Grupa Pedagogów Ulicy

UNO

Festiwal Zabawy 2021

Realizując unijny projekt „Podwórka bez przemocy – program z zakresu pedagogiki podwórkowej w rejonie Bobrka, Rozbarku i Śródmieścia” zorganizowaliśmy kolejny Festiwal Zabawy dla dzieci z dzielnic objętych projektem, a także dodatkowo, na mniejszą skalę, w dzielnicy Karb, gdzie pracowaliśmy 3 lata temu.

W 2021 r. Festiwal Zabawy odbył się w godz. 15.30–18.30 w dniach:

* Bobrek 13-15 lipca 2021

* Śródmieście 19-20 lipca 2021

* Karb 22-23 lipca 2021

* Rozbark 26-28 lipca 2021

W tym roku Festiwal Zabawy odbył się po raz dziewiąty na Bobrku, po raz siódmy na Rozbarku, po raz czwarty na Karbiu i po raz drugi w najnowszej dzielnicy naszej działalności – w Śródmieściu.  Festiwal Zabawy wrócił na podwórka po rocznej przerwie związanej z pandemią wirusa COVID-19, która spowodowała, iż w 2020 roku  wszystko było tak nieprzewidywalne, że ze względów bezpieczeństwa nie odważyliśmy się zrealizować tej akcji.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu były zmysły – te pięć podstawowych (wzrok, słuch, smak, węch oraz dotyk) oraz magiczny szósty zmysł, który połączyliśmy z pokazami iluzji oraz cyrkowymi akrobacjami. Ważne było dla nas także promowanie ekologicznego trybu życia – nawiązywały do tego ekowarsztaty recyklingowe (malowaliśmy obrazki rolką po papierze toaletowym czy nieużywanymi już szczoteczkami do zębów. Przygotowywaliśmy zabawki dla zwierząt oraz lalki szamcianki z naszych nienoszonych już ubrań. Zrealizowaliśmy też warsztaty wykorzystując rzeczy codziennego użytku takie jak ziarna kawy, grochu, ciecierzycy, z których wyklejaliśmy obrazy lub segregowaliśmy na czas). Podczas wszystkich edycji FZ segregowano śmieci. Głównym celem całej akcji było rozwijanie dziecięcych talentów oraz twórcze i aktywne spędzenie czasu wolnego w miejscu zamieszkania młodych mieszkańców Bytomia, których cechują trudne zachowania. Całe wydarzenie było dla dzieci zupełnie bezpłatne.

W programie FZ znalazły się zajęcia rozwijające zmysły: rozpoznawanie i segregowanie zapachów, malowanie smaków, warsztaty plastyczne i muzyczne, zajęcia rozijające spostrzegawczość, ścieżka sensoryczna a także pokazy iluzji, sztuczek cyrkowych, wpinaczka na drzewo lub wieżę ze skrzynek,  konkursy talentów, kolorowe proszki holi, zajęcia sportowe, bańki w rozmiarze XXl, ogromna gra nt zmysłów i wiele innych.

Całe wydarzenie odbyło się zgodnie z aktualnymi obostrzeniami dotyczącymi COVID-19.