Chciałabym wierzyć

Czułam się jak małpa na linie, kołysałam się z jednej strony na drugą.

Czułam się jak małpa na linie, kołysałam się z jednej strony na drugą.

Ile masz lat?
18.

Twoje pierwsze wspomnienie?
Mam niespełna dwa latka. Leżę w łóżeczku i wyciągam rączki. Patrzę w górę. Tam jest babcia i dziadzio. Patrzą na mnie. Dzieciństwo miałam prawie idylliczne. Mama, tato i ja, ukochana jedynaczka. Właściwie niczego mi nie brakowało. Jeśli tylko coś chciałam, rodzice byli mi to w stanie kupić. Wycieczki, wyjazdy, zajęcia sportowe, pianino, obozy, to było moje normalne życie. Mieliśmy duży dom, dwa samochody i żyliśmy bardzo dostatnio. Chodziliśmy do kościoła. Śpiewałam w chórku, uczestniczyłam w Tygodniach Dobrej Nowiny. Zawsze pomagaliśmy przy uroczystościach w kościele. Wszyscy nas znali. Rodzice nigdy się nie kłócili, w naszym domu nie było większych problemów. Nagle wszystko się zaczęło zmieniać. Rodzice bardzo szybko przeprowadzili separację.  Nie pamiętam, żeby cokolwiek na to wskazywało…

Opowiedz coś więcej….
Tata zaczął spać w pokoju gościnnym. Często nie przychodził do domu na kolację. Ludzie z Kościoła zaczęli stawać po stronie mamy. Rodzice jakoś starali się mi to logicznie tłumaczyć. Podawali powody, ale dla mnie nie były one wystarczająco ważne. Starałam się być silna, słuchałam wszystkich, ale nie reagowałam. Dużo później wszystkie emocje się ze mnie wylewały. Mama chciała, żebym wszystko okazywała od razu. Chyba miała nadzieję, że jeśli się rozpadnę, to tata nie odejdzie.

Czy mogłaś z kimś o tym porozmawiać?
Miałam 11 lat. Nie mogłam rozmawiać na ten temat z koleżankami, żadna z nich nie miała podobnych przeżyć. Chodziłam do terapeutki, ale ona tylko słuchała (chyba taka była jej rola), i jakoś mi to nie pomagało. Chciałam, żeby ktoś mi wytłumaczył, co się dzieje, co się stanie. Wizyty miałam wyznaczone na czwartki po szkole, wtedy gdy chciałam się bawić z koleżankami, więc to mi się nie podobało. A kiedy miałam kryzys w piątek rano, terapeutki nie było obok… Do tego ludzie z Kościoła opowiadali mi okropne historie o moich rodzicach, chyba chcieli, żebym wzięła czyjąś stronę. Prosili mnie przy tym, abym nikomu o tym nie mówiła. To było straszne!

A inni dorośli?
Czasami jakieś wspomnienia do mnie nagle wracają i pojawia się we mnie ogromna złość. Różne osoby prosto w twarz rzucały mojemu tacie oszczerstwa, przy mnie komentowały całą sytuację. Ale wielu ludzi też modliło się o mnie. Znajoma mojej babci uszyła specjalnie dla mnie koc z zielono-białych kwadratów (to są moje ulubione kolory!). Ona w ogóle mnie nie znała i okazała mi taką dobroć. Spałam pod tym kocem przez długi czas.

Co się zmieniło?
Po separacji rodziców moje życie było bardzo proste. Musieliśmy sprzedać dom i mieszkaliśmy u rodziny. Tata wynajmował mieszkania i często się przeprowadzał. Mieliśmy stare meble, które ktoś nam podarował, nie było kablówki, z tatą jedliśmy tylko mrożonki, bo tata nie umie gotować, a wcześniej mama wszystko przygotowywała sama. Mój tydzień był podzielony. Poniedziałki, wtorki i weekendy mieszkałam u taty, a resztę dni u mamy. Musieliśmy wymyślać, co robić, jak spędzać czas. Wszystko wydawało mi się takie nieskomplikowane.

Jak się czułaś?
Czułam się jak małpa na linie, kołysałam się z jednej strony na drugą. Odkrywałam, że prawda ma dwie strony. Nawet ludzie, którzy cię kochają, nie zawsze widzą to, co jest prawdziwe. Każdy patrzy na to, co się stało z własnego punktu widzenia. I nikt nie musi kłamać. Ja im tak bezgranicznie ufałam!

A że byłam mała, uważałam, że to niemożliwe, żeby oboje mieli rację, ktoś musiał kłamać. Szukałam dowodów na to, kto ma rację, czyja historia wydaje się bardziej prawdopodobna. Przestawałam  wierzyć ludziom.

A Bóg?
Jako kilkuletnia dziewczynka poprosiłam w modlitwie, żeby Pan Jezus zamieszkał w moim sercu. Moja wiara była zupełnie dziecięca, niewinna. Jako nastolatka zrozumiałam, że Bóg chce mieć ze mną relację i zaczęłam mięć wątpliwości, czy moja decyzja się liczyła, bo podjęłam ją głównie dlatego, że bałam się piekła. Zaczęłam chodzić na spotkania młodzieżowe, gdzie podkreślano, by czytać Biblię i modlić się. Często jednak słyszałam, że  m u s z ę  to robić. Przerodziło się to u mnie w obsesję, że Bóg nie będzie mnie kochał, jeśli np. codziennie nie będę czytała Biblii i modliła się. Cały czas się obwiniałam. Teraz wiem, że zawsze mogę z Nim rozmawiać. Kiedy dzieje się coś nie tak w moim życiu, nie muszę od razu reagować, mogę najpierw Jemu to powiedzieć – On mi daje inną perspektywę. Nie muszę i nie potrzebuję być na huśtawce.

Czego dowiedziałaś się o sobie?
Lepiej teraz rozumiem ludzi. Wcześniej wszystko było takie bezpieczne, żyłam po kloszem. Ale ludzie tak nie żyją. Nie wszyscy wierzą tak jak ja. Teraz lepiej rozumiem, dlaczego ludzie myślą inaczej lub inaczej się zachowują. Jestem bardziej świadoma tego, jak różne są sytuacje w życiu. Łatwo wierzyć w Boga, gdy wszystko jest idealne.

Chciałabym, żeby ludzie…
Chciałabym, żeby ludzie wielu rzeczy  n i e  robili! Żeby nie byli stronniczy w stosunku do moich rodziców. Chciałabym wierzyć, że Bóg jest kochający.

Anna Swanson

Czytaj także

Droga K

Droga K,

długo nosiłam się z zamiarem napisania tego listu. Czułam, że potrzebuję tego i ja, i Ty. Już chciałam napisać „zatem do rzeczy” lub „nie owijając w bawełnę”, jednak powstrzymałam się, bo przecież nie lubisz, gdy tak pędzę, albo gdy ucinam nasz kontakt ostrym nożem konkretu.

Spróbuję zatem inaczej, z większą czułością i bez ponaglania za każdym przecinkiem czy kropką.

Nie zdawałam sobie sprawy, jak trudno usiąść do napisania kilku słów Kobiecie, którą zna się już od tylu lat, która tyle o tobie wie, przed którą niewiele można ukryć. Trudność polega na niemożności zaskoczenia Cię, sprawienia Ci niespodzianki. Ty domyślasz się tak wielu rzeczy, nie pozwalasz sobie na radość wynikającą z odkrycia czegoś, czego nigdy się nie spodziewałaś. Lubisz przewidywalność, ale zatracasz dla niej przyjemność z tych wszystkich zwykłych dni, chwil, w których mogłabyś odpocząć, podumać, pośmiać się, po prostu dać się zaskoczyć.

Lubisz wiedzieć, być na czasie, znać fakty i odpowiedzi na pojawiające się odwieczne pytania. Chcesz mieć swoje stanowisko, chcesz być słyszana. Cenię to i uważam Cię za twórczą osobę. Widzę, kiedy gnasz do przodu z wizją jakiejś zmiany. Ekscytuje mnie Twoja siła i determinacja do pracy nad sobą. Zauważam zmianę, jaka zaszła w Twoim życiu w ostatnich latach. Cieszę się z każdego Twojego sukcesu: dotrzymanego słowa i terminu, dobrych myśli na temat osób, wobec których byłaś kiedyś bardzo krytyczna. Idziesz w dobrym kierunku. Na tej drodze jest więcej przestrzeni do wyrażania szacunku i miłości, jak również do przebaczenia.

Podoba mi się, że potrafisz o siebie lepiej zadbać, nazwałaś swoje granice i stoisz na ich straży. Jestem znacznie spokojniejsza, gdy widzę, jak nie poddajesz się stresowi. Jeszcze nie tak dawno rozbrajałaś każdą stresującą sytuację na czynniki pierwsze, sądząc, że świat dla Ciebie się skończy lada moment.

Ufasz bardziej swojej intuicji i zaczynasz czerpać z niej siłę do podejmowania decyzji, kończenia tych działań, które nie przynosiły efektów, a jedynie osłabiały Twoją odporność, czy to fizyczną czy emocjonalną, czy duchową.

Zaczynasz powoli wiedzieć, czego chcesz i co jest dla Ciebie ważne. Dorosłaś, choć twierdzisz, że ciągle jesteś jeszcze w życiowym przedszkolu. Najważniejsze, że się nie cofasz, nie oglądasz już tak często wstecz. Idziesz z tym swoim pługiem do przodu.

Wiesz, przeczytałam dzisiaj w Biblii taką historię:„A nauczał w jednej z synagog w sabat. A oto była tam kobieta, od osiemnastu lat cierpiąca, pochylona tak, że zupełnie nie mogła się wyprostować. A Jezus, ujrzawszy ją, przywołał ją i rzekł do niej: Kobieto, uwolniona jesteś od choroby swojej. I położył na nią ręce; i zaraz wyprostowała się, i chwaliła Boga” (Ewangelia Łukasza 13,10–13).

Pomyślałam o Tobie i setkach innych Kobiet, które nie potrafią się wyprostować, które odczuwają fizyczny ból w swoim ciele. O takim bólu rozprawiają głośno w poczekalniach do lekarzy, w kolejce do kasy, czekając na dzieci w przedszkolnej szatni.

Znam jeszcze inny rodzaj bólu – daje fizyczne objawy, ale jego źródło tkwi głęboko w naszych zranionych sercach. Niektóre potrafią z nim żyć, oswajają go jak psa, uśmierzają małą, białą tabletką, lampką wina, tabliczką czekolady z orzechami, papierosem, lekturą, seksem, pracą. Każdy ból niszczy, obrzydza naszą codzienność, zabiera zwykłą radość życia. Czujemy, że jest jakby za karę. Obwiniamy o niego Boga i innych ludzi, zapominając o tym, że to my karzemy się najsurowiej ze wszystkich. Nie bój się tych słów. Kiedyś kara taki miała cel – miała boleć, przynieść refleksję nad popełnionym błędem i zmusić do zadośćuczynienia.

Jezus dotyka tę chorą, złamaną w pół Kobietę. Perspektywa jej patrzenia na świat zmienia się diametralnie. Nie była ani ślepa, ani sparaliżowana. Mogła widzieć, mogła chodzić. Pomyślisz więc, czy miała powody do narzekania? Tak, cierpiała. Żyła w niewygodnej pozycji, jej wzrok padał najczęściej ziemię. Doskonale wiedziała, skąd pochodzi i dokąd wróci. Proch, po którym stąpała, trzymał jej ambicje na smyczy. A jednak Jezus ją uzdrawia. Delikatnym dotykiem przywodzi ją do pionu, tak jakby chciał jej powiedzieć, że od teraz jej życie zyskuje nową perspektywę. Może oddychać pełną piersią, patrzeć przed siebie z pozycji człowieka, który nie musi nieść ciężaru na swoich plecach. Stojąc, chwali Boga i patrzy w niebo, skąd otrzymała pomoc. Została uwolniona.

Wierzę w symbolikę tej historii. Życzę Ci takiej ulgi, jakiej doznała ta doświadczona Kobieta. Chcę Ci też powiedzieć, że kara, jaką sobie zadajesz, nie wnosi kompletnie nic dobrego do życia Twojego i tych, których kochasz. Zadając sobie psychiczny ból i starając się go uśmierzyć na swój własny sposób, odcinasz się od wolności, jaką dał Ci Chrystus. Bądź dla siebie lepsza, bądź lepsza dla innych Kobiet. Poczuj ulgę. Daj się dotknąć Jego przebaczającym Słowem.

Tobie – Ja

zobacz listę wszystkich artykułów

Nasi partnerzy