Grupa Pedagogów Ulicy

UNO

O nas

Grupa Pedagogów Ulicy UNO to jednostka lokalna Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.  Od 2010 r. prowadzimy działalność streetworkerską w Bytomiu, wspierając dzieci i młodzież. Zaczynaliśmy w dzielnicy Bobrek, gdzie pracujemy do dzisiaj, od roku 2014 działamy także na Rozbarku, a w latach 2017–2018 pracowaliśmy na Karbiu i 2019–2021 w Śródmieściu. W 2021 roku wróciliśmy na Karb, zakończyliśmy naszą przygodę z regularnymi zajęciami na Rozbarku i wyruszyliśmy do nowej dzielnicy Łagiewniki.

Od 2017 roku nasze działania w trzech bytomskich dzielnicach (Bobrek, Karb i Łagiewniki) prowadzimy w ramach Placówki Wsparcia Dziennego w formie pracy podwórkowej.

Aktualnie realizujemy projekt UNOsMOCNI – program pedagogiki podwórkowej dla dzieci z bytomskich dzielnic Bobrek, Karb i Łagiewniki. Celem tego projektu jest integrowanie społeczności lokalnej i zapoznawanie z alternatywnymi sposobami spędzania czasu tych, którzy w większości spędzają go na podwórkach.

Czyli?

Jesteśmy dla każdego, kto chce z nami spędzić czas, niezależnie od tego, czy ma to być zabawa, czy rozmowa, czy ktoś ma gorszy dzień lub rozpiera go energia, czy chce uciec od wszystkiego i poczuć się dzieckiem. Do nas może dołączyć każdy i każdy jest sobie równy! Nasze zajęcia są dobrowolne i darmowe.

W ramach projektu UNOsMOCNI dzieci i młodzież mogą brać udział w:

  • zajęciach animacyjnych, czyli grać w gry, tworzyć własne, brać udział w zabawach podwórkowych, a także zajęciach tematycznych i warsztatowych;
  • zajęciach sportowych, czyli brać udział w konkurencjach sportowych, drużynowych i indywidualnych oraz zabawach ruchowych i grach zespołowych;
  • zajęciach edukacyjno-profilaktycznych, czyli poruszać ważne dla młodych tematy, rozwiązywać panele Szkoły Mobilnej, zdobywać nową wiedzę i umiejętności.

Centrum Misji i Ewangelizacji należy do FOS – Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz dzieci i młodzieży i do Europejskiego Stowarzyszenia Misji Miejskich.

I choć skład naszego zespołu na przestrzeni lat się zmieniał, to cel zawsze mieliśmy wspólny i ten sam.

Staramy się nawiązywać i utrzymywać relacje z dziećmi, które charakteryzują trudne zachowania. Jesteśmy obecni w ich środowisku życia, dzielimy z nimi codzienne sukcesy i kryzysy. Pokazujemy im świat – ten lokalny i ten bardziej globalny, konfrontując często ze światem wartości, które są im mało znane. Podróżujemy, bawimy się, projektujemy, zmieniamy to, na co mamy wpływ, by mimo wszystko, miały dobre wspomnienia ze swojego dzieciństwa. Monika Cieślar, koordynatorka ds. pedagogiki ulicy w GPU UNO w latach 2010–2018