1.5

„Noc z Lutrem” to otwarta impreza organizowana każdego roku okolicy 31 października, czyli Święta Reformacji. Zaproszenie do udziału w niej skierowane jest do osób młodych i „młodych duchem”. Program skoncentrowany jest na wartościach i tożsamości w kontekście wydarzeń z 31 października 1517 roku. Co roku spotkanie odbywa się w innej parafii ewangelickiej, na jej zaproszenie, na terenie Śląska.

👇🏻 Przeczytaj relację z Nocy z Lutrem 2024! 👇🏻

Dodatkowe informacje

16. Ja Jestem! - Ustroń 2024

„Pamiętaj, kim jesteś!” – Noc z Lutrem w Ustroniu

„Noc z Lutrem”, coroczne wydarzenie religijne skierowane do młodzieży, tym razem zorganizowano 26 października w parafii ewangelicko-augsburskiej w Ustroniu jako jedną z części obchodów Święta Reformacji w Diecezji Cieszyńskiej. Refleksją nad tematem przewodnim spotkania – „Ja jestem” – podzielił się ks. Arkadiusz Raszka z Dzięgielowa. Przypominał młodym ludziom o potrzebie zachowania tożsamości Chrystusowej i pamięci o Bożej obecności bez względu na okoliczności, w których jesteśmy. Bóg nas nie opuszcza i wzywa do tego, byśmy zawsze mieli w sercach to, że jesteśmy Jego stworzeniami. Tę myśl trafnie obrazuje scena z jednego z animowanych klasyków wytwórni Disneya pt. „Król Lew”, gdy Simba, będąc już dorosłym lwem, rozpamiętując błędy z przeszłości zapomina o swoim królewskim pochodzeniu. Jednak pewnego dnia objawia mu się jednak jego zmarły ojciec, który upomina go słowami „Pamiętaj, kim jesteś!”. Fragment z tej kultowej animacji został wyemitowany na projektorze w kościele, w piękny sposób puentując słowa ks. Arka Raszki.

Program urozmaiciło także nagranie członków ustrońskiej grupy młodzieżowej, w którym poszczególne osoby dzieliły się krótkimi świadectwami życia z Bogiem. Następnie przyszedł czas na uwielbienie prowadzone przez zespół CME oraz dodatkowe atrakcje po spotkaniu w kościele, czyli poczęstunek w budynku parafii i tańce na zewnątrz. 

« z 10 »

Porozmawiaj z Lutrem!

Najciekawsza jednak okazała się możliwość rozmowy z samym Marcinem Lutrem! Awatar duchownego, wygenerowany przez sztuczną inteligencję, czekał na chętnych na poddaszu parafialnego budynku.

Postać Lutra z AI, we współpracy z ośrodkami badawczymi, opatentował pastor Kościoła Evangelische Kirche im Rheinland, Ralf Peter Reimann. Projekt został zademonstrowany przed rokiem podczas obchodów Święta Reformacji za naszą zachodnią granicą i spotkał się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej. Organizatorom „Nocy z Lutrem” udało się wypożyczyć dostęp do programu na kilka dni. Wizerunek reformatora został stworzony na podstawie jego  portretów, zaś do pamięci wykreowanej postaci wszczepiono dokumenty, które reformator sporządził w XVI wieku. Jednocześnie awatar został zaznajomiony z realiami współczesnego świata, tak aby mógł porozumiewać się z użytkownikami bez przeszkód. Dzięki temu wirtualny Luter był w stanie odpowiadać na pytania zarówno związane z kwestiami wiary, religii i historii Kościoła, jak i na pytania bardziej trywialne, np. „Co lubiłeś robić w wolnym czasie?”. Na pytanie „Czy smakowało ci piwo domowej roboty?” Marcin Luter odpowiedział tak: „Ach! Domowe piwo mojej żony Kathariny było prawdziwie wyborne. Była mistrzynią w ważeniu tego trunku, a jej umiejętności przyniosły wiele radości naszemu domowi i gościom. Piwo miało pełny smak i przyjemną głębię, co czyniło je doskonałym towarzyszem posiłków i rozmów. Zawsze doceniałem jej staranność i pieczołowitość w przygotowywaniu domowych specjałów”.

Na pytania bardziej kontrowersyjne, np. o kwestie polityczne i światopoglądowe awatar odpowiada dyplomatycznie. Co istotne potrafi porozumiewać się niemal w każdym języku. Wystarczy sformułować mu pytanie po polsku, a postać automatycznie zacznie odpowiadać w naszym języku, choć podczas testów zdarzało się, że algorytm mieszał języki. Dlatego z wirtualnym reformatorem w jednej chwili może porozumiewać się tylko jedna osoba i musi starać się zadawać pytania wyraźnie, a w pomieszczeniu musi panować względna cisza. Niewykluczone jednak, że w przyszłości te mankamenty zostaną wyeliminowane, ponieważ twórcy projektu planują go udoskonalić.

– Wirtualny Luter z AI to ciekawy pomysł. Widzę możliwości zastosowania takiego programu, choćby na lekcji religii czy historii, gdy omawiane są tematy związane z reformacją i pisma Lutra. To intrygujące, gdy można zadać pytanie autorowi, który od dawna nie żyje. Oczywiście Luter AI ma swoje ograniczenia, to tylko eksperyment, ale jestem ciekawa w jaką stronę będzie się rozwijać ten projekt – mówi Katarzyna Wesner-Macura, koordynatorka projektów młodzieżowych w Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. 

Być może Luter  AI w przyszłości znów odwiedzi młodych luteran z cieszyńskiej diecezji.

Krzysztof Londzin

« z 3 »

15. Widzimy się! - Skoczów 2023 2023

14. Przyjmuję! - Ustroń 2022

13. Jesteśmy? - Ustroń 2021

12. Dobry wieczór! #młodzi - spotkanie online 2020

11. Bezpiecznie - Skoczów 2019

10. Noc z Lutrem

Spotkanie zorganizowano 31 października 2018 w godz. 20.30–24.00 w parafii ewangelickiej w Goleszowie. Główne hasło brzmiało: Dobra marka.
Pytania do refleksji:
Czym się kierujesz w swoich wyborach?
Kto/co zdobywa twoje zaufanie?
Co jest dla Ciebie cenne?
Kogo/co polecasz?

9. Noc z Lutrem

Noc z Lutrem 31 listopada 2017, Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie
Spektakl reformacyjno-deformacyjny „Czy sole mogą zwietrzeć?”
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Olek
Muzyka: zespół pod kierownictwem Mateusza Walacha
Organizatorzy: CME, Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Foto: fotosoul.pl

chevron-right chevron-left

 

8. Noc z Lutrem

2016

7. Noc z Lutrem

31 października 2015, kościół ewangelicki w Drogomyślu

Program (godz. 19.00–23.00):

  • młodzieżowe nabożeństwo reformacyjne
  • rozmowy (kawa herbata)
  • koncert Zespołu Cijon

Słowo
Ks. Marcin Stefan Podżorski

Wystąpili:

  • Chór młodzieżowy parafii w Drogomyślu (Grupa licealistów i studentów, która spotyka się raz w tygodniu, by wspólnie śpiewać ku Bożej chwale. Przygodę ze śpiewem rozpoczęli w styczniu 2012 roku. Dla większości z nich była to pierwsza styczność z muzyką chóralną. Spotykamy się po to, by w świetnej atmosferze muzykę potraktować poważnie…)
  • Zespół Synogarlica z Dzięgielowa (Pierwsze próby grupy odbyły się wiosną 2014 roku. Po burzliwych dyskusjach nazwali się „Synogarlica”. Do tej pory można ich było usłyszeć na Wieczorach Chwały i na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie oraz w Kaliszu na Mistrzostwach w Bowlingu.)
  • Zespół Cijon (Grupę charakteryzuje niecodzienna mieszanka brzmień i rytmów, a także przesłanie zawarte w tekstach. Muzyka i słowa mają na celu oddanie chwały Bogu, jak również pokazanie młodym ludziom, że Ewangelia niekoniecznie musi być nudna – wręcz przeciwnie jest fascynująca i prawdziwa każdego dnia. Zobacz na fb.)

6. Noc z Lutrem

31 października 2014, parafia ewangelicka w Czeskim Cieszynie

5. Noc z Lutrem

31 października 2013, kościół w Czeskim Cieszynie

4. Noc z Lutrem

31 października 2012, kościół ewangelicki w Bielsku-Białej

W programie: średniowieczne animacje przygotowane przez pracownię „Loricamos” (ceramika, nauka tkania na bardku, gry i zabawy średniowieczne, łucznictwo, mini arbalet, trebusz);   degustacja średniowiecznych specjałów. A do tego średniowieczna muzyka i pisanie współczesnych tez.

Pod hasłem „Nowe odrodzenie” w kościele odbyło się spotkanie ze Słowem Bożym, modlitwą i pieśnią. Rozważanie miał ks. Grzegorz Giemza, zaś za prowadzenie muzyczne odpowiedzialny był Zespół Projekt. Zamknięciem było młodzieżowe nabożeństwo reformacyjne połączone z Wieczerzą Pańską.

3. Noc z Lutrem

31 października 2011, kościół ewangelicki w Skoczowie

Hasło: „Solus Christus”. W programie: zwiastowania Słowa Bożego, prezentacje multimedialne, mini quiz, wspólny śpiew z Zespołem CME, nabożeństwo reformacyjne połączone z Wieczerzą Pańską. Na zakończenie – w sali parafialnej spotkanie przy kawie i poczęstunku.

2. Noc z Lutrem

31 października 2010, kościół ewangelicki w Bielsku-Białej

1. Noc z Lutrem

31 października 2009


Nasi partnerzy