoby minęło kilka miesięcy.

Spotkania prowadzone są przez przygotowanego moderatora, który sam uczestniczył w takich spotkaniach. W grupie spotyka się od 6 do 8 osób na sześciu dwugodzinnych spotkaniach raz w tygodniu, od połowy listopada do połowy grudnia. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne.

Przewodnik dla moderatora grupy wsparcie dla osob po stracie


Nasi partnerzy