Od 4 do 6 października w Cieszynie będzie się odbywać Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. W tym roku przygotowaliśmy również program dla rodziców, opiekunów i osób pracujących w młodzieżą. Na wspomniany program składają się dwa seminaria:
Jak rozmawiać o seksie z pokoleniem Gen Z?
Prowadząca: Karolina Hołownia
Miejsce: LOTE aula
Data: 5 października 2024
Godzina: 15.00-16.00
O czym będzie seminarium?
Gen Z, to pokolenie, które bardzo ceni sobie prawdę. W poszukiwaniach sedna prawdy o sobie, o życiu, o Bogu i otaczającym ich świecie mają bardzo pragmatyczne podejście. To pokolenie pragnie autentyczności i szczerości.
Na spotkaniu wyjaśnię, co sprawia, że rozmowa o seksie z młodzieżą jest bardziej lub mniej skuteczna. Jak dostosować te rozmowy do zmian rozwojowych oraz przemian kulturowych charakterystycznych dla tego pokolenia. Podpowiem jak mówić o seksie, tak by rozbudzać u młodych ludzi ciekawość i zainteresowanie Bogiem. Przedstawię nową perspektywę na mówienie o Bożych zasadach dotyczących seksu.
O prowadzącej:
mgr Karolina Hołownia, pedagog, seksuolog dyplomowany, chrześcijański doradca specjalistyczny. Przez ponad 8 lat prowadziła Fundację WARTO, zajmującą się edukacją seksualną, w ramach której realizowała program profilaktyczny dla młodzieży “Bo po co czekać?!”. Aktualnie prowadzi warsztaty na temat miłości, relacji zakochania, intymności, seksu, a wszystko ujmuje w perspektywie wiary w Boga. |
Słowa mają moc, rzecz o mowie nienawiści.
Prowadzący: Andrzej Grzegorczyk
Miejsce: LOTE aula
Data: 5 października 2024
Godzina: 16.30-17.30
O czym będzie seminarium?
Rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, tożsamość płciowa, orientacja seksualna, wiek, czy światopogląd religijny, wszystkie te cechy mogą i są wykorzystywane przez „mowę nienawiści”. Mowa nienawiści / „hejt” w przestrzeni publicznej oraz mediach społecznościowych nie stanowią wyjątku lecz są zjawiskiem powszechnym, prowadząc do szeregu negatywnych konsekwencji.
Warsztaty koncentrują się wokół zagadnienia „mowy nienawiści” w kontekście tzw. piramidy nienawiści, czyli koncepcji psychologa Gordona Allporta wskazującej na mechanizmy kierujące dyskryminacją i wykluczeniem. W trakcie warsztatów ich uczestnicy będą omawiać przejawy „mowy nienawiści”, czynniki ją warunkujące oraz jej konsekwencje dla jednostki i społeczeństwa. Na podstawie historycznych i współczesnych przykładów „mowy nienawiści” będą mogli również skonfrontować się z pytaniem czy byli/są ofiarami nowy nienawiści, bądź jej nieświadomymi/świadomymi sprawcami.
O prowadzącym:
Andrzej Grzegorczyk, kustosz w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Lider w “Forum Dialogu” – organizacji pozarządowej stawiającej sobie za cel poprawę relacji polsko-żydowskich. Jego zainteresowania obejmują zagładę Żydów w okresie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem getta łódzkiego i obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Jest autorem m.in. kilkunastu publikacji naukowych, wystaw oraz organizatorem spacerów, zajęć i warsztatów historycznych. |
>> Aby wziąć udział w seminariach należy wypełnić zgłoszenie <<
Ilość miejsc ograniczona, termin zgłoszeń upływa 3 października 2024.