1.5

W Egipcie w szpitalu w Asuanie (południowy Egipt) jako pielęgniarka pracuje nasza wysłanniczka Anna Yacoub. Szpital prowadzony jest przez Wspólnotę Ewangeliczną Bliski Wschód, która przekazuje biblijną nowinę o Bożej miłości ludziom posługującym się językiem arabskim. Ośrodek odpowiada na medyczne potrzeby ludzi, pochodzących głównie z biednych i najbiedniejszych klas społecznych, pomaga im całościowo – troszcząc się o ich ducha i ciało, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

Dodatkowe informacje

Służba socjalna

Komu służymy
Al-Germaniyya został założony w Asuanie w 1900 r., a jego powstaniu przyświecała wizja, aby widzieć przemianę wynikającą z osobistej relacji z Jezusem wśród mieszkańców Bliskiego Wschodu. Znajdujemy się na terenie biblijnego kraju Kusz, a Nubijczycy (obecnie 1,5 mln) i członkowie plemienia Beja (liczące prawie 3 mln plemię), którym służymy, są bezpośrednimi potomkami mieszkańców tego terenu. Przez wieki królestwa nubijskie pozostawały chrześcijańskie, jednak w wyniku islamizacji ludność ta nie zna Jezusa jako Zbawiciela. Plemię Beja jest nomadycznym ludem pasterskim od wieków wypasającym kozy i wielbłądy na Pustyni Arabskiej, przemieszczającym się od Nilu po Morze Czerwone. Służymy także mieszkańcom Górnego Egiptu, którzy tak naprawdę dzielą się na dwie grupy. Jedną z nich są muzułmanie Górnego Egiptu, którzy nie doświadczyli nawrócenia. W rzeczywistości spośród 10% mieszkańców Górnego Egiptu, którzy uważają się za chrześcijan, wielu ma związek z chrześcijaństwem jedynie w wymiarze kulturowym, nie posiada natomiast osobistej relacji z Jezusem jako Panem i Zbawicielem.

Jak służymy
Jesteśmy zaangażowani w różnego rodzaju pracę socjalną, naśladując Boga w Jego pasji do okazywania miłości każdemu i wskazywania na prawdę.

  1. Szkolenia Zawodowe i Językowe (od 2011) – We współpracy z innymi organizacjami prowadzimy kursy nauki zawodu i języka angielskiego w okolicznych wioskach, co umożliwia tamtejszym mieszkańcom zdobycie umiejętności, w celu uzyskania stałego źródła dochodów lub znalezienia lepszej pracy.
  2. Lekcje Czytania i Pisania (od 2014) – Kursy nauki czytania i pisania, prowadzone przez Al-Germaniyya, wychodzą naprzeciw ogromnym potrzebom kraju, w którym 60% populacji to funkcjonalni analfabeci. Szkolenia te, w połączeniu z rozwijaniem umiejętności życiowych, prowadzone są w Sheikh Harun (Asuan) i okolicznych wioskach.
  3. Uroczystości w Lokalnych Środowiskach i Wydarzenia Wakacyjne – Zawsze cieszy nas możliwość gromadzenia członków lokalnych środowisk, aby świętować różnego rodzaju okazje np. Boże Narodzenie, Dzień Matki czy Eid Al-Tifl (Dzień Dziecka). Kulminacją zajęć sportowych oraz zabaw, którym towarzyszy jedzenie i śmiech, jest czas dzielenia się wartościami biblijnymi, dyskutowania aktualnych problemów społecznych, jak też praktycznego okazywania Bożej miłości.
  4. Ośrodek Opieki Dziennej dla Niepełnosprawnych Dzieci – Ośrodek Opieki Dziennej zlokalizowany na terenie Al-Germaniyya stara się nie tylko zadbać o fizyczne potrzeby niepełnosprawnych dzieci, ale również wyjść naprzeciw potrzebom społecznym, emocjonalnym i duchowym dziecka i jego rodziców. Służba o tak holistycznym charakterze, oparta na bliskich relacjach i okazywaniu Bożej miłości, jest niezbędna w kulturze, w której niepełnosprawność jest często kojarzona z winą, wstydem i karą za grzech.
  5. Stale rozwijamy przedszkole, mieszczące się na terenie szpitala oraz planujemy założyć kolejne w okolicy Asuanu zamieszkanej przez osoby o niskich dochodach. Pragniemy ofiarować najmłodszym holistyczną edukację. W ten sposób stworzona sieć powiązanych ze sobą placówek będzie oferować dzieciom z naszego regionu wzrost w mądrości, dojrzałej postawie oraz łasce u Boga i ludzi (Łuk 2,52).\
  6. Biuro Charytatywne i Służba Miłosierdzia (od 2022) – Ponad 100 lat temu szpital Al-Germaniyya został założony jako szpital charytatywny. Z powodu zwiększających się kosztów opieki medycznej, rodziny muszą równocześnie stawić czoła problemom finansowym, jak i zdrowotnym. Wciąż pragniemy nieść pomoc wszystkim, szczególnie tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na leczenie, dlatego planujemy stworzyć dział umożliwiający bardziej efektywne działania charytatywne.

Służba medyczna

Służymy
Al-Germaniyya służy w regionie Asuanu, jak też w dwóch wiejskich klinikach oraz poprzez programy pomocy medycznej i środowiskowe badania profilaktyczne.

Nasz szpital, oferujący 40 łóżek dla pacjentów stacjonarnych, jest dodatkowo odwiedzany przez ponad 40 000 pacjentów ambulatoryjnych rocznie. Świadczy on pomoc w zakresie: ratunkowym, Intensywnej Terapii i Intensywnej Terapii Noworodka, ginekologiczno-położniczym, dermatologicznym, laryngologicznym, chirurgii ogólnej, endoskopii, kardiologii, pediatrii, radiologii ogólnej, okulistyki i stomatologii.

Troszczymy się
Przez ponad 100 lat Al-Germaniyya okazywała miłość Chrystusa pacjentom i ich rodzinom wywodzącym się ze wszystkich części społeczeństwa bez względu na rasę, religię i grupę wiekową. Nasi pacjenci pochodzą z różnych stron: z miasta Asuan, z regionów od Morza Czerwonego po Sudan. Staramy się uczynić opiekę medyczną dostępną dla wszystkich. Nasze wiejskie przychodnie, jak i świadczenie wizyt domowych, umożliwiają kontynuację leczenia pacjentom, dla których transport jest wyzwaniem. Dzięki darczyńcom możemy zaoferować wsparcie finansowe tym, którzy z trudem mogą sobie pozwolić na opiekę medyczną.

Szkolimy
Od 2009 roku prowadzimy Asuański Program Rezydentury z Medycyny Rodzinnej, aby wyposażyć każdego rezydenta do służby zarówno w Egipcie, jak i poza nimi. Od 2022 roku, przy dodatkowej współpracy konsultanta chirurgii i specjalisty chirurga zaczęliśmy szkolić również rezydentów z chirurgii. Nasze szkolenie pielęgniarskie, które prowadzone jest nieprzerwanie, przyczynia się do rozwoju kompetentnych, pełnych współczucia pielęgniarek i mamy nadzieję zapoczątkować wkrótce oficjalny program szkolenia ich.

Wychodzimy naprzeciw
Nasze dwie przychodnie funkcjonują w miejscowościach Daraw od 1912 r. i Ballana od 1990 r., około 40 km na północ od Asuanu. Lata świadczenia wysokiej jakości praktyk w tych przychodniach przyczyniły się do stworzenia mocnych więzi i godnej zaufania reputacji oraz stały się powszechnie akceptowane przez środowi- ska lokalne. W okolicznych wioskach, w których dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, prowadzimy wielodziedzinowy program walki z cukrzycą. Lekarze, pielęgniarki i pracownicy socjalni działający dla rozwoju społeczności lokalnych współpracują razem, aby edukować i podnosić świadomość, oferując jednocześnie badania profilaktyczne pod kątem cukrzycy i poprzez Al-Germaniyya kierują nowo zdiagnozowanych pacjentów na potrzebne im świadczenia medyczne. Cukrzyca jest wyjątkowo szeroko rozpowszechnionym problemem w naszym regionie i często pozostaje niezdiagnozowana, dopóki nie pojawią się pustoszące organizm komplikacje, takie jak: nieodwracalne uszkodzenie serca, nerwów, nerek, oczu czy stóp. Takie programy pomocowe otwierają drzwi dla tworzenia relacji i dalszej holistycznej opieki.

Wprowadzamy zmiany
Wszystkiemu, co robimy, przyświeca jeden cel – aby miłość Chrystusa przemieniała serca, życia i społeczności wokół nas, wychodząc naprzeciw fizycznym, psychicznym i duchowym potrzebom. Modlitwa z pacjentami, świadczenie wysokiej jakości opieki medycznej, jak i kierowanie całej chwały na Boga to charakterystyczne elementy naszej służby medycznej. Zarówno pacjenci, jak i ich rodziny opowiadają o wyjątkowym szacunku i poszanowaniu godności, z którym się spotkali, przebywając w Al-Germaniyya.

Nasza wysłanniczka

Anna Yacoub (Pinkas) pochodzi z Wisły. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Katowicach, wieloletnią wolontariuszką Centrum Misji i Ewangelizacji, jego pracownikiem, a od października 2015 r. pracuje w chrześcijańskim szpitalu w Asuanie.

Przygotowania Anny do służby w szpitalu w Egipcie trwały wiele lat.  Ma za sobą m.in.: kilkumiesięczną praktykę w Wielkiej Brytanii w ReachAcross (organizacji pracującej wśród imigrantów) połączoną z nauką języka angielskiego; szkolenie w siedzibie EMO w Niemczech oraz wyjazd orientacyjny do szpitala w Asuanie. Od września 2014 do maja 2015 r. przebywała w Kairze, gdzie intensywnie uczyła się języka arabskiego. We wrześniu 2015 r. Ania przeprowadziła się do Asuanu, gdzie znajduje się szpital, w którym pracuje.

Chrześcijański szpital w Asuanie

Szpital w Asuanie został ufundowany w 1913 roku przez chrześcijan z Niemiec. Obecnie ośrodek prowadzi Wspólnota Ewangeliczna Bliski Wschód (Evangeliumsgemeinschaft Mittlerer Osten – EMO). Szpital oferuje pomoc medyczną na wysokim poziomie i jest znany w całym Egipcie. Obecnie szpitalem zarządzają Egipcjanie, ale nadal otrzymuje on wsparcie personalne i finansowe z Niemiec, Polski, Holandii czy USA. Szpital odpowiada na medyczne potrzeby ludzi, którzy pochodzą głównie z biednych i najbiedniejszych klas społecznych, pomaga im całościowo, troszcząc się o ich ducha i ciało, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

Wspólnota Ewangeliczna Bliski Wschód to międzynarodowa i międzywyznaniowa organizacja, która chce przekazywać biblijną nowinę o Bożej miłości ludziom posługującym się językiem arabskim. Czyni to zarówno za pomocą słów, jak i czynów. Działa w Egipcie, Sudanie, Erytrei, północnej Afryce, a także w Europie pośród arabskojęzycznych.

Materiały prasowe

Blog Afrykański świat

Ania pisze regularnie i bardzo ciekawie! Motywuje do modlitwy, do wdzięczności i zaufania Paniu Bogu poprzez analizę sytuacji, w których sama się znalazła. Kultura, w której obecnie żyje i pracuje jest często dla Polaków zaskakująca, ale i bardzo ciekawa.
Bądź na bieżąco!

Akcja 'koreczek'

Wspieraj tę misję

Misja Anny Pinkas jest wspierana przez Centrum Misji i Ewangelizacji, a także za jego pośrednictwem przez osoby indywidualne. Ty także możesz wspierać ją!

  • modląc się o Annę Yacoub i jej pracę w Egipcie (Ania regularnie przesyła listy modlitewne)
  • modląc się o szpital, jego personel i pacjentów oraz kolejne powołania z Polski,
  • przedstawiając projekt “Szpital w Asuanie” w swoim zborze, parafii, grupie, wspólnocie
  • angażując się w służbę w szpitalu, jeśli tylko masz odpowiednie przygotowanie (potrzebne są pielęgniarki, rehabilitanci, nauczyciele)
  • wspierając finansowo pobyt Anny Pinkas w Egipcie poprzez konto: Bank Spółdzielczy w Cieszynie 66 8113 0007 2001 0003 9909 0002 (w tytule przelewu proszę wpisać „darowizna – Ania”)
  • wspierając finansowo współpracę CME na rzecz prowadzenia szpitalu w Asuanie poprzez konto: Bank Spółdzielczy w Cieszynie 66 8113 0007 2001 0003 9909 0002
    (w tytule przelewu proszę wpisać „darowizna – Asuan”)

Kontakt

Nasi partnerzy