Zrób prezent pod choinkę

Pomóż nam spakować miłość

Piotr

Piotr

Piotr

Rumunia

Piotr mieszka z ojcem i dwoma braćmi w prowizorycznym „domu”, składającym się z jednego pokoju i niewielkiego zadaszonego przedsionka. Nie ma tu prądu, bieżącej wody, ani ogrzewania. Zimą rodzina marznie, prymitywny piec nie zawsze działa, bo brakuje pieniędzy na paliwo. Ojciec nie ma stałej pracy, skromne fundusze zdobywa sprzedając na ulicy zioła, orzechy, grzyby, kwiaty. Najstarszy z braci ma 10 lat, do szkoły chodzi sporadycznie, często pomaga ojcu w ulicznym handlu.

Rodzina przeprowadziła się do miasta w 2011 roku, z nadzieją, że tu znajdzie lepsze warunki życia niż na wsi. Matka, nadużywająca alkoholu, właściwie nie zajmuje się wychowaniem i edukacją dzieci, często znika na dłużej, trójką chłopców opiekuje się ojciec.

Piotr ma 8 lat, ale nigdy nie uczęszczał do przedszkola. Jest bystrym chłopcem, ma zdolności matematyczne. Uczestniczył regularnie w zajęciach Szkoły Mobilnej zorganizowanych latem przez miejscowych streetworkerów. We wrześniu z powodzeniem rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Streetworkerzy kontaktują się z nauczycielami i dbają, by chłopiec nie opuszczał lekcji.

Piotr chętnie uczęszcza na zajęcia szkolne, swoim nauczycielom powiedział, że wkrótce będzie o wiele mądrzejszy i dzięki temu będzie w stanie pomóc ojcu i braciom.