Tydzień Ewangelizacyjny

Dzięgielów | 2-9.07.2023

Daniel Shimon

Daniel Shimon

Daniel Shimon

Ksiądz biskup Bagdadu (w starożytnym obrządku wschodnim), charyzmatyczny mówca, który nawiązuje dobry kontakt z młodzieżą. Jest również budowniczym mostów między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi w Iraku.

Posiada bogate doświadczenie w opiece nad przesiedlonymi społecznościami oraz dziećmi wymagającymi szczególnej troski. Jako partner Open Doors w Iraku wziął udział w warsztatach z zakresu opieki nad ofiarami traumy. Szkolenie to nauczyło go, jak skutecznie oceniać potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji, pomagać im w przepracowaniu traumy i poprawiać ich warunki życia.

Obecnie ma pod opieką ponad 200 dzieci, którym zapewnia bezpieczne i sprzyjające środowisko do rozwoju po doświadczeniu surowej rzeczywistości wojny.

Pracuje również z kobietami (i ich mężami), które były więzione przez terrorystów z Państwa Islamskiego. Sakrę biskupią otrzymał we wrześniu 2021 r. po latach oddanej posługi dzieciom przesiedlonym, które przybyły do Erbilu po tym, jak Mosul padł ofiarą terrorystów Państwa Islamskiego. Powiedział: „Pracuję bardzo ciężko, ale nie jestem zmęczony. Kiedy widzę uśmiechy dzieci i dorosłych, to mi wystarcza. Wtedy czuję, że otacza mnie łaska Boża i to czyni mój dzień szczęśliwym”. Do jego osiągnięć należy zaliczyć udaną kadencję kierowniczą w Centrach Nadziei SALT w Iraku, we współpracy z jednym z lokalnych obozów dla przesiedleńców.