Tydzień Ewangelizacyjny

4-11 lipca 2021 online

Webinaria

4 lipca, niedziela

Jerzy Sojka
W poszukiwaniu odpuszczenia – godz. 12.00-12.45
O znaczeniu odpuszczenia grzechów w dobie Reformacji i w luteranizmie – wczoraj i dzisiaj.

Barbara Szczuka
Czy modlitwa jest lekiem?
Czy modlitwa może mieć wpływ na proces leczenia, czy jest jak placebo, co nie zaszkodzi, ale i nie pomoże? Czy modlący się pacjent ma większe szanse na wyzdrowienie? Czy modlitwa może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy i zastosowaniu właściwej terapii?


5 lipca, poniedziałek

Paweł Łukasz Nowakowski
Zło nie jest banalne – godz. 12.00-12.45
Na różne sposoby doświadczamy zła. Przeżywamy ból, cierpienie, poczucie krzywdy, niesprawiedliwość, obmowę. Czy zatem istnieje zło samo w sobie jako oddzielny byt, czy istnieje w oparciu o, np. istnienie człowieka? I – biorąc pod uwagę wojny światowe, totalitaryzmy, mordowanie w imię wiary, zbiorowe wykluczanie – czy daje to obraz zła totalnego? Patrząc na misterium iniquitatis (jak określa się często zło w narracji łacińskiej) z pewnego dystansu należy zauważyć, że mówimy o przejawach zła, jego obliczach, ale nie stawiamy pytania o to, czym ono jest.

Kazimierz Barczuk 
Przykład Izraela cz. 1 – godz. 13.30-14.15
Dzieje narodu żydowskiego możemy poznawać, czytając Biblię. Współczesne państwo żydowskie możemy zwiedzać, wybierając jedną z licznych ofert podróży do Ziemi Świętej. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy czytamy lub zwiedzamy? Czego uczy nas historia i współczesność Izraela?


6 lipca, wtorek

Tadeusz Jacek Zieliński
Protestantyzm ewangelikalny – zarys historii i współczesność – godz. 12.00-12.45
Ewangelikalizm to skupiający ponad 500 milionów chrześcijan nurt pobożności (duchowości) w protestantyzmie. Współcześnie występuje w różnym stopniu we wszystkich Kościołach wyrosłych z Reformacji i jest obecny na wszystkich kontynentach. Protestanci ewangelikalni akcentują potrzebę wyraźnego przełomu duchowego w życiu każdego człowieka (nawrócenie) oraz pierwszorzędną rolę Biblii w określaniu zasad wiary i postępowania. Posiadają odrębne Kościoły lub stanowią część tradycyjnych Kościołów protestanckich. Zwykle reprezentują konserwatywne poglądy etyczne. Są znani z aktywnej działalności misyjnej i charytatywnej. W Polsce ewangelikalizm jest słabo znanym środowiskiem religijnym, choć mającym tutaj ponad 150-letnią historię.

Kazimierz Barczuk 
Przykład Izraela cz. 2 – godz. 13.30-14.15
Dzieje narodu żydowskiego możemy poznawać, czytając Biblię. Współczesne państwo żydowskie możemy zwiedzać, wybierając jedną z licznych ofert podróży do Ziemi Świętej. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy czytamy lub zwiedzamy? Czego uczy nas historia i współczesność Izraela?


7 lipca, środa

Roman Fenger
Wstyd i poczucie winy – godz. 12.00-12.45
Czy jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, kiedy pierwszy raz odczuliśmy wstyd? Może uczucie to pojawiło się, kiedy zrobiliśmy coś niewłaściwego lub gdy ktoś zarzucił nam niewłaściwe zachowanie? Efekt jest taki sam. Chcielibyśmy się schować, uciec, być niewidoczni. Wszyscy zmagamy się ze wstydem i poczuciem winy. Co z tym możemy zrobić? Co lub kto może nam pomóc?

Mateusz Jakubowski
Krzyż Chrystusa – absurd i nadzieja wszechświata – godz. 13.30-14.15
Bóg umierający na krzyżu, którego wyśmiewał Nietzsche, z jednej strony stanowi największe z wyzwań dla umysłu doszukującego się sensu i spójności chrześcijańskiej wiary. Z drugiej, absolutna wyjątkowość chrześcijańskiej nadziei wypływa właśnie z tej historycznej prawdy, że Jezus umarł na krzyżu. Czy absurd krzyża może całkowicie przyćmić płynącą z niego nadzieję, czy też nadzieja, która wynika z absurdu, jest w stanie pochłonąć go zupełnie?


8 lipca, czwartek

Aniela Wawrzeczko
Bogdan Wawrzeczko 
Role w małżeństwie – godz. 12.00-12.45
Nasi znajomi przed sześćdziesiątką obchodzili swoją rocznicę ślubu. Na pytanie, którą, odpowiedzieli, że pięćdziesiątą. Widząc nasze wielkie zdziwienie dodali: „Lata walki liczą się podwójnie”. Zapraszamy na webinarium o rolach w małżeństwie z perspektywy Bożego Słowa. Będzie o młotku, pantoflu, prowadzeniu samochodu i przenoszeniu szafy. I o tym, co sobie wyobrażamy, czego się boimy i do czego się nie przyznajemy.

Mateusz Jakubowski
Zmartwychwstanie Chrystusa – przedsmak nadchodzącej chwały – godz. 13.30-14.15
Ukrzyżowanie, śmierć oraz pusty grób Jezusa Chrystusa należą do zagadnień, które powszechnie wykorzystuje się w dowodzeniu historycznej wiarygodności chrześcijaństwa. Zmartwychwstanie podobne jest jednak do diamentu o wielu fasetach, którego niedające się opisać piękno może być uchwycone dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego z każdej perspektywy. Jedną z piękniejszych perspektyw jest przedsmak nadchodzącego nieba.


9 lipca, piątek

Piotr Lorek
Odpuść sobie zamienniki – cz. 1 – godz. 12.00-12.45
Studium 1 Listu do Tymoteusza
Jak nie dać się nabrać na duchowe podróbki? Jak się nie wkręcić w pobożny erzac? Poznaj sedno protestanckiego nauczania i poświęć czas na refleksję biblijną, mierząc się z własną codziennością.

Alina Lorek
Emocje pierwotne – godz. 13.30-14.15
Jak emocje pierwotne wpływają na nasze życie? Dlaczego tak często nami sterują? W jaki sposób możemy korzystać z ich siły we własnym rozwoju oraz w relacjach?


10 lipca, sobota

Alina Lorek
Kochaj siebie, łatwo powiedzieć! – godz. 12.00-12.45
Czym jest podnoszenie swojego poczucia wartości i pewności siebie? Refleksja na temat metod poprawy samooceny, a także zaproszenie, by być dobrym dla siebie, poprzez szacunek, dumę, czułość i współczucie.

Piotr Lorek
Odpuść sobie zamienniki – cz. 2 – godz. 13.30-14.15
Studium 1 Listu do Tymoteusza
Jak nie dać się nabrać na duchowe podróbki? Jak się nie wkręcić w pobożny erzac? Poznaj sedno protestanckiego nauczania i poświęć czas na refleksję biblijną, mierząc się z własną codziennością.


11 lipca, niedziela

Urszula Broda
Wyboista, kręta, wąska, trudna, przez mękę* droga do dojrzałości – godz. 12.00-12.45
(*niepotrzebne skreślić)
Czym jest dojrzałość? Jak się przejawia? Co do niej prowadzi, a co staje na jej drodze? I w końcu kto za tym wszystkim stoi? Pan Bóg czy ja?

Kornelia Heczko
Dziedziczenie wiary – godz. 13.30-14.15
Czy wiarę można przekazywać? Czy wierzący rodzic to wierzące dziecko? Czy dziecko w ogóle może wierzyć? Dlaczego dzieci przeszkadzają dorosłym w kontekście słów Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im”? A także o tym, co miała na myśli moja córka, gdy mając 4 lata powiedziała do mnie: „Mamusiu, Pan Bóg już w Tobie nie mieszka”, i dlaczego wtedy popłynęły mi łzy szczęścia. Spróbuję odpowiedzieć na te pytania i podzielę się także kilkoma swoimi refleksjami na temat wychowywania małych dzieci i prowadzenia ich do Boga, jak to robię w swoim domu i co z tego wychodzi, a co nie.