„Godność ludzka opiera się na fakcie, że Bóg jest potężny w słabych i że ludzie jako tacy są naznaczeni zdolnością do cierpienia, tak jak zdolnością do kochania”.
To fragment pochodzący z najnowszej książki pt. „Czas życia i czas umierania” wydanej przez Warto, która powstała na bazie dokumentów Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, której Kościół Ewangelicko-Augsburski jest członkiem od jej powstania w 1973 roku.
Tematem wiodącym jest w niej kwestia dbania o poważnie chorych i umierających, nawet wtedy, gdy nie ma już nadziei na poprawę czy wyleczenie. Przedstawiony on został w trzech głównych blokach: Przerwanie lub niepodjęcie leczenia przedłużającego życie, Opieka paliatywna, leczenie i sedacja oraz Eutanazja i wspomagane samobójstwo.
Ks. dr Adam Malina i ks. bp dr hab. Marcin Hintz tak napisali we wstępie: „Troska o życie człowieka, które dobiega do swego końca, jest jednym z przejawów misji Kościoła. Duszpasterskie towarzyszenie cierpiącemu oraz jego rodzinie w takich sytuacjach jest wyrazem wierności temu posłannictwu, a pojawiające się wówczas wyzwania bioetyczne są jednymi z najbardziej palących zagadnień przed jakimi współcześnie stoimy. W nurcie szukania na nie odpowiedzi zrodził się tekst „Czas życia i czas umierania”. […] Mamy nadzieję, że stojąca za nimi teologiczna, medyczna, a przede wszystkim duszpasterska refleksja stanie się pomocą w trudnej służbie bliźniemu u kresu jego życia”.
Książka adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zagadnienia dotyczącymi końca życia, zarówno z perspektywy osobistej, jak i zawodowej, czy to do członków rodzin czy personelu medycznego, duszpasterzy oraz pracowników i wolontariuszy hospicyjnych. Nie daje ona jednak jednoznacznych odpowiedzi, choć od takich też nie ucieka, ale stanowi doskonały materiał do zorientowania się w tym trudnym i kontrowersyjnym temacie.
Efekty międzynarodowego dialogu Kościołów i tradycji ewangelickich zapisane w tej publikacji mogą być motywujące do dialogu w naszym własnym kontekście, do czego jako wydawca zachęcamy.
Książka do nabycia u głównego dystrybutora w księgarni „Warto” w Cieszynie i internetowej na www.warto.com.pl.
*Tłumaczenie: Ewa Sojka
* Zespół redakcyjny: Bożena Giemza, Joanna Rączkowiak, Jerzy Sojka
* Wydawnictwo: Warto
* Rok wydania: 2018
* Oprawa: miękka
* Ilość stron: 108
* Format: A5
* ISBN 978-83-63562-05-2
* Cena 20 zł