Za nami wyjątkowy 55. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. O ile lokalizacja spotkania w Cieszynie nie była może wielką niespodzianką, o tyle realizacja poszczególnych punktów programu po dwóch stronach Olzy już tak. W kościele Apostołów Piotra i Pawła „Na Niwach” w Czeskim Cieszynie miało miejsce uroczyste otwarcie OZME, gdzie czeskim „Ahoj” powitał uczestników proboszcz parafii ks. Martin Piętak.
Później pałeczkę przejęła już młodzież, czyli generacja Z, bo tak według pokoleniowej terminologii określa się osoby urodzone po 1995 roku. Co charakteryzuje osoby z pokolenia Z? „Z” brzmi jak zmiana, ale czy młodzi ludzie rzeczywiście czują się jej częścią? Na te pytania młodzież próbowała odpowiedzieć w trakcie trzech dni (4-6 października) spędzonych na polsko-czeskim pograniczu.
Różnorodność „Gen Z” zobrazowało przedstawienie przygotowane przez Młodych Luteran, w którym wystąpili przedstawiciele pokolenia Z z poszczególnych przedziałów wiekowych. Wśród nich nie zabrakło najmłodszej reprezentantki tegoż – 14-latki, jak i najstarszego członka tej kategorii wiekowej – 29-latka, w którego rolę wcielił się sam ks. Mateusz Mendroch. Młodzi ludzie przypadkiem natrafiają na siebie w pociągu i próbują nawiązać rozmowę, lecz ta ewidentnie się nie klei. Sytuacja zmienia się, gdy bohaterowie uświadamiają sobie, że należą do tej samej generacji i zaczynają zastanawiać się nad tym, co ich łączy, a nie dzieli. Całe widowisko ubarwił, wygenerowany przez sztuczną inteligencję, głos Roberta Makłowicza zapowiadającego kolejne przystanki na trasie pociągu oraz wstawki młodzieżowego slangu.
– Pomysł ze scenką bardzo mi się podobał i fajne było to, że na końcu było takie podsumowanie i mogliśmy poznać motywację każdej z postaci. Uważam, że niektóre żarty i próby wtrącenia młodzieżowego slangu się nie udały, bo pojawiały się w nieodpowiednich miejscach, ale doceniam, że organizatorzy chcieli się do nas w ten sposób zbliżyć – podzieliła się swoimi wrażeniami Alicja z parafii w Warszawie.
Piątek to dla młodzieży dzień radości i odpoczynku, dlatego też w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie odbyła się dyskoteka, która była idealnym momentem do integracji. OZME to w końcu jedna z niewielu okazji w roku, kiedy młodzi luteranie z całej Polski mogą nawiązać między sobą nowe znajomości.
W sobotni poranek grupa ponownie przeniosła się do kościoła „Na Niwach”, gdzie w dobry nastrój wprawiło zgromadzonych uwielbienie. Słowa pozdrowienia do młodych skierowali Biskup Diecezji Cieszyńskiej, ks. prof. Adrian Korczago oraz proboszcz parafii w Cieszynie, ks. Marcin Brzóska. Następnie nadszedł czas na seminarium pt. „Seks i miłość w erze pokolenia Z: Granice, wolność i Bóg”. Prowadząca seksuolożka, Karolina Hołownia tłumaczyła, jak podchodzić do relacji seksualnych zgodnie z chrześcijańskimi wartościami. Powołując się również na swoje własne doświadczenia, specjalistka zachęcała młodych do życia w czystości aż do ślubu.
– Trochę inaczej patrzę na takie tematy i trochę inaczej odbieram seks, ale wydaje mi się, że to seminarium nie zmieniło za bardzo moich poglądów, bo nie ze wszystkim, co zostało powiedziane, się zgadzam. Według mnie każdy ma do tego po prostu inne podejście – uważa Alicja z parafii w Bielsku-Białej.
Kolejne seminaria młodzież mogła wybrać się wedle własnych upodobań. Organizatorzy przygotowali 5 propozycji: „Jak cieszyć się z życia i nie dać się przytłoczyć?” (dr n. społ. Marta Banout), „Jak NIE czytać Biblii?” (ks. dr Grzegorz Olek), „Jak AI tworzy dezinformację i jak się przed nią bronić?” (Karol Orzeł, Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji”), „Słowa mają moc, rzecz o mowie nienawiści.” (Andrzej Gregorczyk, lider w „Forum Dialogu”) oraz „Luteranizm, różnorodność, zmiana, wspólnota” (Jerzy Sojka, prof. CHAT).
– Bardzo mi się podobało seminarium „Jak cieszyć się z życia i nie dać się przytłoczyć?”. Prowadząca omawiała kwestie, które nas nurtują. Dowiedziałem się, na czym polega zdrowe myślenie, bo to nie jest to samo co myślenie pozytywne czy negatywne, i że należy odpoczywać w trakcie kryzysu, a nie po kryzysie, bo odpoczynek dodaje nam sił w słabości – mówi Kuba z parafii w Jastrzębiu-Zdroju.
Przy okazji każdego OZME parafia będąca gospodarzem zjazdu stara się umożliwić gościom bliższe poznanie miasta. Tym razem zorganizowano spacer szlakiem cieszyńskiego tramwaju oraz zwiedzanie Muzeum Protestantyzmu i Kościoła Jezusowego, ale największą popularnością cieszyła się gra miejska, w której udział wzięło 20 ekip. Organizatorzy przygotowali 26 przystanków z zadaniami do wykonania w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Transgraniczny charakter gry symbolicznie oddały kalambury – część drużyny pokazywała scenki z filmów na czeskim brzegu Olzy, podczas gdy druga połowa grupy próbowała odgadnąć, o jaki film chodzi z drugiego brzegu rzeki. Trzeba zaznaczyć, że zabawa toczyła się w deszczu i zimnie, dlatego chwała tym, którzy wytrwali regulaminowe 2 godziny! Zabawę wygrała drużyna z Jastrzębia-Zdroju.
– Cieszę się, że przy okazji gry udało mi się odwiedzić kilka zakątków, których w Cieszynie nie znałem, np. uliczkę cieszyńskich kobiet, bo nawet nie wiedziałem że coś takiego tutaj jest, więc jest jakiś motyw informacji kulturowej w tym wszystkim – zauważa Jakub, kapitan zwycięskiej ekipy.
Na wieczór zaplanowano 2 koncerty w kościele „Na Niwach”. Atmosferę podgrzali tryskający energią muzycy zespołu „October Light” z Chorwacji, a w nastrój refleksji i modlitwy na zakończenie dnia wprawił wszystkich zespół „Path Life”. W niedzielny poranek 55. OZME domknęło uroczyste nabożeństwo w Kościele Jezusowym w Cieszynie.
Przygotowując relację ze zjazdu, postanowiłem zapytać losowe osoby, jaka jest ich własna definicja „Gen Z” – generacji zmiany. Na zakończenie zacytuję jedną z wypowiedzi.
– Generacja Z to ludzie, którzy teraz wchodzą na rynek pracy. Są innowacyjni, mają trochę inne podejście do rzeczywistości niż ich rodzice. Są trochę zbuntowani, ale to jest też kwestia każdego pokolenia i naszego prawa, że chcemy zmiany w tym świecie – puentuje Lena z parafii w Gliwicach.
Serdecznie podziękowania dla Parafii Ewangelicko–Augsburskiej w Cieszynie, Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w RP, Miasta Cieszyna, które objęło OZME patronatem oraz Parafii Śląskiego Kościoła Ewangelicjiego Augsburskiego Wyznania Na Nivach w Czeskim Cieszynie.
Krzysztof Londzin