Tydzień Ewangelizacyjny 2020

4-12 lipca, Dzięgielów

Seminaria

Tematy biblijne, doktrynalne, społeczne, psychologiczne i medyczne – do wyboru – w małych i dużych grupach; od 30 czerwca do 7 lipca od 15.00 do 16.00.

W programie m.in.:

30 czerwca, niedziela

#młodzi 16+ Dobrze mieć…
…wizję i misję w drodze do realizacji marzeń, wiedzieć, czego szukać, na czym się skupić. Zapraszamy na spotkanie z osobą, która ma wizję i realizuje swoje marzenia.
Prowadząca: Ela Danel-Firla

Czy umiłowałeś Jego przyjście? (2 Tm 4,8) – cz. 1
Studium biblijne poświęcone jednemu z czterech aspektów oczekiwania na drugie przyjście Jezusa.
Prowadzący: Aleksander Macha

Cykl: Dalecy czy bliscy? Izrael i Kościół w Bożym planie
Bóg wierny obietnicom – odbudowa i odrodzenie Izraela w świetle Biblii Izrael stanowi jeden z najwspanialszych dowodów wierności Boga. Pomimo jego upadków i nieposłuszeństwa, Bóg suwerennie doprowadza do jego odbudowy i ponownie zgromadza swój naród w ziemi obiecanej. Jest to przykład dla wszystkich wierzących, którzy pokładają nadzieję w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Prowadzący: Tymoteusz Rabinek

Biblia w nowym przekładzie? A po co?
O polskich (i nie tylko) przekładach Biblii, ich historii i przydatności, o języku jej tłumaczeń, jej współczesności i aktualności. I oczywiście o Biblii Ekumenicznej. Spotkanie dla osób zainteresowanych nowościami, ale też i dla tych, którzy są wiernymi czytelnikami swojej Biblii, którą dostali np. na konfirmację, kilka lub kilkadziesiąt lat temu.
Prowadząca: Małgorzata Platajs

Uciekają, by żyć
W 2018 roku północna część Burkina Faso stała się celem licznych ataków terrorystycznych, które na przełomie 2018/2019 roku dotknęły dotychczas bezpieczne Pobe Mengao. Z powodu zagrożenia życia wioskę opuściło około 1200 mieszkańców. CME stara się dotrzeć z pomocą do rodzin, które musiały opuścić swoje domy. Jak wygląda obecnie ich życie? Jakie mają potrzeby? Jak
możemy im pomóc?
Prowadząca: Lidia Żur

1 lipca, poniedziałek

#młodzi 16+
Od ogródka po dżungle – okiem przyrodnika o stworzeniu i misji Adama.
Prowadząca: Dorota Twardzik

Czy umiłowałeś Jego przyjście? (2 Tm 4,8) – cz. 2
Studium biblijne poświęcone jednemu z czterech aspektów oczekiwania na drugie przyjście Jezusa.
Prowadzący: Aleksander Macha

Jakie znaczenie dla chrześcijan ma modlitwa o Izrael?
Modlitwa moja zmierza ku zbawieniu Izraela (Rz 10,1). Modlitwa apostoła Pawła powinna być modlitwą Kościoła, ponieważ „zbawienie pochodzi od Żydów”, zaś ewangelia wyszła z Jerozolimy, skąd dotarła do krańców ziemi. Apostoł wyraża pełne nadziei przekonanie, że będzie zbawiony cały Izrael. Stanie się to wówczas, kiedy stopy Mesjasza znów dotkną góry Oliwnej.
Prowadzący: Emanuel Machnicki

Jedyny ratunek
Posłuszeństwo lepsze jest niż ofiara. (1 Sm 15,22)
Czy człowiek może swoje zrujnowane przez grzech życie zmienić lub chociaż trochę poprawić? A może bunt i nieposłuszeństwo wobec Boga stały się już normą i nie warto niczego zmieniać? Istnieje jedyny rodzaj ratunku, związany z bezwarunkowym posłuszeństwem Jezusowi Chrystusowi.

Ocalony
Napastnicy All Shabaab przybyli wcześnie rano, otoczyli uczniów zgromadzonych w akademiku na modlitwie. Zabili ich, a następnie przemierzali pokoje poszukując pozostałych chrześcijan, aby ich
zabić. Na zewnątrz czekał snajper, jego zadaniem było pozbawianie życia tych, którzy próbowali opuścić otoczony budynek. Oblężenie trwało 15 godzin. Frederick cudem przeżył masakrę. Tego dnia w ataku życie z powodu wiary oddało 147 studentów. Po koszmarze wydarzeń, które spotkały jego i wielu innych studentów powiedział: „cudem przeżyłem, by opowiadać ewangelię”.
Prowadzący: Frederick z Kenii

2 lipca, wtorek

#młodzi 16+
Niemożliwe jest możliwe!
Prowadzący: Grzegorz Fryda

Czy umiłowałeś Jego przyjście? (2 Tm 4,8) – cz. 3
Studium biblijne poświęcone jednemu z czterech aspektów oczekiwania na drugie przyjście Jezusa.
Prowadzący: Aleksander Macha

Pionierzy ruchu mesjanicznego z Europy Środkowej i Wschodniej przed II wojną światową – cz. 1
Byli wśród nich rabini i uczeni. Kiedy rodził się współczesny ruch Żydów mesjanicznych (wierzących w Jezusa jako Mesjasza), wyprzedzali swoją epokę o kilka dziesięcioleci. Często nierozumiani przez żadną ze stron, pozostawili niezwykłe duchowe dziedzictwo swych pionierskich poszukiwań.
Prowadzący: Emanuel Machnicki

Lepsi rodzice – mocniejsze dzieci
Spotkanie w formie wykładowo-warsztatowej, w czasie którego otrzymasz odpowiedzi na pytania:
Co mogę zrobić, by relacja z moim dzieckiem była lepsza? Jak dotrzeć do mojego dziecka i wejść w jego świat, by lepiej je zrozumieć? Jak zachęcać dzieci do nawiązywania relacji z Bogiem? Jak budować silne dziecko-nastolatka, które będzie potrafiło sprostać zagrożeniom współczesnego świata? Jak spędzać z dziećmi czas w sposób kreatywny i interesujący dla obu stron?
Prowadzący: Rafał Josse

Zapomniani w obozach
Czy problem fali uchodźców przybywających do Europy jest już
za nami? Czy zareagowaliśmy we właściwy sposób na ich przybycie?
O tym, jak Pan działa wśród uchodźców zapomnianych w obozach na obrzeżach Europy opowie grupa wolontariuszy skupionych wokół fundacji „Nadzieja dla Narodów”, zajmującej się misyjną i humanitarną pomocą ludziom uciekającym ze swoich krajów.
Prowadzący: Wolontariusze dla uchodźców

3 lipca, środa

#młodzi 16+
I jak tu spać po nocach?
Trudny egzamin, klasówka, niezapowiedziana kartkówka, rozmowa o pracę. Na samą myśl ręce oblewają się potem. Słyszysz: „Miej czerwony pasek, wybierz dobre studia, znajdź dobrą pracę”. I jak tu spać po nocach? Stres potrafi być naszym największym wrogiem. A jeśli można by się z nim zaprzyjaźnić?

Czy umiłowałeś Jego przyjście? (2 Tm 4,8) – cz. 4
Ostatnie studium biblijne poświęcone jednemu z czterech aspektów oczekiwania na drugie przyjście Jezusa.

Pionierzy ruchu mesjanicznego z Europy Środkowej i Wschodniej przed II wojną światową – cz. 2

Co dzisiaj znaczy szóste przykazanie?
Czystość seksualna jako relikt dawnych czasów czy wciąż aktualne przykazanie dla każdego człowieka?

Szanta, gazma, bantalon
Czy wszystko spakowane? To ruszamy w drogę! Seminarium dla tych, którzy myślą o wyjeździe, ale nie wiedzą jak się przygotować, od czego zacząć, czego się spodziewać w „innym kraju”, a także jak wspierać misjonarzy, za czym tęsknią i z czym się zmagają żyjąc na obczyźnie. Porozmawiamy o plusach i minusach życia za granicą, a w tle… doświadczenia życia w Egipcie. Nie zapomnijcie zabrać nadara!

4 lipca, czwartek

#młodzi 16+
Kto? Z kim? Kiedy? Gdzie? Jak? Dlaczego? To wielkie pytania nie tylko z „Mody na sukces”, ale też z życia każdego człowieka poważnie myślącego o życiu.

Sekty – znać, bać się, czy ignorować?
Znaki rozpoznawcze sekt i nasza postawa wobec nich. Sposoby ich działania, m.in. „bombardowanie miłością”, „mentalna obróbka” i jak to wszystko się ma do kwestii właściwego pojmowania i przyjmowania prawd Pisma Świętego?

Cykl: Dalecy czy bliscy? Izrael i Kościół w Bożym planie.Dalecy i bliscy
Nasza wspólna przeszłość: my wszyscy (Żydzi i narody) żyliśmy niegdyś w pożądliwościach ciała naszego (Ef 2,3). Dalecy – obcy przymierzom, bez nadziei, cudzy. Bliscy – wszyscy, którzy z wiarą przyznają się do Mesjasza-Jezusa, doświadczają Bożej obecności w tym świecie.

Po co konfirmacja?
Czym jest konfirmacja, skąd się wzięła, jaka jest jej rola w Kościele, na co jest szansą, a czym na pewno nie jest? Na te i podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć, mając na uwadze dokument przyjęty przez Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego „Potwierdzenie dojrzałości chrześcijańskiej. Rola i miejsce konfirmacji we współczesnym Kościele”.

Gościnny Kościół
Jak możemy pomagać imigrantom? Z jakimi problemami zmagają się uchodźcy, którzy są w Polsce? I jaki jest cel ekumenicznego projektu „Gościnny Kościół”, który powstał z myślą o tych osobach
i jest obecnie realizowany przez Polską Radę Ekumeniczną?

5 lipca, piątek

#młodzi 16+
Jak pokochać wroga?
Kto powiedział: „Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej”? Kogo można nazwać wrogiem, a kogo przyjacielem? Od kogo i czego możemy się nauczyć? A co na temat wrogów mówi Jezus? I jak to wszystko ze sobą połączyć?

Arka – deska ratunku czy pomnik Noego?
Słów kilka o tym, jak zejść ze świecznika nie demolując otoczenia, by hasło „umarł król – niech żyje król” bolało jak najmniej mnie i tych co po mnie. A przy okazji skąd biorą się następcy i jak wspierać ich w rozwoju zamiast próbować się klonować.

Nerwica współczesna – skąd pochodzi i dokąd prowadzi?
Refleksja nad presją, jaką wywiera na nas otoczenie. Czego chcą od Ciebie najbliżsi, znajomi i nieznajomi lub przełożeni? Jakie masz w głowie przepisy na udane życie? Czego unikasz za wszelką cenę? Dlaczego robisz wiele rzeczy na wszelki wypadek i na zapas? Co jest na końcu drogi o nazwie „Spełnianie oczekiwań”?

Konflikty w małżeństwie
Jak odkryć ich przyczyny, odróżnić bombę od zapalnika i chwycić hydrę za łeb?

6 lipca, sobota

#młodzi 16+
Jacy my, taki Kościół
Pogadamy o zaangażowaniu. To będzie bardzo fajne seminarium. Nie wierzysz? Daj się zaskoczyć. Przyjdź!

Komunia dla dzieci, czyli co wynikło z debaty konfirmacyjnej
Dyskusja o konfirmacji jaka toczyła się przez ostatnie 3 lata w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, przyniosła nie tylko rozstrzygnięcia dotyczące konfirmacji, ale także możliwość przystępowania dzieci do Komunii Świętej przed konfirmacją. Zapraszamy do rozmowy o tym, jakie znaczenie ma dla nas Wieczerza Pańska i jak się do niej przygotować.

Cykl: Dalecy czy bliscy? Izrael i Kościół w Bożym planie
Tajemnica i Boża droga
Kościół, który założył Chrystus, to tajemnica, a zarazem plan, który u Boga istniał od samego początku, aby przez niego przyprowadzić
narody do przymierza z Bogiem i aby wszyscy mogli doświadczyć Bożego błogosławieństwa. To Boża droga włączenia Żydów i narody we wspólnotę wiary.

Co mąż chciałby, żeby jego żona wiedziała o mężczyźnie?
Seminarium dla kobiet.

Co żona chciałaby, żeby jej mąż wiedział o kobiecie?
Seminarium dla mężczyzn.

7 lipca, niedziela

Porozumienie i jedność w sercu Europy
Prowadzący: prof. Jerzy Buzek, były premier RP, od 2004 roku europoseł, w latach 2009–2012 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W kolejnych latach przewodniczył komisji przemysłu,
badań naukowych i energii oraz tzw. Konferencji Przewodniczących
Komisji, był też członkiem podkomisji bezpieczeństwa i obrony oraz delegacji do spraw stosunków ze zgromadzeniem parlamentarnym NATO.

#młodzi 16+
JESTem bezNADZIEJ(n)A/y! – o poczuciu własnej wartości
Czasami czujesz się obco? Myślisz, że jesteś dziwny(-na)? Nic sobą nie reprezentujesz? Każde niepowodzenie jest jak „koniec świata”? Myślisz, że nic nie umiesz? Masz wrażenie, że wszystko robisz źle? Obraz w lustrze sprawia, że nie chcesz w nie patrzeć? Znajome? Myślisz, że tylko Ty tak czujesz? Może Cię zaskoczę, ale nie jesteś sam(a). Przyjdź, zrób krok do przodu.

Modlący się Kościół
Modlitwa to obowiązek, mus, opcja, przywilej? A może wszystko po trochu? Czy w ogóle widzimy jeszcze potrzebę modlenia się? O modlitwie w trzech wymiarach: osobistym, rodzinnym  i kościelnym.
Prowadzący: ewangeliści, absolwenci Szkoły Biblijnej CME, czyli Adam Cieślar Jarosław Mazur oraz Henryk Mach, ksiądz ewangelicki, proboszcz parafii w Bielsku-Białej.

Cykl: Dalecy czy bliscy? Izrael i Kościół w Bożym planie.Zgromadzenie – Kehila – Kościół
Dlaczego się gromadzimy? Mojżesz zgromadził cały zbór synów izraelskich… (2 Mż 35,1). Tora z pogubionych uchodźców uczyniła Naród – Kehilę – Zgromadzenie. Ewangelia Jezusa w to Zgromadzenie włącza pogubionych Żydów i pogan (narody). A dlaczego my chodzimy do kościoła?

Anty-aging, starość jako zadanie, które trzeba odrobić?
Czy starość jest zawsze smutna, czy może być piękna i dobra? Czy można się do niej przygotować? Co o tym mówi Biblia? Wszystko to marność, czy jest jakaś nadzieja?

Krótkie formy ewangelizacyjne
Ciekawe i proste pomysły na to, jak w atrakcyjny sposób przedstawić dzieciom poselstwo ewangelii. Można je wykorzystać zarówno podczas rozmów ze swoim dzieckiem, jak i w czasie zajęć z grupą
dzieci w różnym wieku.