Tydzień Ewangelizacyjny

4-11 lipca 2021 online

Program

 • 12.00 - 12.45 W poszukiwaniu odpuszczenia / Webinarium

  O znaczeniu odpuszczenia grzechów w dobie Reformacji i w luteranizmie – wczoraj i dzisiaj.

   Jerzy Sojka
  Jerzy Sojka
 • 13.30 - 14.15 Czy modlitwa jest lekiem? / Webinarium

  Czy modlitwa może mieć wpływ na proces leczenia, czy jest jak placebo, co nie zaszkodzi, ale i nie pomoże? Czy modlący się pacjent ma większe szanse na wyzdrowienie? Czy modlitwa może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy i zastosowaniu właściwej terapii?

   Barbara Szczuka
  Barbara Szczuka
 • 20.00 - 21.30 Idź i… zadawaj pytania / Spotkanie ewangelizacyjne

  Wielu ludzi bezrefleksyjnie przyjmuje filozofię niepewności, niemożności poznania absolutu i uzyskania jednoznacznej odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Dominuje przekonanie, że niczego nie można być pewnym, odrzuca się fakt istnienia Boga jako niepodważalnej prawdy. Co na to Ewangelia? Czy zawiera unikalną odpowiedź na pytania po co żyjemy i dokąd zmierzamy?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 Kocham cię z całych moich wnętrzności! / Wykład biblijny

  W naszym kontekście te słowa nie brzmią zbyt romantycznie, a autorów biblijnych zachwyciłyby. Gdzie według nich mieszkają biblijne uczucia? Jak się ma serce do rozumu? Z jakich części składa się człowiek? To będzie krótka podróż po najważniejszych częściach ciała i całości, jaką tworzą, by zrozumieć biblijny obraz człowieka i poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy staje się sobą.

   Grzegorz Olek
  Grzegorz Olek
 • 12.00 - 12.45 Zło nie jest banalne / Webinarium

  Na różne sposoby doświadczamy zła. Przeżywamy ból, cierpienie, poczucie krzywdy, niesprawiedliwość, obmowę. Czy zatem istnieje zło samo w sobie jako oddzielny byt, czy istnieje w oparciu o, np. istnienie człowieka? I – biorąc pod uwagę wojny światowe, totalitaryzmy, mordowanie w imię wiary, zbiorowe wykluczanie – czy daje to obraz zła totalnego? Patrząc na misterium iniquitatis (jak określa się często zło w narracji łacińskiej) z pewnego dystansu należy zauważyć, że mówimy o przejawach zła, jego obliczach, ale nie stawiamy pytania o to, czym ono jest.

   Paweł Łukasz Nowakowski
  Paweł Łukasz Nowakowski
 • 13.30 - 14.15 Przykład Izraela cz. 1 / Webinarium

  Dzieje narodu żydowskiego możemy poznawać, czytając Biblię. Współczesne państwo żydowskie możemy zwiedzać, wybierając jedną z licznych ofert podróży do Ziemi Świętej. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy czytamy lub zwiedzamy? Czego uczy nas historia i współczesność Izraela?

   Kazimierz Barczuk
  Kazimierz Barczuk
 • 20.00 - 21.30 Idź i… pragnij dobra / Spotkanie ewangelizacyjne

  Często definiują nas nasze pasje i pragnienia. Dbamy o własne dobro, kosztem absolutnego Dobra. Czy potrafimy żyć wyłącznie swoimi uczuciami, apetytami, tęsknotami? A może nasze pragnienia prowadzą nas w stronę czegoś głębszego i trwałego?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 I daruj nam nasze długi [Mt 6,12] / Wykład biblijny

  Ewangelista Mateusz w Modlitwie Pańskiej używa słownictwa ekonomicznego i obrazu darowania długów. To ważny obraz grzechu i wykroczeń, na który być może rzadko zwraca się uwagę. Każdy, kto doświadczył ciężaru długu, zaciągnął znaczną pożyczkę czy ma dłużnika, wie, jak mocno to dotyka jego codziennego życia. Tym bardziej, gdy doświadczamy jak łatwo sytuacja materialna i egzystencjalna może się zmieniać, niezależnie od naszej woli.

   Grzegorz Olek
  Grzegorz Olek
 • 12.00 - 12.45 Protestantyzm ewangelikalny – zarys historii i współczesność / Webinarium

  Ewangelikalizm to skupiający ponad 500 milionów chrześcijan nurt pobożności (duchowości) w protestantyzmie. Współcześnie występuje w różnym stopniu we wszystkich Kościołach wyrosłych z Reformacji i jest obecny na wszystkich kontynentach. Protestanci ewangelikalni akcentują potrzebę wyraźnego przełomu duchowego w życiu każdego człowieka (nawrócenie) oraz pierwszorzędną rolę Biblii w określaniu zasad wiary i postępowania. Posiadają odrębne Kościoły lub stanowią część tradycyjnych Kościołów protestanckich. Zwykle reprezentują konserwatywne poglądy etyczne. Są znani z aktywnej działalności misyjnej i charytatywnej. W Polsce ewangelikalizm jest słabo znanym środowiskiem religijnym, choć mającym tutaj ponad 150-letnią historię.

   Tadeusz Jacek Zieliński
  Tadeusz Jacek Zieliński
 • 13.30 - 14.15 Przykład Izraela cz. 2 / Webinarium

  Dzieje narodu żydowskiego możemy poznawać, czytając Biblię. Współczesne państwo żydowskie możemy zwiedzać, wybierając jedną z licznych ofert podróży do Ziemi Świętej. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy czytamy lub zwiedzamy? Czego uczy nas historia i współczesność Izraela?

   Kazimierz Barczuk
  Kazimierz Barczuk
 • 20.00 - 21.30 Idź i… bądź szczęśliwa, szczęśliwy / Spotkanie ewangelizacyjne

  Głęboko w nas tkwi pragnienie szczęścia, ale jest wiele powodów, dla których nie czujemy się szczęśliwi. Ludzie, okoliczności, niesprawiedliwość, którą dookoła dostrzegamy i której doświadczamy, blokują nasze nadzieje i w rezultacie budzą w nas gniew. Nasze życie niszczą urazy, rozgoryczenie, złość, rozpacz. Czy Chrystus może wkroczyć w ten mrok niepowodzeń, niespełnienia i odrzucenia? Co oferuje na drogę?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 Kochaj sąsiada jak siebie samego / Wykład biblijny

  „Bliźni” w wielu przekładach biblijnych jest bardzo wygodny, do końca nie wiadomo o kogo chodzi. Inaczej ma się sprawa z sąsiadami. Dla Polaka kochać ich, to nie lada wyzwanie, są tuż obok, codziennie, znamy ich słabości, są cechy, których w nich nie lubimy…  Dlatego przyjrzymy się bliżej naszym sąsiadom, ziomkom, współplemieńcom, bliźnim, braciom i siostrom, dla których wcale nie tak łatwo jest być łaskawym, zwłaszcza gdy ma się wspólną historię krzywd i zranień. W starożytności również nie było inaczej, jednak wybrane teksty biblijne pozwalają zobaczyć nam ten temat z zupełnie innej perspektywy.

   Grzegorz Olek
  Grzegorz Olek
 • 12.00 - 12.45 Wstyd i poczucie winy / Webinarium

  Czy jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, kiedy pierwszy raz odczuliśmy wstyd? Może uczucie to pojawiło się, kiedy zrobiliśmy coś niewłaściwego lub gdy ktoś zarzucił nam niewłaściwe zachowanie? Efekt jest taki sam. Chcielibyśmy się schować, uciec, być niewidoczni. Wszyscy zmagamy się ze wstydem i poczuciem winy. Co z tym możemy zrobić? Co lub kto może nam pomóc?

   Roman Fenger
  Roman Fenger
 • 13.30 - 14.15 Krzyż Chrystusa – absurd i nadzieja wszechświata / Webinarium

  Bóg umierający na krzyżu, którego wyśmiewał Nietzsche, z jednej strony stanowi największe z wyzwań dla umysłu doszukującego się sensu i spójności chrześcijańskiej wiary. Z drugiej, absolutna wyjątkowość chrześcijańskiej nadziei wypływa właśnie z tej historycznej prawdy, że Jezus umarł na krzyżu. Czy absurd krzyża może całkowicie przyćmić płynącą z niego nadzieję, czy też nadzieja, która wynika z absurdu, jest w stanie pochłonąć go zupełnie?

   Mateusz Jakubowski
  Mateusz Jakubowski
 • 20.00 - 21.30 Idź i… miej nadzieję / Spotkanie ewangelizacyjne

  Z jednej strony żądza władzy i chęć kontrolowania innych, a z drugiej poczucie bezradności i beznadziei kształtują życie wielu z nas. Kogo za to winić? Gdzie szukać sprawiedliwości? Dlaczego nierzadko złym ludziom wiedzie się dobrze, a dobrzy doświadczają zła? Czy Ewangelia zawiera rozwiązanie problemu tych życiowych sprzeczności?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 Czy to jest próba? / Wykład biblijny

  O rzeczywistości cierpienia (Księga Hioba, rozdziały 1–3)
  Jak każdy człowiek doświadczasz cierpienia, w taki czy w inny sposób, niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą czy nie. Co oznacza, gdy cierpimy, mimo że prowadzimy dobre i nienaganne życie? Czy cierpienie jest powiązane z dobrym lub złym postępowaniem?

   Timothy Hinrichs
  Timothy Hinrichs
 • 12.00 - 12.45 Role w małżeństwie / Webinarium

  Nasi znajomi przed sześćdziesiątką obchodzili swoją rocznicę ślubu. Na pytanie, którą, odpowiedzieli, że pięćdziesiątą. Widząc nasze wielkie zdziwienie dodali: „Lata walki liczą się podwójnie”. Zapraszamy na webinarium o rolach w małżeństwie z perspektywy Bożego Słowa. Będzie o młotku, pantoflu, prowadzeniu samochodu i przenoszeniu szafy. I o tym, co sobie wyobrażamy, czego się boimy i do czego się nie przyznajemy.

   Barbara Szczuka
  Barbara Szczuka
   Aniela i ks. Bogdan Wawrzeczkowie
  Aniela i ks. Bogdan Wawrzeczkowie
 • 13.30 - 14.15 Zmartwychwstanie Chrystusa – przedsmak nadchodzącej chwały / Webinarium

  Ukrzyżowanie, śmierć oraz pusty grób Jezusa Chrystusa należą do zagadnień, które powszechnie wykorzystuje się w dowodzeniu historycznej wiarygodności chrześcijaństwa. Zmartwychwstanie podobne jest jednak do diamentu o wielu fasetach, którego niedające się opisać piękno może być uchwycone dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego z każdej perspektywy. Jedną z piękniejszych perspektyw jest przedsmak nadchodzącego nieba.

   Mateusz Jakubowski
  Mateusz Jakubowski
 • 20.00 - 21.30 Idź i… szukaj sprawiedliwości / Spotkanie ewangelizacyjne

  Tyle jest bezprawia na świecie! Często czujemy się krzywdzeni, bywamy dyskryminowani, stajemy się ofiarami. A złe rzeczy mogą się zdarzyć w każdej chwili i jakby nikt o tym nie chciał wiedzieć, o to zadbać czy zrobić z tym porządek. Czy jest szansa na jakąkolwiek odpowiedź i pomoc? Czy skutecznym lekarstwem na to może być dar Bożej łaski?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 Jakim jesteś przyjacielem? / Wykład biblijny

  O udzielaniu wsparcia w cierpieniu (Hi 4–31)
  Gdy ktoś cierpi, potrzebuje wsparcia otaczających go osób. Starając się pomóc, możemy nieść ulgę lub ranić. Czy są właściwe sposoby niesienia pomocy cierpiącym? Jakie popełniamy błędy? Jak być prawdziwym przyjacielem cierpiącego człowieka?

   Timothy Hinrichs
  Timothy Hinrichs
 • 12.00 - 12.45 Odpuść sobie zamienniki – cz. 1 / Webinarium

  Studium 1 Listu do Tymoteusza
  Jak nie dać się nabrać na duchowe podróbki? Jak się nie wkręcić w pobożny erzac? Poznaj sedno protestanckiego nauczania i poświęć czas na refleksję biblijną, mierząc się z własną codziennością.

   Piotr Lorek
  Piotr Lorek
 • 13.30 - 14.15 Emocje pierwotne / Webinarium

  Jak emocje pierwotne wpływają na nasze życie? Dlaczego tak często nami sterują? W jaki sposób możemy korzystać z ich siły we własnym rozwoju oraz w relacjach?

   Alina Lorek
  Alina Lorek
 • 20.00 - 21.30 Idź i… przebaczaj, kochaj! / Spotkanie ewangelizacyjne

  Wrogość, wyobcowanie, samotność – to znaki firmowe obecnych czasów. Wysoka przestępczość, korupcja, przemoc, hejt sprawiają, że zmienia się nasz styl życia i sposób komunikowania. Jesteśmy na wojnie, łatwo nam atakować online, trudniej się bronić. Jesteśmy wciągnięci w codzienne konflikty, afery, bezlitosną krytykę, obrzucanie się inwektywami. Jakiej mocy potrzebujemy, żeby codziennie przebaczać i kochać, jak Chrystus?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 10.00 - 11.00 Gdzie jesteś, Boże?! / Wykład biblijny

  O Bożej obecności w ludzkim cierpieniu (Hi 32–42)
  Bóg jest z nami w naszym cierpieniu. Nie oddala się, nie zostawia nas samych. Na przykładzie cierpiącego Hioba zastanowimy się, co to oznacza dla nas dzisiaj. Jakiego rodzaju uzdrowienia możemy oczekiwać, gdy cierpimy?

   Timothy Hinrichs
  Timothy Hinrichs
 • 12.00 - 12.45 Kochaj siebie, łatwo powiedzieć! / Webinarium

  Czym jest podnoszenie swojego poczucia wartości i pewności siebie? Refleksja na temat metod poprawy samooceny, a także zaproszenie, by być dobrym dla siebie, poprzez szacunek, dumę, czułość i współczucie.

   Alina Lorek
  Alina Lorek
 • 13.30 - 14.15 Odpuść sobie zamienniki – cz. 2 / Webinarium

  Studium 1 Listu do Tymoteusza
  Jak nie dać się nabrać na duchowe podróbki? Jak się nie wkręcić w pobożny erzac? Poznaj sedno protestanckiego nauczania i poświęć czas na refleksję biblijną, mierząc się z własną codziennością.

   Piotr Lorek
  Piotr Lorek
 • 20.00 - 21.30 Idź i… mierz się ze sobą / Spotkanie ewangelizacyjne

  Niektórzy doświadczają odrzucenia, licznych niepowodzeń, upokorzeń. Czasem wyniszczają nas myśli o tym, co zrobiliśmy albo czego nie zrobiliśmy, a mogliśmy. Nieobce są nam poczucie winy, rozczarowanie, wstyd, a nawet wstręt do samych siebie. W czym można upatrywać nadziei, uwolnienia? Czy Ewangelia zawiera remedium na taki stan?

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister
 • 12.00 - 12.45 Wyboista, kręta, wąska... / Webinarium

  Wyboista, kręta, wąska, trudna, przez mękę* droga do dojrzałości
  (*niepotrzebne skreślić)
  Czym jest dojrzałość? Jak się przejawia? Co do niej prowadzi, a co staje na jej drodze? I w końcu kto za tym wszystkim stoi? Pan Bóg czy ja?

   Urszula Broda
  Urszula Broda
 • 13.30 - 14.15 Dziedziczenie wiary / Webinarium

  Czy wiarę można przekazywać? Czy wierzący rodzic to wierzące dziecko? Czy dziecko w ogóle może wierzyć? Dlaczego dzieci przeszkadzają dorosłym w kontekście słów Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im”? A także o tym, co miała na myśli moja córka, gdy mając 4 lata powiedziała do mnie: „Mamusiu, Pan Bóg już w Tobie nie mieszka”, i dlaczego wtedy popłynęły mi łzy szczęścia. Spróbuję odpowiedzieć na te pytania i podzielę się także kilkoma swoimi refleksjami na temat wychowywania małych dzieci i prowadzenia ich do Boga, jak to robię w swoim domu i co z tego wychodzi, a co nie.

   Kornelia Heczko
  Kornelia Heczko
 • 20.00 - 21.30 Idź i… żyj wiecznie / Spotkanie ewangelizacyjne

  Kultura, media, polityka… Czy w tych przestrzeniach możemy znaleźć zaspokojenie dla naszych pragnień, marzeń, nadziei? Co może przynieść nam spełnienie, dać poczucie wartości, znaczenia, a nie chwilową przyjemność, a potem rozczarowanie i dotkliwą świadomość, że nic nie wystarczy, nie zaspokoi na dłużej naszych pragnień i oczekiwań? Jest w nas tęsknota za życiem spełnionym, obfitym, nieśmiertelnością, transcendencją, ale tylko Chrystus ma w ofercie życie wieczne!

   Stuart McAllister
  Stuart McAllister