List mówiony do siebie samego

Przestań filozofować! To Bóg ciebie-mnie nieustannie czeka. Ty-ja masz-mam ten portret podwójny w sobie. ____________________________________________________________________  

Przestań filozofować! To Bóg ciebie-mnie nieustannie czeka. Ty-ja masz-mam ten portret podwójny w sobie.

____________________________________________________________________

 

Nie witam się z tobą-sobą. Bo to śmieszne jest. Zostawimy pozdrowienia ludziom spotkanym na

drodze.

A jak mówię do ciebie-siebie, to patrz mi w oczy. W oczy duszy twej-mej. I wyłącz tę muzykę.

Dobrze, niech sobie-tobie-mnie gra ta muzyka. Fakt, uskrzydla. Ale czy nie powinieneś lepiej

dobierać repertuar? Bo marne są te skutki samo-terapii. I co? Polubiłeś w końcu te basy, które zdały

się ci-mi bez sensu? Poranny taniec w rytm bicia serca. Ale z ciebie-mnie derwisz! W rytm psalmu.

Tak więc potrafisz się-mię wyzwolić. I wznieść ręce twoje-moje z radości na budzący się dzień. Ale

powiedz sobie-mnie, czemu zasłaniasz okna przed nocy mrokiem? To przeczytany Portret

podwójny tak działa? Ty się-mię z Beksińskim nie utożsamiaj. Artysta? Czy raczej oczekiwanie na

Boga? Przestań filozofować! To Bóg ciebie-mnie nieustannie czeka. Ty-ja masz-mam ten portret

podwójny w sobie. I pejzaż urbanistyczny z sielskim zakodowany. Uduchowianie cielesności

wydumane. Bizancjum z reformacją pomieszane, zachód ze wschodem. Dalekie podróże i zacisze

ciepłej stabilizacji.

Nie wkurzaj więc mię-się z tymi twymi-mymi wątpliwościami. A od Beksińskiego naucz się-mię

czytać wszystkie techniczne instrukcje. Mówię tobie-sobie, instrukcje i regulaminy to męska rzecz.

A schemat ideowy jest wzorcowym landszaftem. Naucz się-mię logiki postępowania. I oswój się-mię z konsekwencjami. Trzeba żyć uważniej, na tym polega sens medytacji, kontemplacji,

czy jak to sobie-mi nazwiesz. Bo na czym, według ciebie-mnie polega imponowanie Bogu,

ludziom, przyjaciołom, obcym, rodzinie, kobietom?

I tu cię-się mam! A instrukcja by ci-mi pomogła. No, Dekalog to też instrukcja. A jeśli ci-mi się-mię

zdaje, że to instrukcja za mało skuteczna, bo ciągle jest jakiś niepożądany bożek? Bo więcej

cielesności niż pobożności? Nie mów mi-sobie, że pobożność chce być poddana ewolucji.

Jakkolwiek byś ją sobie-mi nazwał, zawsze cię-mię będzie od mroku nocy odrywać ku jasności.

Będzie twą-mą kulturą osobistą, elegancją wewnętrzną. Ale zaś sobie-mnie za dużo nie myśl. Czy

nie trzeba ci-mi obudzić się-mię i wejść na całego w ten dzień? Poukładać wszystko na stole,

spakować rzeczy do podróży, umyć z ciała resztki snu? Powiedz mi-sobie, ile masz oczekiwań

niespełnionych? Albo nie, nie mów. Nie obnażaj mię-się. Zresztą dobrze jest pomilczeć. I

posłuchać, co inni mają ci-mi do powiedzenia. Tak, to prawda, że ich sądy twoją-moją tożsamość

do bólu zniekształcają. Tak proszę cię-się, porozmawiaj ze mną-sobą częściej. I nie obawiaj się-mię,

że jest w tej twojej-mojej rozmowie zwariowanie kliniczne. I kochaj mnie, jak innych kochać

potrafisz.

Twoje ja

Goleszów-Pustelnia 9 I 2015

Motto – „wiersz” własny bez słów.

W tekście jest mowa o książce Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy portret podwójny”

 

Stanisław Malinowski

Czytaj także

Droga K

Droga K,

długo nosiłam się z zamiarem napisania tego listu. Czułam, że potrzebuję tego i ja, i Ty. Już chciałam napisać „zatem do rzeczy” lub „nie owijając w bawełnę”, jednak powstrzymałam się, bo przecież nie lubisz, gdy tak pędzę, albo gdy ucinam nasz kontakt ostrym nożem konkretu.

Spróbuję zatem inaczej, z większą czułością i bez ponaglania za każdym przecinkiem czy kropką.

Nie zdawałam sobie sprawy, jak trudno usiąść do napisania kilku słów Kobiecie, którą zna się już od tylu lat, która tyle o tobie wie, przed którą niewiele można ukryć. Trudność polega na niemożności zaskoczenia Cię, sprawienia Ci niespodzianki. Ty domyślasz się tak wielu rzeczy, nie pozwalasz sobie na radość wynikającą z odkrycia czegoś, czego nigdy się nie spodziewałaś. Lubisz przewidywalność, ale zatracasz dla niej przyjemność z tych wszystkich zwykłych dni, chwil, w których mogłabyś odpocząć, podumać, pośmiać się, po prostu dać się zaskoczyć.

Lubisz wiedzieć, być na czasie, znać fakty i odpowiedzi na pojawiające się odwieczne pytania. Chcesz mieć swoje stanowisko, chcesz być słyszana. Cenię to i uważam Cię za twórczą osobę. Widzę, kiedy gnasz do przodu z wizją jakiejś zmiany. Ekscytuje mnie Twoja siła i determinacja do pracy nad sobą. Zauważam zmianę, jaka zaszła w Twoim życiu w ostatnich latach. Cieszę się z każdego Twojego sukcesu: dotrzymanego słowa i terminu, dobrych myśli na temat osób, wobec których byłaś kiedyś bardzo krytyczna. Idziesz w dobrym kierunku. Na tej drodze jest więcej przestrzeni do wyrażania szacunku i miłości, jak również do przebaczenia.

Podoba mi się, że potrafisz o siebie lepiej zadbać, nazwałaś swoje granice i stoisz na ich straży. Jestem znacznie spokojniejsza, gdy widzę, jak nie poddajesz się stresowi. Jeszcze nie tak dawno rozbrajałaś każdą stresującą sytuację na czynniki pierwsze, sądząc, że świat dla Ciebie się skończy lada moment.

Ufasz bardziej swojej intuicji i zaczynasz czerpać z niej siłę do podejmowania decyzji, kończenia tych działań, które nie przynosiły efektów, a jedynie osłabiały Twoją odporność, czy to fizyczną czy emocjonalną, czy duchową.

Zaczynasz powoli wiedzieć, czego chcesz i co jest dla Ciebie ważne. Dorosłaś, choć twierdzisz, że ciągle jesteś jeszcze w życiowym przedszkolu. Najważniejsze, że się nie cofasz, nie oglądasz już tak często wstecz. Idziesz z tym swoim pługiem do przodu.

Wiesz, przeczytałam dzisiaj w Biblii taką historię:„A nauczał w jednej z synagog w sabat. A oto była tam kobieta, od osiemnastu lat cierpiąca, pochylona tak, że zupełnie nie mogła się wyprostować. A Jezus, ujrzawszy ją, przywołał ją i rzekł do niej: Kobieto, uwolniona jesteś od choroby swojej. I położył na nią ręce; i zaraz wyprostowała się, i chwaliła Boga” (Ewangelia Łukasza 13,10–13).

Pomyślałam o Tobie i setkach innych Kobiet, które nie potrafią się wyprostować, które odczuwają fizyczny ból w swoim ciele. O takim bólu rozprawiają głośno w poczekalniach do lekarzy, w kolejce do kasy, czekając na dzieci w przedszkolnej szatni.

Znam jeszcze inny rodzaj bólu – daje fizyczne objawy, ale jego źródło tkwi głęboko w naszych zranionych sercach. Niektóre potrafią z nim żyć, oswajają go jak psa, uśmierzają małą, białą tabletką, lampką wina, tabliczką czekolady z orzechami, papierosem, lekturą, seksem, pracą. Każdy ból niszczy, obrzydza naszą codzienność, zabiera zwykłą radość życia. Czujemy, że jest jakby za karę. Obwiniamy o niego Boga i innych ludzi, zapominając o tym, że to my karzemy się najsurowiej ze wszystkich. Nie bój się tych słów. Kiedyś kara taki miała cel – miała boleć, przynieść refleksję nad popełnionym błędem i zmusić do zadośćuczynienia.

Jezus dotyka tę chorą, złamaną w pół Kobietę. Perspektywa jej patrzenia na świat zmienia się diametralnie. Nie była ani ślepa, ani sparaliżowana. Mogła widzieć, mogła chodzić. Pomyślisz więc, czy miała powody do narzekania? Tak, cierpiała. Żyła w niewygodnej pozycji, jej wzrok padał najczęściej ziemię. Doskonale wiedziała, skąd pochodzi i dokąd wróci. Proch, po którym stąpała, trzymał jej ambicje na smyczy. A jednak Jezus ją uzdrawia. Delikatnym dotykiem przywodzi ją do pionu, tak jakby chciał jej powiedzieć, że od teraz jej życie zyskuje nową perspektywę. Może oddychać pełną piersią, patrzeć przed siebie z pozycji człowieka, który nie musi nieść ciężaru na swoich plecach. Stojąc, chwali Boga i patrzy w niebo, skąd otrzymała pomoc. Została uwolniona.

Wierzę w symbolikę tej historii. Życzę Ci takiej ulgi, jakiej doznała ta doświadczona Kobieta. Chcę Ci też powiedzieć, że kara, jaką sobie zadajesz, nie wnosi kompletnie nic dobrego do życia Twojego i tych, których kochasz. Zadając sobie psychiczny ból i starając się go uśmierzyć na swój własny sposób, odcinasz się od wolności, jaką dał Ci Chrystus. Bądź dla siebie lepsza, bądź lepsza dla innych Kobiet. Poczuj ulgę. Daj się dotknąć Jego przebaczającym Słowem.

Tobie – Ja

zobacz listę wszystkich artykułów

Nasi partnerzy